fonradar

6 Çocuğa Babadan Kalan Evin Tapudan Devri Ve Veraset İntikal Beyannamesi Hk.

Ertann

Tanınmış Üye
Anne daha önce ve sonrada baba vefat ediyor 2011 de
Babadan bir müstakil ev kalıyor
6 Çocuk ne yapmalı ki tapudan evi üstlerine alsınlar şuen hiçbir şey yapılmamış
- Belediyeden vergi değeri gösterir belge ile veraset intikal beyannamesi verilecek ve sonra tapudan devir yapılacak
Bu halde
- Tüm çocuklar adına bir çocuk veraset beyanını verebilir mi yoksa tüm çocuklar tek tek mi bu beyanı vermelidir?
- Tapudan devir için tüm çocuklarında veraset beyanını vermek zorunda mı yoksa beyannameyi veren çocuk kendi payına düşen kısmı tapudan üzerine aldırabilir mi?
- Tapudan miras devrinde harç varmı varsa ne orandadır?
Saygılar

Moderatör tarafında düzenlendi:
Veraset beyanı tek tek verilmez. Tüm mirasçılar adına bir kişi verebilir..
Hayır tapu işlemi bireysel yapılmaz. Tüm mirasçılar işlemleri tamamlayıp tescil yaptırmalıdır.Ya da diğerleri bir kişiye özel vekaletname vermelidir.
Veraseten intikal durumunda elbette tapu harcı vardır. Oranı kayıtlı değer üzerinde binde 19,8 dir. Bu değere rayiç bedel olalıdır. Yoksa daha sonra vergi dairesi ikmalen tarh yapabilir.

Nizam Bey VİV beyannamesinin tek tek değilde sadece bir mirasçı tarafından verileceğini yazmışsınız? Benim için çok yeni bir bilgi olan bu hususun yasal dayanağını yazarsanız çok memnun olurum. Zira VİV md.5'e göre her varis ayrı ayrı vergi mükellefi, ayrıca VİV md.4/b'ye göre her bir varis için ayrı ayrı 118.438.-TL ve bu istisnanın her bir altsoy için ayrı ayrı uygulanması gerekli. Sizin söylediğiniz yolu izlersek istisna tutardan sadece 1 kez faydalanabilecek varisler.

Her halde yanlış ifade ettim.
Ben beyannemyi her mirasçının ayrı ayrı imzalaması gerekmiyor dedim. Bir kişi tüm mirasçıları yazıp, veraset beyannamesi de ekleyip beyan verebiliyor demek istedim.

Tamam şimdi daha açık oldu. Uygulamada vergi daireleri kabul ediyor ancak benim görüşüme göre bu beyannamelerin vekalet olmadan diğer varisler tarafından verilmemesi. Yine de yanlış bir anlaşılmayı engellemek için tekrar etmek istiyorum, 6 adet VİV beyannamesi olacak, 6'sı da ayrı ayrı verilecek.

Soruda veraset ilamı alınıp alınmadığından bahsedilmemiş. Öncelikle mahkemeden veraset ilamı alınması gerekir. İlam alınmadan hiç bir işlem yapılamaz.