fonradar

6 Günlük Hak Düşürücü Süre Ne Zaman Başlar ?

Hak düsürücü 6günlük süre ne zaman baslar?
1000 kişilik uluslararası Kurumsal bir şirkette 5 yıldır yönetici olarak çalışıyorum.
Bahse konu olay 2014 martından beri çesitli yazışmalar, onaylar, bilgilendirmelerle çözüme ulaştırılamadan bugune dek geldi.
Sorum su; (konunun sıcak gündeme oturdugu dönemden başlarsak)
6 günlük hak dsüşürücü süre;
1.olayın genel müdür tarafından öğrenildigi gün mü?3/12
2.olayla ilgili raporun iç denetim tarafından sunuldugu gün mü? 5/12
3.yazıli savunma istendigi gün mü? 8/12
4. Savunmanın İK ya teslim edildigi gün mü? 11/12
5. Savunmanın incelenip raporlandiği gün mü? Henuz incelenmedi
Tesekkurler

Malum 26 cı maddenin açık hükmü"...sözleşmeyi feshetme yetkisi,iki tarafdan birinin bu çeşit davranışlarda bulunduğunu diğer tarafın öğrendiği günden başlayarak altı iş günü geçtikten ve her halde fiilin gerçekleşmesinden itibaren bir yıl sonra kullanılamaz...""şeklindedir.
Bu hükümden yola çıkarak 6 iş günü noktasına cevap vermeye çalışalım.
1-iki tarafdan biri olan işveren/ve veya vekili sn.genel müdürün olayı öğrendiği tarih bu süreyi başlar/başlıyor(normalde)ANCAK olayımızda olduğu gibi,konu bir soruşturmayı gerekli kılıyorsa(ki olayımızda kılmış)6 iş günlük süre,bu bu soruşturma süresinin bitiminde(yani bu süre bitimi sonucun gen.müdüre bildirildiği/iletildiği tarih itibariyle) başlar,(ayrıca hak düşürücü sürenin hesabında tatil günleri dikkate alınmaz)
2-hayır,
3-hayır
4-hayır
5-hayır,raporlanması yetmez,hak düşürücü süre bu raporun/sonucun gen.müdüre bildirildiği tarih itibariyle başlayacaktır.

Yanıt 6 günlük süre

Sayın Aydemir
Yanıtınız için cok tesekkür ederim.
İç denetim raporunun üzerinden 5/12 altı gün geçti.
Savunmaya hala hukuktan yanıt gelmedi. 11/12 de teslim ettim. Bu yanıt geldikten sonra mi 6 gün başlayacak. Öyleyse hala beklemeddeyiz.
Tesekkurler

Malum 26 cı maddenin açık hükmü"...sözleşmeyi feshetme yetkisi,iki tarafdan birinin bu çeşit davranışlarda bulunduğunu diğer tarafın öğrendiği günden başlayarak altı iş günü geçtikten ve her halde fiilin gerçekleşmesinden itibaren bir yıl sonra kullanılamaz...""şeklindedir.
Bu hükümden yola çıkarak 6 iş günü noktasına cevap vermeye çalışalım.
1-iki tarafdan biri olan işveren/ve veya vekili sn.genel müdürün olayı öğrendiği tarih bu süreyi başlar/başlıyor(normalde)ANCAK olayımızda olduğu gibi,konu bir soruşturmayı gerekli kılıyorsa(ki olayımızda kılmış)6 iş günlük süre,bu bu soruşturma süresinin bitiminde(yani bu süre bitimi sonucun gen.müdüre bildirildiği/iletildiği tarih itibariyle) başlar,(ayrıca hak düşürücü sürenin hesabında tatil günleri dikkate alınmaz)
2-hayır,
3-hayır
4-hayır
5-hayır,raporlanması yetmez,hak düşürücü süre bu raporun/sonucun gen.müdüre bildirildiği tarih itibariyle başlayacaktır.

Bahsekonu yanıt geliir sn.gen müdür görür, görüp öğrendiği tarih itibariyle de hak düşürücü süre işlemeye başlar.

Son düzenleme:
Hak düşürücü süre ile ilgili olarak,(olayların konusu farklı olabilir,bu noktada önemi yok)Yargıtay işe iade konulu bir Karar ında "Dosya içeriğine göre,davacı iş güvencesi kapsamında olup,dava da süresinde açılmıştır.Davacı hakkında,evli olduğu halde işyerinde evli biri ile birlikte kaçması nedeni ile soruşturma başlatıldığı,savunmasının alındığı ve disiplin kurulu kararı ile iş sözleşmesinin feshine karar verildiği,feshe yetkili makamın olayla ilgili belgeler gelmesi üzerine 6 günlük süre içinde fesih hakkını kullandığı anlaşılmaktadır.Zira soruşturma başlatılması ve süresi,hak düşürücü süreyi kesmektedir.Bu nedenle fesih hakkının 6 günlük süre içinde kullanılmadığı gerekçesi yerinde değildir."Yarg.9.HD.2004/17355 E.

Savunmadan sonra, yonetim pozisyonumu degistirmek istiyor

Merhaba,

Asagidaki konu ve akisa bagli olarak, dun itibariyle gelinen noktada (savunma 11 Aralikta verilmisti), yapilan yonetim kurulunda firmanin bir baska departmaninda benim icin uygun olduklarini dusundukleri bir poisyona transfer olmam isteniyor.

Mevcut poszisyonumda 5 yildir calisiyorum, simdi ise bana bagli olan ve derece olarak benden daha dusuk bir seviyede olan kendi vatandaslari birini (firma derecesi), bolumun basina getirdiler ve beni de kendisine raporlamami istediler.
bu durum tabii ki ne yonetim, ne de benim icin dogru bir durum. Ama politik bir karar oldugunu ve kanitlanamyacak baska sebeplere dayandigini biliyoruz.

Simdi bu durumda yeni bolum ile anlasirsam (bir gorusme yapilacak), mutabik kalirsak, oraya transfer olacagim..
yazili olarak bildireceklerdir diye dusunuyorum. 6 gun icerisinde kabul etme ya da itiraz etme hakkimin oldugunu biliyorum (madde 22) is kosullarinda maas vb herhangi bir degisiklik olmayacak.

Kabul etmezsem: bir sebep ileri surerek beni cikaracaklar.. bu sebebp hangi maddelerle sinirli olabilir. Yani dilerlerse madde 25'i bile bahane edebilirler mi?
Yoksa usulen, ikale yapabilecegim bir sekilde en azindan tazminatlarimi alarak cikabilecegim bir durumla mi cikarmayi dusunurler

Simdiden tesekkur ederim

Tabi işverenin gerçek niyetini baştan bilmek zor ama kanaatim odur ki;
-başka bir birim/pozisyona geçirilme durumu söz konusu ise bu demektir ki M.25/II gündemde yok,
ne olabilir?
kabül etmemeniz halinde,22 ci madde hükmünden hareketle, ya iş bu değişikliği ya da başkaca bir sebebi ileri sürerek/bildirerek fesih yoluna gidebileceklerdir.
-tabi tazminat alacağınız şekilde ikale de olabilir,
düşüncesindeyim.