fonradar

6 İş Günü Fesih Hk.

03.02.2012 tarihinde iş yerinden yazılı bir şekilde savunma istendi. 07.02.2012 tarihinde savunmamı bende yazılı verdim. 13.02.2012 günü tam gün çalıştım. 14.02.2012 tarihinde iş yerine giriş için parmak bastığımda kapı açılmadı ve işe giremedim. iş yeri 13.02.2012 tarihli 4587 25/II I maddesinden beni işten çıkardı. bende 14.02.2012 tarihini atarak dava haklarım saklıdır diyip, imzaladım. iş yerinde sabah 08:00 akşam 18:00 çalışıyorum. cumartesi ve pazar tatil, fakat günde 1 saat fazla çalışıyoruz. bu sebepten dolayı 6 iş günü fesih göre cumartesi günü 6 iş gününden sayılıyormu ??? yardımcı olursanız çok sevinirim.

Ynt: 6 İş Günü Fesih Hk.

Ne için savunma istendi?

Fesih sebebi 25/IIa ya da 25/II-ı olabilir mi? Çünkü romen rakamı ile numaralanan maddelerin alt maddeleri yine romen rakamı ile numaralanmaz.
25/II-ı maddesi: İşçinin kendi isteği veya savsaması yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi, işyerinin malı olan veya malı olmayıp da eli altında bulunan makineleri, tesisatı veya başka eşya ve maddeleri otuz günlük ücretinin tutarıyla ödeyemeyecek derecede hasara ve kayba uğratması.

Siz ne için dava açacaksınız? Ne kadardır çalışıyorsunuz?

25/II-ı maddeden gönderdiler. 4 yıl 10 ay çalışıyorum. satış destek elemanı olarak.

beni tazminatsız gönderdiler kıdem ve ihbar tazminatı davası açaçağım

Bu maddedeki gibi bir zararda mesuliyetiniz var mı?
Dava konusu olacak olan bu sanırım.
Bence bir avukat bulup ayrıntılı olarak olayı anlatın

İşyerinde Cumartesi günü ÇALIŞILMIYOR TATİL ve sizde bu günde çalışmıyorsanız,elbette İŞ GÜNÜ DEĞİL.
(Lütfen P/M nize bakınız)

bazı sitelerde cumartesi iş gününden sayıldığı için sayılıyor, bazı sitelerde ise sayılmıyor diyor. sayılan sitelerde günde 8 saatden fazla çalışıldığı için cumartesi gününü çalışmış kabul ediyor.

Bir işyerinde Cumartesi günü çalışılıyor ise genelde uygulama;
a.günlük iş süresi 7.5*hafta içi 6 iş günü=haftada 45 saat,
b.günlük 8 saat*hafta içi 5 işgünü=40 saat
CUMARTESİ 08.00-13.00 arası +5 saat=haftada 45 saat
şeklinde olabilmektedir.