6102 Teni TTK Tüzükleri Görüşe Sunuldu

Ynt: 6102 Teni TTK Tüzükleri Görüşe Sunuldu

2.Mevzuat 3 Tüzük, 6 Yönetmelik ve 9 Tebliğden oluşacak olup tüzük kısmı tamamlanmış,gümrük ve tic.bakanlığından yapılan açıklamaya göre 01.07.2012 ye kadar diğer kısımlar tamamlanacak.Muhtemelen bağımsız denetime ait düzenleme yönetmelik veya tebliğ içinde yer alacak.
Gümrük ve ticaret bakanlığının özel şirket denetimi ile ilgili düzenlemesine tüzükte geniş yer verilmiş.

Kamu gözetim kurumu sitesi bugün itibariyle yenilenmiş sanıırım ama bağımsız denetçinin yetkilendirilmesi eğitim ve sınav koşulları henüz yayınlanmamış.

Ticaret Şirketlerinin Denetimine Dair Tüzük Taslağı

Tanımlar:

ç) Denetim elemanı: Gümrük ve Ticaret Başmüfettişi, Müfettişi ve Müfettiş
Yardımcısını ifade eder..

deniliyor.

bu ticaret şirketlerinin denetimine dair taslak; bağımsız denetimden ayrı bir taslak mı?

bu taslağın tanımlar bölümünde geçen denetim elemanı ?? bağımsız denetim ile bağdaştırmamak gerekiyor değil mi?

görüşlerinizi muhakkak odalarınıza bildirin arkadaşlar..iyi çalışmalar

Sanırım vergi dairesi gibi bir denetim veya spk denetimi gibi bir denetim den bahsediliyor,bağımsız denetimin devlet kurumu tarafından denetlenmesi gibi bir durum.

aokten ' Alıntı:
Sanırım vergi dairesi gibi bir denetim veya spk denetimi gibi bir denetim den bahsediliyor,bağımsız denetimin devlet kurumu tarafından denetlenmesi gibi bir durum.

bağımsız denetim şirketlerinin devlet tarafından denetimi söz konusuysa, yani artık denetiminde denetimi olur mu?; .. ben bu şekilde anladım da, yanlış mı anladım diye merak ettim.

melissa78 ' Alıntı:
...bağımsız denetim şirketlerinin devlet tarafından denetimi söz konusuysa, yani artık denetiminde denetimi olur mu?; ...
SPK devlet kurumu sayılmaz mı? Mevcut denetim şirketlerini denetlemiyor mu?

peki SPK yı kim denetliyor?

meraktan soruyorum sadece

onlarda denetleniyor da memur yanlış yapınca pek bir şey olmuyor!

6102 sayılı TTK
H) Sanayi ve Ticaret Bakanlığının düzenleme ve denetleme yetkisi
MADDE 210- (1) Sanayi ve Ticaret Bakanlığı bu Kanunun ticaret şirketlerine ilişkin hükümlerinin
uygulamasıyla ilgili tebliğler yayımlamaya yetkilidir. Ticaret sicili müdürlükleri ve şirketler bu tebliğlere uyarlar.
Ticaret şirketlerinin işlemleri, ilkeleri ve usulü bir tüzük ile belirlenerek Sanayi ve Ticaret Bakanlığı denetim
elemanları tarafından denetlenir.

Denetimle ilgili çıkan tüzüğün dayanak noktası bu madde imiş.

melissa78 ' Alıntı:
Ticaret Şirketlerinin Denetimine Dair Tüzük Taslağı

Tanımlar:

ç) Denetim elemanı: Gümrük ve Ticaret Başmüfettişi, Müfettişi ve Müfettiş
Yardımcısını ifade eder..

deniliyor.

bu ticaret şirketlerinin denetimine dair taslak; bağımsız denetimden ayrı bir taslak mı?

bu taslağın tanımlar bölümünde geçen denetim elemanı ?? bağımsız denetim ile bağdaştırmamak gerekiyor değil mi?

Ne yazık ki sevgili melissa tıpkı gördüğün gibi.
Gerekçeli olarak sunulan taslak, özünde işlem denetçiliğinin çok geniş bir hali.
Turmob ise hala ne olduğunu kavrayamıyor TTK'da geçen bağımsız denetim ile ilgili tüm konular bu denetimin içinde yer aldığından herşeyin üstüne bir bardak su içmek gerekiyor.
İşin Komik yanı ise enaz 2 gün en fazla 10 gün içinde bu denetimi nasıl yapacakları.??
Çok güleceğiz çookkkk :)
Bu arada Maliye memurlarının yatay geçiş ile Ticaret bakanlığına müfettiş olarak geçmeleri ile ilgili KHK yi de bekleyelim.
Bir taş ile ağacı vurdular.

sayın gokhanuy çok önemli bir konuya değinmiş, süprizlere hazırlıklı olalım. maalesef.