fonradar

6111 STOK Düzetmesi Dönem Sonu İşlemleri Yardım

6111 Kanun ile Mevcut kayıtlarımızda göründüğü halde aslında işletmemizde bulunmayan emtialar için talepte bulunmuştuk

_______________________________ / _______________________________
100 KASA 0000000 TL
600 YURTİÇİ SATIŞLAR 0000000 TL
(6111 sayılı Kanunun 11 inci maddesi)
391 HESAPLANAN KDV 0000000 TL
_____________________________ / _________________________________

Daha Sonrasında

950 KANUNEN KABUL EDİLMEYEN GİDERLER 000000TL
951 KANUNEN KABUL EDİLMEYEN 0000000TL
GİDERLER ALACAKLI HESABI

kayıtlarımızı nazım hesaplarda gösterdik.

fakat bu kayıtlarla ilgili dönem sonu hangi işlemleri yapmamız gereklidir bilançoda nasıl görünmesi gereklidir nazım hesapları dip notlarda nasıl belirte biliriz acaba bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

Ynt: 6111 STOK Düzetmesi Dönem Sonu İşlemleri Yardım

oqsijen ' Alıntı:
100 KASA 0000000 TL
600 YURTİÇİ SATIŞLAR 0000000 TL
391 HESAPLANAN KDV 0000000 TL

Yaptığınız kayıtta 100 KASA olduğuna eminmisiniz. (Normalde alacağın tamamı tahsil edildiyse 689 nolu hesap tahsil edilmediyse 120,121,101 nolu hesap kullanılır. ) Ayrıntı verirmisiniz.

mohicans ' Alıntı:
Yaptığınız kayıtta 100 KASA olduğuna eminmisiniz. (Normalde alacağın tamamı tahsil edildiyse 689 nolu hesap tahsil edilmediyse 120,121,101 nolu hesap kullanılır. ) Ayrıntı verirmisiniz.

Evet eminim çünkü bu düzeltmeyi daha önce yapmış olduğumuz bir satışın kayıtlara alınmamasından dolayı gerçekleştirdik ayrıca duruma uygun olması içinde kasa hesabını kullandık 6111 sayılı kanunda bu türdeki işlemlerede imkan tanımaktaydı.

Bu kayıtta yer alan 689 numaralı hesap yerine gerçek duruma uygun
olması halinde diğer hesaplardan; kasa, banka, çek, alacak senedi veya cari
hesaplardan biri kullanılabilecektir. Örneğin, kayıtsız yapılan satış nakden
tahsil edilmiş olması halinde kayıt aşağıdaki şekilde olacaktır.
100 KASA 191.160 TL
600 YURTİÇİ SATIŞLAR 162.000 TL
391 HESAPLANAN KDV 29.160 TL
Fatura düzenlenmek suretiyle bu bölümde açıklandığı şekilde kayıtlara
intikal ettirilen malların daha önceki dönemlerde satıldığının tespit edilmesi
halinde, Kanun maddesinin 1 inci fıkrasının (b) bendi gereği geçmişe yönelik
tarhiyat yapılmayacağı gibi ceza ve faiz de uygulanmayacaktır.

İSTANBUL?SERBEST?MUHASEBECİ?MALİ?MÜŞAVİRLER?ODASI Mart 2011 tarihli 6111 SAYILI KANUN KAPSAMINDA ALACAK YAPILANDIRMASI & MATRAH ARTIMI & STOK BEYANI isimli yayınından alıntıdır.

------------------------------------------------------------------------------------------------------
GİDERLER ALACAKLI HESABI

Tebliğ sizin kasayı kullanabileceğini teyit ediyor. Sayın oqsijen, İtirazım tam olarak Kasayı kullanmanıza değil, madem kasayı kullanıyorsunuz. Nazım hesaplarda Neden KKEG hesabına rakam yazıyorsunuz.
Kasay kullandığınıza göre 950 nolu hesabı kullanmanıza gerek yoktur.
Diğer tarafdan bu işlemleri normal alış satış işlemi gibi yapacaksınız.
Yani bu satışınızın maliyetini ilgili 620,621,622 vb. hesaba aktaracaksınız. Böylece Kayıtlarda olduğu halde işletmede bulunmayan stokları, kayıtlardan çıkmış olacaksınız.

mohicans ' Alıntı:
------------------------------------------------------------------------------------------------------
GİDERLER ALACAKLI HESABI

Tebliğ sizin kasayı kullanabileceğini teyit ediyor. Sayın oqsijen, İtirazım tam olarak Kasayı kullanmanıza değil, madem kasayı kullanıyorsunuz. Nazım hesaplarda Neden KKEG hesabına rakam yazıyorsunuz.
Kasay kullandığınıza göre 950 nolu hesabı kullanmanıza gerek yoktur.
Diğer tarafdan bu işlemleri normal alış satış işlemi gibi yapacaksınız.
Yani bu satışınızın maliyetini ilgili 620,621,622 vb. hesaba aktaracaksınız. Böylece Kayıtlarda olduğu halde işletmede bulunmayan stokları, kayıtlardan çıkmış olacaksınız.

9 nolu nazım hesapları kullanmamdaki mantık tıpkı 689 da olduğu gibi 100 kasa hesabı içinde açıklayıcı bir kayıt yapmak gerektiği için sonuçta nazım hesaplar bilanço kalemlari arasından değer azaltıcı yada değer arttırıcı nitelikte değildir bu yüzden kullanılmalarında bir sakınca yoktur tam tersine bilanço dip notlarında nazım hesaplarla ilgili bilgi girişi yapılmasına yardımcı olurlar.

Sayın oqsijen nazım hesapların açıklayıcı hesaplar olduğu konusunda itirazım yok.
Ancak bunu neden KKEG olarak alıyorsunuz onu anlamaya çalışıyorum. Burada takdir edersinizki tuhaf olan durum şu, bu rakam kasaya girdiyse, herhangi bir gider indirimi bir başka ifadeyle kasa olması nedeniyle 689 nolu hesaba almadığınıza göre 900 lü hesaplarda KKEG giderleri hesabınada almanıza gerek yoktur diye düşünyorum. Madem KKEG adı altında kullanacakdınız 100 kasa yerine 689 nolu hesaba almanız daha uygundu. Yok kasaya almak istiyorum dediyseniz. O zaman KKEG kullanmanıza gerek yok çünkü ortada bir gider yok. Buda kendi içerisinde çelişki doğuruyor.
Diğer tarafdan 950 nolu hesapda Kayıtlarda olduğu halde işletmede bulunmuyan stoklardan borçlular ve 951 Kayıtlarda olduğu halde işletmede bulunmayan stoklardan alacaklar şeklinde nazım hesap açabilirsiniz.

Sonuç itibariyle :) , dipnot olarak açıklanmasını gerektiren bir durum olmadığı için, açıklamayada gerek bulunmadığı kanaatindeyim.
Bu satışınızın maliyetini ilgili 620,621,622 vb. hesaba aktaracaksınız. Böylece Kayıtlarda olduğu halde işletmede bulunmayan stokları, kayıtlardan çıkmış olacaksınız.