fonradar

6111 Teşvikten Yersiz Yararlanma

Mart 2013 'te işe başlayan 2 personelimiz için 6111 teşvikinden faydalanıyoruz. 2013 Mart'tan geriye dönük 6 aylık ortalama kişi sayımız 52, Ocak 2016'da kişi sayımız 54,
her iki personeli Ocak 2016 döneminde teşvikten faydalandırdık. Ancak sistem bir kişiyi yersiz faydalanmış olarak gösteriyor.

Bu hesapta sizce gözden kaçırdığımız bir nokta var mı?

Anlattığınız tabloya göre sizin yanlışınız yok gibi. Ortalama 52 ise 2 kişi aldıysanız bunlar 53. ve 54. kişi olursa teşvikten yararlanabilir. Çalışan sayınız 54'ün altına düşmediği sürece sorun olmaz. Ancak mart 2013 ten önceki son 6 aylık ortalamamız 52 çıktı demişsiniz. Bunda bir yanlış yapma ihtimaliniz var mı ? Şubat 2013 , ocak 2013 , aralık 2012 , kasım 2012 , ekim 2012 ve eylül 2012 dönemlerindeki hizmet listelerindeki kişi sayılarınızı yazarmısınız bir bakalım.

Birde giren kişiler mart/2013 girdi yazdığınıza göre ne kadar süre ile yararlanmaları gerektiğine bakın. Çünkü yararlanma süresi o tarihte başladı ve bitmiş olabilir.

Evet sayın merkür2'nin dediği gibi de olabilir o benim aklıma gelmedi :) Mart 2013 de başladığına göre teşvik 2013 ten 10 ay , 2014 ten 12 ay ve 2015 ten 12 ay toplam 34 ay yararlanmış oluyorsunuz teşvikten aralık 2015 sonu itibariyle. Kaç ay yararlanacaktı bu kişiler teşvikten bence süresi dolmuş olabilir.

"İşe giriş 03/2013 olmasına rağmen 01/2014 teşvikten yararlanmaya başladım 01/2014 ilk dönem olmak üzere yararlanabilirim." şeklinde düşünenler olabiliyor. Siz yararlansanız da yararlanmasanız da teşvik süresi işe giriş tarihini içeren ay başlamış oluyor.

Teşvik süresi henüz geçmedi, seneyi yanlış yazmışım yeni farkettim. Giriş tarihi mart 2014 ve 30 ay teşviği var. dediğiniz gibi 6 aylık ortalama sayı hesabında şubat ayı dahil geriye doğru 6 ayı dahil ettim, ortalaması 51,8 bunu 52 olarak baz aldım. bildirgedeki kişi sayısını tekrar kontrol ettim ortalamada bir yanlış yok. sistemde hata yoktur diye söylediler ilgili kişi için 6111 iptal ve kanun numarasız tekrar belge düzenlemem gerekiyormuş. fakat hatamın nerede olduğunu, "ki dediğiniz gibi bu hesapta hatamın olmadığını düşünüyorum" anlamış değilim.

O zaman bağlı olduğunuz SGK'ya gidin. Yanınıza giriş olan dönemdeki son 6 aylık bildirgeleri falanda alın. Oradaki memur ile hesap yapın duruma bakın. Memur işi çözemezse bölüm şefine gidin. O da çözemezse müdüre kadar gidin çünkü dediğiniz hesaba göre haklısınız boşa para ödemeyin.

E-bildirge ekranında teşvik linkinden o kişiyi kontrol ettiğinizde size gösterdiği bilgileri bir kez daha kontrol edin. Çıktı almadı iseniz çıktı alarak sgk müd. götürerek itiraz edin.