fonradar

6111 Torba Yasa İle İlgili Bütün Sorular Buraya.!

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Arkadaşlar 6111 ile ilgili sorular giderek artıyor, biraz geç oldu ama, bundan sonrası için konularında dağılmaması adına ve tek başlık altında takip edelim soru ve cevaplarımızı.!

Konuyu sabitliyorum.!

Ynt: 6111 Torba Yasa ile ilgili bütün sorular buraya.!

GİB 6111 ANA SAYFA
- Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Hakkında 6111 Sayılı Kanun için tıklayınız.
- Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Hakkında 6111 Sayılı Kanun Genel Tebliği için tıklayınız.
?Başvuru Formları için tıklayınız.
?Yıllar İtibariyle TEFE/ÜFE Aylık Değişim Oranları için tıklayınız.
?Kanun Kapsamında Yapılandırılarak Ödenecek Alacaklar ve Alacaklı İdareleri Gösteren Tablo için tıklayınız.
- 6111 Sayılı Kanun İç Genelgeleri için tıklayınız.
- Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 6111 Sayılı Kanun Rehberi için tıklayınız.

Yeni kadın işçi alımı ve 6111 syl torba yasa

Arkadaşlar,
şuanda bir kadın işçiyi istihdam etmiş bulunuyoruz. Kanunda belirtilen şartlardan biri 6 aya ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumuna verilen prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı sigortalılar dışında olmaları şartına uyuyor.
Ancak "aynı döneme ilişkin işe alındıkları işyerinden bildirilen prim ve hizmet belgelerindeki sigortalı sayısının ortalamasına ilave olmaları" diyor, burada neyi kasdettiklerini anlayamadım ve bu teşvikten şayet yararlanabilceksen ne yapmamız gerekiyor. Değerli cevaplarınız için teşekkürler...

Ynt: Yeni kadın işçi alımı ve 6111 syl torba yasa

Son altı aydaki hizmet listelerinde yar alan işçi sayısının toplamının 6' ya bölünmesi sonucu bulunanan işçi sayısından fazla olması gerekiyor.
İşe girişi yaptıktan sonra, sskya dilekçe ile kanun maddesinin indirimler satırından açılmasını sağlayacaksınız ve bu işçi için ayrı bildirge vereceksiniz.

Özel Sektörde Torba Yasasında İş Kanunu Yıllık İzin Sayıları Değişti mi?

Arkadaşlar ben özel sektörde insan kaynakları yetkilisiyim.Torba yasasında yıllık izin sayılarında bir değişiklik var mı?işçiler geliyor bana 1 yılı dolduran kişinin yıllık izni 14 ten 18 iş gününe çıkmış torba yasasında diyorlar.araştırdım bununla ilgili bir şey bulamadım.İş kanununda değişen özel sektörle ilgili mevzularda bilen arkadaşlar aydınlatırsa çok sevinirim.

Teşekkür ederim.

Torba Yasasında evlenme ve ölüm izni 3 gün,bu değişti mi?

Özel sektörde çalışmaktayım.Arkadaşlar evlenme ve ölüm izni iş kanununda 3 gündü.Yeni torba yasasında bu değişti mi?

Matrah artırımı

Günaydın arkadaşlar
Kdv ve kurum matrah artırımında bulunacağız
bunun için e byndaki beyannameleri doldurduk ve bunları internetten gönderdikten sonra başka bir şey yapılacak mı ?
bununla ilgili vergi dairesine herhangi bir bildirime gerek varmıdır ?
Saygılar

bugi16 ' Alıntı:
Arkadaşlar ben özel sektörde insan kaynakları yetkilisiyim.Torba yasasında yıllık izin sayılarında bir değişiklik var mı?işçiler geliyor bana 1 yılı dolduran kişinin yıllık izni 14 ten 18 iş gününe çıkmış torba yasasında diyorlar.araştırdım bununla ilgili bir şey bulamadım.İş kanununda değişen özel sektörle ilgili mevzularda bilen arkadaşlar aydınlatırsa çok sevinirim.
bugi16 ' Alıntı:
Özel sektörde çalışmaktayım.Arkadaşlar evlenme ve ölüm izni iş kanununda 3 gündü.Yeni torba yasasında bu değişti mi?

Değişiklik olmadı diye biliyorum, ancak yine de aşağıdaki makaleleri okumanızı tavsiye ederim.

http://www.alomaliye.com/2011/cumhur_sinan_6111_degisiklikler_1.htm
http://www.alomaliye.com/2011/cumhur_sinan_6111_degisiklikler_2.htm
http://www.alomaliye.com/2011/cumhur_sinan_6111_degisiklikler_3.htm
http://www.alomaliye.com/2011/h_irfan_firat_torba_iskanunu.htm

ZİNDAN ' Alıntı:
Son altı aydaki hizmet listelerinde yar alan işçi sayısının toplamının 6' ya bölünmesi sonucu bulunanan işçi sayısından fazla olması gerekiyor.
İşe girişi yaptıktan sonra, sskya dilekçe ile kanun maddesinin indirimler satırından açılmasını sağlayacaksınız ve bu işçi için ayrı bildirge vereceksiniz.

Genelge yayınlanmadı henüz, sgk dilekçelere bir işlem yapıyor mu ?

Ben işlem yapmadım ancak, sgk' ya yararlanmak istiyoruz diyenlere siz girişlerinizi yapın, dilekçenizi de verin diye bilgi veriyorlar.Bu günlerde çıkmak zorunda 3.ayın bildirgesine yetiştirmeliler diye düşünüyorum.

Bir de halihazırda uygulanan 4447 sayılı kanun geçici 7.madde ve 9.madde teşviklerinin de %5 indirim ile birlikte uygulanması sözkonusu, bu konuda bilginiz var mı?

Evlenme ve ölüm izninde torba yasası değişikliği var mı?Acil

Arkadaşlar 657 ye tabi memurlar 4857 sayılı iş kanunu nu kullanmıyor mu?iş kanununda evlenme ve ölüm izinleri 3 gün ücretli izin.torba yasasın da diyor 5 günden 7 güne çıkarıldı anlamadım gitti.Bana yardımcı olun acil cevap bekliyorum.

bugi16 ' Alıntı:
Arkadaşlar 657 ye tabi memurlar 4857 sayılı iş kanunu nu kullanmıyor mu?iş kanununda evlenme ve ölüm izinleri 3 gün ücretli izin.torba yasasın da diyor 5 günden 7 güne çıkarıldı anlamadım gitti.Bana yardımcı olun acil cevap bekliyorum.

Hayır İş kanunu 4/a' lı olarak çalışanların tabi olduğu kanundur.

ZİNDAN ' Alıntı:
hakankrl ' Alıntı:
Bir de halihazırda uygulanan 4447 sayılı kanun geçici 7.madde ve 9.madde teşviklerinin de %5 indirim ile birlikte uygulanması sözkonusu, bu konuda bilginiz var mı?

Aşağıdaki makaleyi okuyunuz lütfen.

http://www.alomaliye.com/2011/h_irfan_firat_torba.htm

Teşekkür ederim, bu makalede sorumun cevabı yok, kanunun uygulanmasına yönelik SGK nın çıkaracağı genelgeyi ve bordro programlarında yapılacak düzenlemeleri beklememiz gerekiyor sanırım.

Sayın forumdaşlar,
2005 yılı 10. ve 11. aylarına ait sigorta muameleri vergi beyannamesini boş olarak vermem gerekirken, dilekçe ile bildirim yaptığımdan dolayı takdir komisyonu kararı ile vergi ceza ihbarnamesi tebliğ aldım.
ve bu vergi ceza ihbarnamesini yapılandırmadan yararlanacağım.
Fakat benim sorum;
2005 yılı 12. ayında da ait aynı hatayı yaptım, s.m.v. boş beyanname yerine dilekçe ile bildirim yaptım.
yapılandırma ile boş beyanname vereyim mi diye terdedüt içerisindeyim.
bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Vermeniz sizin faydanızadır, çünkü ilerde vergi dairesi tespit ederse, aftan yararlanma imkanınız kalmayacak.En azından %50' si silinir cezaların.
Vergi dairesi bugünlerde bu yazıları, tebliğleri, koddaki firmalardan fatura kullanan firmalara tespit yazılarını vs. bilerek kullanıyor, ürküterek, taksitlendirme sokmak için.