646/656 Hesap İşleyişi

dogan76

Katkı Sunan Üye
1. Her işlem için Geçici vergi dönemlerinde,ayrı ayrı 646/656 hesabı
çalıştıracak mıyız? Yoksa kalan farkı,tek bir maddede 646/656 'ya atsak olur mu?

2. Geçici vergi döneminde yapılan kur farkı gelir/zararları için geçici yevmiye kaydı yapıp,
Geçici vergimizi çıkardıktan sonra o kaydı iptal ederek,31.12.2016 tarihinde tek bir yevmiye maddesi
yapılmasının bir mahsuru var mı?

Selamlar
Öncelikle burayı soru-cevap bölümü olarak düşünmemenizi ve soruları en azından usulüne uygun olarak sormanızı şahsım adına rica ediyorum.
yani selam-sabah vermeden cevaplama konusunda ricada bulunmadan direkt soru 1 soru 2 diye yapılan paylaşımları açıkcası cevaplamak isteği gelmiyor içimden.Emri vaki yapılıyormuş hissine kapılıyorum.Biraz daha özen ve saygı göstermenizi rica edeceğim..
Yine de sormuşsunuz cevaplayalım.

1- 646 ve 656 hesapları hangi işlemden kaynaklanmaktadır.her işlem için direkt 646 yada 656 kullanılmaz.Hangi işlem için yaptığınızı söylerseniz sağlıklı cevaplar verilebilir.
2- Bu olmaz.Çünkü geçici vergi dönemlerinde bile vergilendirme hesap çalışmalarının net ve açık olması gerekir.Unutmayın ki bu çalışmalar 3.şahısların incelemesi için de açık ve anlaşılır olmalıdır.9.ay sonunda uyguladığınız kur farkı kaydını 31.12 de yapıp,bu 30.09 tarihli rakamlardır demekte olmaz.O yüzden her dönem sonunda kar-zarar çalışmaları bence kayıtlarda kalmalıdır.

Mesela aynı şeyi genelde amortismanlar içinde yapıyorlar.Kağıt üstünde çalışma yaparak giderleştirip sonra kayıtları silenleri de gördüm.
Bence bu hatalı bir işlemdir.
Saygılar

Tahsin Bey, öncelikle selam ve saygılarımı belirtmek isterim. Emri vaki,umursamama vs o tür davranışlar kabul edilemez. Yanlış anlaşıldım ise özür dilerim. Soru sorarken kısa,öz ve az kelime ile yazma taraftarı olduğum için 1-2 diye belirtmek istedim.
İşlemler,dövizli cari hesap(fatura ve swift) ve bankaların bakiyeleri ile alakalıdır.
Oluşan kur farklarını her cari hesap ve banka için ayrı ayrı mı yazmalıyız...Örneğin...
-----------------------
320 001(B)
646 001(A)
----------------------
320 002(B)
646 001(A)
---------------------
656 001(B)
320 003(A)
-------------------
102 001(B)
646 001(A)

30.09.2016 tarihli geçici vergi için şeklinde ayrı ayrı mı
yoksa;

320 001(B)
320 002(B)
102 001(B)
320 003(A)
646 001(A)

şeklinde olması....

Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Bakınız aşağıdaki sayfada hangi hallerde hangi hesapların kullanılacağı yönünde bir paylaşım yapmıştım.
http://forum.alomaliye.com/tdhp-muh...kur-farklarinin-kayit-edilecegi-hesaplar.html

Umuyorum ki yardımcı olur.
Ayrıca her bir işleme ait kur farkını ayrı ayrı ve tek tek göstermekte yarar görüyorum.Toplu kayıtlarda ilgili mahsup fişi çıktı alınıp dosyalanmadıkça neyin nereden geldiği hiç belli olmayacaktır.Örneğin 646'ya toplu girilen kur farklarının detayı istendiğinde ya fiş listelenecek ya da tek tek 320 carilere bakılacaktır.
İlk hamlede tek tek yapılacak kaydın bütün bu sorunları ortadan kaldıracağına inanıyorum.
Saygılar