fonradar

646-679 hesap yerine 600 mü?

NİSANK

Katkı Sunan Üye
merhaba,

öncelikle konun başlığı için özür dilerim, ne yazacağımı bilemedim :)

benm sorunum şöyle,

yurtdışı kur farkı gelirlerini faturalaştırdığımda ya da demirbaş araç satışı muhasebeleştirdiğimde, mali müşavirimiz ile sorun yaşanıyor.
faturada direkt olarak 646 hesabı alacaklandırdığımda, matrah tutmayacak diye, 600-602 hesaba yönlendiriyor tüm işlemlerimi.

ama bir araç satışı yada kur farkı...vs ticari satış değil ki, usülsüzlük olmuyor mu dediğimde birbirmize giriyoruz.

bazı işlemler ticari satış..vs olmadığı için gelir tablosunda görünmemesi gerekmez mi? Ben yanlış mı biliyorum?

şimdiden teşekkürler.

Ynt: 646-679 hesap yerine 600 mü?

Yurtdşı kur farkı gelirleri 601.Yurtdışı Satışları hesabında izlenir.
Olumsuz kur farkı ise 612.nolu hesapta izlenmeli.
-------
Demirbaş, araç satışında ise satış matrahını 679 da gösterip, defterden silme kaydı sonucu oluşacak zararı da 689. nolu hesapta gösterilmelidir.

Demirbaş, araç satışları; işletmenin olağandışı faaliyetleri gereği olduğu için 67-68 nolu gruplarda netleştirme yapılmadan gelir tablosuna yansıtılmaları gerekmektedir.
Çünkü hiçbir işletmenin, şirketin esas faaliyet konusu duran varlıklarını satma gibi bir amacı olmadığı için bu satışlar 600/602 gibi hesaplara kaydedilmesi kanımca doğru değildir.

Beyannamede matrahı tutturmak için yapılan kayıtlar Tek Düzen Hesap Planı Sistemine aykırılıktan özel usulsüzlük gerektirir.

Beyanname düzeni için bazı bürolarda araç satışının 600 veya 679 gibi hesaplarda tutulduğunu biliyoruz. Ama bu durum hatalı bir uygulamadır.

evet matrahı tutturmak için öyle yapıyoruz sanırım.

matrah tutmayınca siz ne yapıyorsunuz?

Not : kur farklarını 646 hesapta izlemem yanlış mı sizce? kdvli fatura kesiyorum.

Tşk.

Yurt dışı kur farkları sayın manessa nın da dediği gibi 601 nolu hesapta izlenir.

Bürolarda matrah tutturmak için yapılan 600 lu kayıt araç satışları içindir. Kayıt 254 den çıkıp 391 Hesaplanan KDV oldugu için matrah tutmamaktadır. fakat 391 ın alt hesabına arac satısı açılıp 254 e baglı 391 o hesapta ızlenırse ay sonu

Örneğin 391.01.002 Araç satış ilave edilecek kdv dekı tutar ilave edilecek kdv ye yazılır.

391.01.001 dekı tutarlar ıse 600 un KDV si olur ve sorun kalmaz.

Merhaba,

Araç satışı gibi duran varlık satışlarını işletmeler 60 grubunda izlememelidir.
Buna paralel esas faaliyetiyle alakalı hasılatlarının (600/602) yanında olağandışı sebeblerle elde edilen duran varlık gelirlerini 67 grupta izlemelisiniz. KDV olayını ilgili dönem beyannamede ilave edilecek sütunda gösterirseniz, o dönemin geçici vergi beyannamesi ekindeki gelir tablosunda bulunan satış karıyla alakalı olduğu açıkça görülecektir.

Duran varlık satışları işletmenin esas faaliyetinin dışında oluşan bir gelir olduğu için bunu 600 ile ilişkilendirmemek gerekir.

peki alıştan iade kaydında 600'lü hesap çalışır mı? yoksa 153 alacaklandırarak 391 ilave edilecek kdv ile kapanabilir mi?

Alıştan iade konusunda şöyle bir özellikli bir durum var.

Eğerki alım yaptığınız malı aynı dönemde(Ağustos) aldınız aynı dönemde(Ağustos) iade ettiyseniz;

-------------/-----------
320
153
191
-------------/------------
Eğerki alım yaptığınız malı aynı dönemde(Ağustos) aldınız, ileriki dönemde(Eylül) iade ettiyseniz;

-----------/--------------
320
153
391
------------/--------------

Merhaba,
Rica etsem banada yardımcı olabilir misiniz? Soruyu nereye yazacağımı bilemediğimden buraya yazıyorum umarım sorun olmaz.
6. ayda A firmasından web hizmeti faturası geldi bu faturayı kayıtlara alış faturası olarak alıp B firmasına satış faturası olarak düzenlemem gerekliydi. Benim yaptığım kayıtlarda B firmasından alış B firmasına da iade olarak kayıtları yapmışım ve fatura o şekilde düzenlendi. Buyüzden de KDV beyanında ilave edilecek Kdv de gözüktü. Şimdi yapmam gereken düzeltme işlemleri nelerdir? A firmasına faturayı alış girsem B firmasında iade olarak kalacak işin için bir türlü çıkamıyorum.

son sorum :)

yurtdışı kur farkı giderleri hangi hesapta izlenmeli?

tşk.

manasse ' Alıntı:
Yurtdşı kur farkı gelirleri 601.Yurtdışı Satışları hesabında izlenir.
Olumsuz kur farkı ise 612.nolu hesapta izlenmeli.

NİSANK ' Alıntı:
son sorum :)

yurtdışı kur farkı giderleri hangi hesapta izlenmeli?

tşk.

Kur farkı alış kaynaklı ise, olumlu veya olumsuz kur farkları; ilk alımın işlendiği hesaba borç veya alacak kaydedilmelidir.

Atıyorum Ticari mal ise 153 hesaba olumlu kur farkı; alacak olumsuz kur farkı borç olarak girmelidir.

Saygılarımla,