fonradar

65 Yaşında Mali Müşavir Oldu

Konya?nın Karapınar İlçesi?nde ilkokul, ortaokul ve liseyi dışarıdan bitiren Bektaş Taşçı, 60 yaşında üniversite mezunu oldu. 65 yaşında mali müşavir olma hakkını kazanan Taşçı, şimdi 71 yaşında ve bu kez de yeminli müşavir olmak için harıl harıl ders çalışıyor.
Bektaş Taşçı, 1934 yılında doğduğu Karapınar?ın Kayalı Köyü?nde ilkokul bulunmadığı için eğitim göremediğini, babasının çiftçilikle uğraştığını ve 6 kardeş olduklarını söyledi.
Tahsil serüveni
başlıyor
20 yaşında ilçeye geldiğinde içinde büyük bir okuma isteği olduğunu anlatan Taşçı, ?Ancak 20 yaşımdaydım ve doğal olarak okula almadılar, ben de 21 yaşımda, dışardan bitirme sınavlarını kazanarak ilkokul diploması aldım? dedi. Taşçı, 27 yaşında dışardan Konya Karma Ortaokulu?nu bitirdiğini belirtti. Taşçı, şunları söyledi: ?39 yaşında lise mezunu oldum. Çok istediğim üniversiteyle, 55 yaşında tanıştım. Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi?nden 60 yaşımda mezun oldum. Üniversiteyi bitirdikten 5 yıl sonra yani 65 yaşında mali müşavirlik sınavını kazandım. 71 yaşıma geldim. Şimdi de yeminli mali müşavirlik sınavına hazırlanıyorum. Böylece toplumdaki (yaş 70, iş bitmiş) ön yargısını da çürütmüş oldum. Bu sınavı kazanacağıma inanıyorum.?
Gaz lambasında
çalıştı
Ders kitabı olmadan, derslere giremeden, okulu dışardan bitirerek bugünlere geldiğini anımsatan Taşçı, gaz lambası ışığında ders çalıştığını, ancak okumaktan hiç yorulmadığını ve geri adım atmadığınıkaydetti.
Alay ediliyor ama...
Çevresindeki insanların kendisiyle dalga geçtiğini, ama azmin neler yaptıracağını ispatladığını dile getiren Taşçı, evlendikten sonra da çocuklarını üniversitede okutacağına dair söz verdiğini, şimdi o sözümü tutmamın mutluluğunu yaşadığını vurguladı. Halen çiftçilikle uğraştığını mali müşavirlik yapmadığını ifade eden Taşçı, ?Ben bir meslek sahibi olmak için değil okuma aşkımı gidermek için çalıştım ve bunda da başarılı oldum. Cehalet, bütün kötülüklerin nedeni. Bunun için okuyan, okuduğunu tatbik eden gençleretoplum olarak ihtiyacımız var. Onun için okumaktan hiçbir zaman yılmamalıyız? diye konuştu.

Ynt: 65 yaşında Mali müşavir oldu

İstisnalar kaideyi bozmaz derler ama azmin elinden hiçbir şey kurtulamaz da derler.

Ynt: 65 yaşında Mali müşavir oldu

neyse ben de geç kaldım diye üzülüyodum.. ;D

Ynt: 65 Yaşında Mali Müşavir Oldu

bu gidişle bizde o yaşta olacaz galiba bu kadar zorlukla ancak o kadar senede başa cıkarız herhalde :)) 65 yaş cok da yaşlı değil onada razı oluruz biz ama o zamana kadar stajer olarak kalmasak bari

94 Yaşında Yüksek Lisans Yaptı

Avustralya da Phyllis Turner adlı 94 lük nine dünyada yüksek lisan eğitimini tamamlayan en yaşlı kişi ünvanının sahibi oldu. 70 yaşındayken antropoloji okumak için Adelaida Üniversitesi ne kayıt olan Turner eğitimine uzun süre araverdikten sonra geri döndü ve 2002 de şeref listesine girerek mezun oldu. Aynı yıl yüksek lisansa başlayan nine Avustralya nın antropolojik tarihi konulu tezini vererek eğitimini tamamladı. Baston yardımıyla yüreüyebilen Turner Guinness Rekorlar Kitabı na girecek.

Ynt: 65 Yaşında Mali Müşavir Oldu

nediyelim bize düşen alkışlamak