fonradar

6661 Sayılı Kanun Sgk Teşviği Aralık/2016 Dönemi Tahakkuku Hk.

günizi

Katkı Sunan Üye
Merhabalar,
6661 Sayılı Kanun kapsamındaki Asgari Ücret desteği 1 ay geriden gelmekte. Aralık/2016 döneminin destek tutarlarını Ocak/2017 APHB'ni gönderince göreceğiz. Dönemsellik ilkesi gereği bu destek tutarı kadar Gelir tahakkuku yapılması gerektiğini düşünmekle beraber;

Tahakkukta (ABHB'ni gönderince) 181/602
Ödeme yapılınca 361/181

işliyorum. Bu durumda Aralık/2016 dönemini ilgilendiren Destek tutarını hesaplayıp, gelir tahakkuku yapılmasına gerek var mıdır?

Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Aynı konu ile alakalı bir başlık açmıştım daha önce. İsmmmo'ya bu konuyu sordum. Ödemenin yapıldığı yılın geliri kabul edilir diyor.

Merhaba
Aralık Sgk tahakkukundaki
5510-27103 ün
Gelir kaydını hangi aya yapıyoruz .
Aralık 2022 mı Ocak 23 mü ?
Arattım forumda ama eski tarihli sorular farklı cevaplar vardı

Merhaba
Aralık Sgk tahakkukundaki
5510-27103 ün
Gelir kaydını hangi aya yapıyoruz .
Aralık 2022 mı Ocak 23 mü ?
Arattım forumda ama eski tarihli sorular farklı cevaplar vardı
2.sınıf işletme defteri için aralık ayına kaydediyorum.
1.sınıf defterler için aralık teşviklerini ocak ayına kaydediyorum.
Çünkü 1.sınıf defterlerde ödenecek sgk primi hesabında (bilançoda) bunu takip edebiliyorum.İşletme defterlerinde bu takip pek mümkün değil.O nedenle işletme de yıl sonunda direkt gelir kaydederek geliri kapatıyorum.

2.sınıf işletme defteri için aralık ayına kaydediyorum.
1.sınıf defterler için aralık teşviklerini ocak ayına kaydediyorum.
Çünkü 1.sınıf defterlerde ödenecek sgk primi hesabında (bilançoda) bunu takip edebiliyorum.İşletme defterlerinde bu takip pek mümkün değil.O nedenle işletme de yıl sonunda direkt gelir kaydederek geliri kapatıyorum.
Teşekkürler sağolun

Eğer sgk primi ödenmiş se Ocak ayında. Gelirin Aralık ayında gösterilmesine fayda var, çünkü gider aralıkta işleniyor. Öteki türlü gider aralıkta, Gelir ocakta kalıyor. Kar zarar o tutar kadar değişiyor. Ben o şekilde yapıyorum.

Eğer sgk primi ödenmiş se Ocak ayında. Gelirin Aralık ayında gösterilmesine fayda var, çünkü gider aralıkta işleniyor. Öteki türlü gider aralıkta, Gelir ocakta kalıyor. Kar zarar o tutar kadar değişiyor. Ben o şekilde yapıyorum.
Merhaba
Anlattığınız şekildeyapanlar var elbette de fakat burada şöyle bir nüans var.Ücret tahakkuku yaptığınızda;
1- primin henüz ödenip ödenmediği belli değil
2- Teşviğin alınabilmesinin şartı primin ödenmesine bağlı.
Primin ödenip ödenmediğini en iyi ihtimalle ocak,en kötü ihtimalle 1 şubatta görebiliyorsunuz.Burada iki ihtimal var. Ya ücret kaydını yaparken,primin ödendiğini varsayıp direk gelirleştiriyorsunuz, yada teşviksiz kayıt yapıp,ödendikten sonra dönüp kaydı düzeltiyorsunuz.
İki işlemde sorunlu bana göre. Aslında işletme defterlerinde bile aralık teşviği bana göre ocak ayında kaydedilmelidir.Onu takip etmek zor diye hadi onu aralıkta kapatıyorum ama bilançolarda ben daima ocak ayına devrederim.
Ne yazık ki herkesin uygulaması farklı.
Bir farklı uygulamada şu; bu teşvikleri gelir kaydetmeyip, ücret tahakkuklarında işveren payı hesabından direkt mahsuplaştırıp kaydeden arkadaşlarımız var.Ben bunu da yanlış buluyorum.Benim prensibim, gideri tam göster,geliri tam göster,arada mahsuplaştırma yapma. Burda da kayıt farklılıklarımız var maalesef.