6772 sayılı kanuna göre ödenen ikramiye

6772 sayılı kanuna göre ödenen ikramiyenin ne kadarından ssk kesilir.
Ayrıca toplu iş sözleşmesi ile artırılan ikramiyeden ssk kesilebilirmi.
İşyerindeki müdürlerim kesilmez diyor ama ben maaş yaptığım için biraz araştırdım
kesileceği yönünde düşüncemi aktardım. Acaba doğrumu
Yardımlarınız için teşekkürler

Ynt: 6772 sayılı kanuna göre ödenen ikramiye

6772 sayılı Kanun gereğince Bakanlar Kurulu kararına dayanılarak ödenen ikramiye,sigorta primine tabi olmayan ödemelerdendir.Toplu iş sözleşmesinden doğan aynı mahiyetteki ödemeden de SSK primi kesilmez.

benim demek istediğim 52 ün 6772 ye göre ödeme yapıyoruz. bundan ssk kesmiyoruz. fakat bir yılda toplam aldığımız ikramiye gün sayısı 120 dolayısıyla kalan 68 günden ssk kesilirmi benim aradığım cevap bu.

Sosyal sigortalar kurumunca yayımlanan 16-89 sayılı genelgeyi inceleyiniz. Ayrıca 506 sayılı kanunun 77.maddesi bu genelgeden sonra yeniden düzenlenerek bu tür ikramiyeler de ssk primine tabi kazançlar içerisine dahil edilmiştir.

16-89 Ek ve 16-104 Ek sayılı Genelgeler ile Sigorta Teftiş Kurulunca yayımlanan 1995/4 nolu İç Emirde belirtilen,
Kıdem, ihbar ve kasa tazminatları, elbise dikiş paraları, yemek bedelleri, ayakkabı bedelleri ile Devlet ve ona Bağlı Müesseselerde Çalışan İşçilere İlave Tediye Yapılması Hakkındaki 6772 sayılı Kanununun 1.inci maddesi kapsamına giren daire ve müesseseler tarafından ödenen birinci ikramiyeler ile 3.ncü maddesine göre Bakanlar Kurulu kararına istinaden ödenen ikinci ikramiyelerde,
prime tabi tutulmayacaktır.
Bu ödemeler dışında kalan toplu iş sözleşmesiyle ödenen ( 68 günlük ) ikramiyeden sigorta primi kesilecektir