fonradar

7/a 7/b seçenek

NİSANK

Katkı Sunan Üye
herkese merhaba,

bir şirketin mizanında hem 7/a hem de 7/b seçeneklerinden hesaplar bulunması normal midir? örneğin 720 hesap ve 791 hesapta çalışmış...ayrıca işketme üretim işletmesi değil.teşekkürler.

Ynt: 7/a 7/b seçenek

Her iki gider grubuda birden kullanılamaz.TDHP na aykırıdır.Şaşırdım doğrusu, :eek:

bende...acaba yanlış mı biliorum diye de şüphe ettim.ücret giderleri 3 ay 720 hesapta,kalan aylar 791 hesapta izlenmiş.teşekkür ederim.

Yaygın olarak 7/A tercih edilmektedir.İmalat yapan firmalar açısından daha detaylı ve daha uygundur.

Ayrıca rakam olarak şimdi hatırlayamıyorum ama belli bir rakamı geçen büyük firmalar da 7/A kullanma zorunluluğu vardır.

bulduğum bir bilgiyi paylaşmak isterim,araştıran arkadaşlar olabilir:

7/A Seçeneğinde Maliyet Hesapları: 2008 yılı aktif toplamı 1.484.000 TL veya net satışlar toplamı 2.967.900 TL yi aşan üretim ve hizmet işletmeleri için 2009 yılında 7/A seçeneğine göre maliyet hesaplarını tutmak zorundadırlar.

kanunkaide ' Alıntı:
7/A olmazsa imalat defteri tutarsınız.
7/a-b ile imalat df alakası ??? ikiside farklı kriterlere göre belirlenmekte.

770 hesaba işlenmesi gereken ofis giderinin yanlışlıkla 632 hesaba işlendiği görülmüştür.entegrasyonda hesapta değişiklik yapmamızın bir sakıncası var mı?