fonradar

740 Nolu Hesabın Sene Sonu Kapatılması

Arkadaşlar Merhaba.

Film, Belgesel çekimi ile uğraşan bir firmanın 2006 yılında 740-hizmet üretim maliyeti olarak 70.000 ytl lik maliyeti var. Fakat bunla ilgili olan hizmet faturasını 2007 de kesecek. 2006 yılı sonunda 740 nolu hesaplar hangi hesaba devrolarak kapanır. Bilgi verirseniz sevinirim.

Ynt: 740 nolu hesabın sene sonu kapatılması

280 GELECEK YILLARA AİT GİDERLER

Bu hesap, peşin ödenen ve cari dönem içinde ilgili gider hesaplarına
kaydedilmemesi gereken, gelecek yıllara ait giderleri izlemek için kullanılır.

740 yerine 280'e kayıt yapılmalı.

Ynt: 740 Nolu Hesabın Sene Sonu Kapatılması

280 GELECEK YILLARA AİT GİDERLER

Genel İtibari ile ilgili Dönemde ödenen ama Hizmeti yada gideri tüketilmemiş kalemlerin 280 Gelecek Yıl.Ait Giderler hs atılması gerektiği 740 hs hizmet ve giderlerin tüketildiği ve film çekiminden dolayı yapılmakta olan bir yatırımın varlığı söz konusu dönem sonu itibari ile 740 borç kalanın 258 yapılmakta olan yatırımlara atılması yerinde olacağı kanısındayım

258 YAPILMAKTA OLAN YATIRIMLAR Yapımı süren ve tamamlandığında ilgili maddi duran varlık hesabına aktarılacak harcamaların izlendiği hesaptır. Kuruluşlar tarafından yardım amacıyla yaptırılacak okul, hastane, konut gibi yatırımlar da bitinceye kadar bu hesapta izlenir.
258 nolu hesap işletmenın kendısı ıcın yaptığı yatırım harcamalarında kullanılır.

Belgesel tamamlandımı
tamamlanmadı ıse
151 hs atıp
seneyede 151 ve 152 hs kullanmanızı tavsıye ederım.

Olayın 258 hesapla hiç ilgisi yok. 280 en uygun olanıdır. Faturası gelecek yılkda kesilecek olduğuna göre burda izlenebilir. Veya tersi yapılıp gelir tahakkuku da yapılabilir.Bilançonun durumuna göre

280. GELECEK YILLARA AİT GİDERLER

Bu hesap, peşin ödenen ve cari dönem içinde ilgili gider hesaplarına kaydedilmemesi gereken, gelecek yıllara ait giderleri izlemek için kullanılır.

İşleyişi :

Gelecek yıllarla ilgili gider ve maliyet hesaplarına borç kaydedilecek olan peşin ödenen giderler bu hesabın borcuna kaydedilir. ilgili hesap dönemlerinde bu hesabın alacağı karşılığında dönen varlıklardaki "Gelecek Aylara Ait Giderler" hesabına gerekli aktarmalar yapılır.

bu hesapta işletme ile ilgili kıra sigorta v.b. gibi giderlerin muhasebeleştırılmesı gerekır diye düşünüyorum.

benım sahsi fikrim 151 hs nın kullanılması

151. YARI MAMULLER-ÜRETİM

Henüz tam mamul haline gelmemiş ancak direkt ilk madde ve malzeme ile direkt işçilik ve genel üretim giderlerinden belli oranlarda pay almış üretim aşamasındaki mamullerin izlendiği hesaptır.

İşleyişi :

Maliyet dönemi sonunda direkt ilk madde ve malzeme, direkt işçilik ve genel üretim giderleri tutarları kadar bu hesap borçlandırılır. Üretimi tamamlananların maliyet tutarı bu hesabın alacağı karşılığında ilgili stok hesaplarına aktarılır.

Hizmet işletmeleri 150 grubu hesapları kullanmazlar. Bir mal alıp işlenmiyor. Bir hizmet verilecek. Bu hizmetin verilebilmesi için gereken harcamalar 740 hesap altında izlenir.
Eğer dönem sonlarında bu hesaba alınan hizmet alımları ile ilgili gelir faturası kesilmemişse tercihe göre 180-280 veya 181-281 hesaplar kullanılmalıdır.
181. GELİR TAHAKKUKLARI

Üçüncü kişilerden tahsili ya da bunlar hesabına kesin borç kaydı hesap döneminden sonra yapılacak gelirlerin, içinde bulunan döneme ait olan kısımlarının izlendiği hesaptır

sayın nizam bey..
150 nolu hesaplar neden hizmet işletmelerinde kullanılmaz.?
örneğin klima bakım onarımı yapan bir firmasınız bakım onarım için malzeme alıyorsunuz bu durumda kaydı nereye yaparsınız?150 nolu hesap değilmi............

celal elibüyük
smmm-ist

Evet olabilir. Ben o tip işleri düşünmedim.

tkank ' Alıntı:
258 YAPILMAKTA OLAN YATIRIMLAR Yapımı süren ve tamamlandığında ilgili maddi duran varlık hesabına aktarılacak harcamaların izlendiği hesaptır. Kuruluşlar tarafından yardım amacıyla yaptırılacak okul, hastane, konut gibi yatırımlar da bitinceye kadar bu hesapta izlenir.
258 nolu hesap işletmenın kendısı ıcın yaptığı yatırım harcamalarında kullanılır.

Bu Film yada belgeselin başkaları için çekmesi başka kendisi için çekip tamamlandığında kiralaması başka bir şey