fonradar

770 Hesap

herkese kolay gelsin 2014 yılına ait banka ekstreleri yeni geldi 6.aydan önceki döneme ait banka kayıtlarında 770 hesap çalıştırmam gereken işlemler var ancak 2.dönem ggv yapılırken bu hesaplar yansıtma ile kapatılmış bu dönemlere nasıl işlem yapıcam bir de 770 hesaplarda hata yapılmış ise 3.dönemde düzeltme nasıl yapılır. stajerim öğrenmeye çalışıyorum lütfen nasıl bilmezsin diyerek yargılamayın

Selamlar
Sizi yargılamıyoruz,yansıtma ile gider hesaplarını kapatan arkadaş gelsin,onu yargılayalım...

geçici vergi uygulamasında % 10 luk bir yanılma payı var diye biliyorum. eğer matrah farkı bu oranın üzerinde ise önceki döneme düzletme vermeniz gerekir.

Soruyu soran arkadaşımız Sn.tug2806,aramıza hoşgelmiş,öncelikle bunu bir söyleyelim.
Sonrasında,şu konuda mutabık kalmalıyız diye düşünüyorum.Arkadaşımız stajyer,büroda çalıştığıda belli.Demekki sorumlu olduğu bir müşavir var..Ben şahsen müşavirin kendisinin soruyu sormasını ve yorumumu da kendisine yapmayı tercih ederim.Arkadaşımız beni yanlış anlamasın ama,biz burda ne anlatırsak anlatalım,sonuçta ne yapılacağına müşaviri karar verecek.
Eğer arkadaşımız kendisi merak ediyorda,böyle bir durumda ne olur diye soruyorsa,olay baştan yanlış.Gider hesaplarının dönem içinde kapatıldığı nerede görülmüş..O ki kapattınız,kapatmak ne demek,o dönemlere ait bütün kayıtlar yapıldı demek.6 aylık banka yeni gelmiş.O zaman bu nasıl kapatma oluyor.O nedenle bence önce uygulamayı bir değiştirmeli,sonra eksik olursa nasıl düzelteceğimiz üzerine konuşmalıyız.
Düşüncem böyledir.
Saygılar

soruyu soran arkadaş bir muhasebe bürosunda çalışıyorsa vah ki vah demek ki o büro sahibi işleri otomatik pilota bağlamış demek ki neymiş bu bir serbest meslek faaliyeti yani 500 mükellefi olması normal değil maliye bakanlığı ilgililerine duyurulur

Sayın Arkadaşlar,

Geçici Vergi dönemi için mevzuatı hatırlayın. Bu dönemlerde "Bilanço Dönemi" için yapılan tüm işlemlerin aynısı yapılır der. Bu nedenle maliyet hesaplarının ve yansıtma hesaplarının yapılmış olmasında daha doğal bir durum yok. Bilgisayarla muhasebe yapma alışkanlığı "kayıt nizamı" ve tekniğini ve "ikmal" yani "tamamlama" kuralını maalesef unutturdu. Geriye dönük kayıt yapmak okadar doğal bir hale geldiki. Ancak hatırlatayım 2015 yılında artık bunları tamamen unutacaksınız hatırlatayım. Gelelim geç gelen kayılara, kayıtların ulaştığı gün olmayan işlemleri geldiği tarihte kayda alıp mutabakatları sağlayacaksınız yapılacak işlem de budur.

% 10 matrah farkı ise yapılan kayıtların tetkik/denetimi esasında bulunan hata yada yanılmaları içerir. Verdiğiniz Gelir Tablosu üzerinden değişiklik yapmayı içermez. Bu durum "Vergi Ziyaı" cezası gerektirir hatırlatırım.

Aynen Yansıtma kayıtlarının atılmasında sıkıntı yok. Ama ben sadece 632/771 Kaydını atılıp bırakılması Daha rahat olacaktır tarafındayım. Tamamen kapatılması ama yanlış değildir.Kaydı unutmakta bir hatadır. Kapatılmış olsa dahi siz kaydınızı bence normal olaması gerektiği gibi atınız. %10'lık kısmı geçmiyorsa. Sıkıntı olmayacaktır. Geçiyorsa düzeltmeyi veriniz.

Selamlar
Umuyorum ki yanlış anlaşılma sonucu farklı yorumlar yapıyoruz.
Soruda dikkat ederseniz "gider hesapları yansıtma ile kapatılmış" denmektedir.Bu demektir ki,770-771 ile kapatılmıştır.(En azından cümleden bu anlam çıkar)
İlk etapta okuduklarımdan anladığım kadarıyla bu kayda olur vermektesiniz.Fakat diğer taraftanda maliyet ve yansıtma hesapları zaten yapılmalıdır denmektedir.Zaten bu yansıtma kayıtları yapılmasında bir sorun yoktur.Yansıtmaya mı olur vermektesiniz,gider hesaplarının kapatılmasına mı,tam anlayamadım.Nitekim gelir tablosuna giderlerin aktarılması mecburen maliyet ve yansıtma hesaplarıyla yapılacaktır.
Ancak gel gelelim ana gider hesaplarıda yansıtma ile kapatılabilir dediğiniz zaman burada itiraz etmem gerekir.Bunu savunuyormusunuz tam olarak anlayamadım ama böyle düşünen arkadaşlarımıza sadece şu soruyu sormam gerekir: Gider hesaplarını kapatıyorsanız neden gelir hesaplarını da kapatmıyorsunuz...O zaman bütün gelir-giderleri kapatalım 690'a ulaşalım..Düz mantıkla bu sonuca gidilir....

Son düzenleme:
Sevgili Tahsin,

Yazdığım açıklamaya "Geçici Vergi dönemi için mevzuatı hatırlayın. Bu dönemlerde "Bilanço Dönemi" için yapılan tüm işlemlerin aynısı yapılır der." diye başladım bu tam anlamıyla 690 hesaba sonuçlandırma anlamına gelir. Yansıtmaları yap 600 ...leri yapma olabilirmi ? Tabiki hayır.

Kevork beyin, Dediği gibi yapılırmı yapılır. Doğrusuda o olabilir. Ama Ertesi gün Kaydın tersi alınması gerekir.9. Ayda Bir sonraki dönemde rakamların tutturulması için.

İsteyen kayıtları yaparak isteyen mizan vs bilgiler üzerinden hesaben yapabilmektedir. İlla mali yıl sonu kayıtlarının her 3 ayda bir yapılması gerekmez.