fonradar

8000 Ytl' lik Ödeme Sınırı

:lol:

firmamız 24/10/2006 tarihinde 7250 ytl kdv dahil mal alımı
28/10/2006 tarihinde 6875 ytl kdv dahil mal alımı
31/10/2006 tarihinde 5340 ytl kdv dahil mal alımı

aynı firmadan yapmıştır. bu bakiyerin akpatılması işlemi 8000 ytl'nin altında olduğu için nakit ödeme yaparak kapatabilirmiyim.Yoksa banka
kanalını kullanmak durumundamıyım.

İyi çalışmalar,

Alımlar aynı firmadan olduğu için bu alımları toplam olarak değerlendirmeniz gerekir, yan 8.000 YTL sınrı aşılmış sayılıyor.

merhaba ,alımlar aynı gün olmadığı için nakit ödeyebilirsiniz,fakat bankadan ödemenin faydası var

Ch çalıştığı için inceleme durumunda açıklama yapmanız, hangi ödemenin hangi faturaya yapıldığını bulmanız. Bunların sınırın altında olduğunu ispat etmeniz gibi bir sürü zorluk çıkar.
En doğrusu banka veya çek kullanmanızdır.

Sn.nguroy' a katılıyorum. İspat açısından sıkıntı yaşayabilirsiniz. Şöyleki; oldu ki mal alımı yaptığınız firma hakkında bir şekilde olumsuzluk belirten bir rapor mevcut. Dolayısıyla sizin buradan yaptığınız alımların gerçek olduğunu ispatta;mal bedeliyle ilgili ödemeyi banka ya da vergi nosu yazılmış çekle yapmanız önem kazanacaktır.

Ben olaya olumsuz yönden baktım ama siz yine de ödemelerinizi banka kanalıyla yapınız ki kimsede soru işareti bırakmayınız.

3 faturayıda ayrı ayrı günlerde nakit olarak tahsil.edebilirsin. 3 fatura tutarıda ayrı günlerde ve tutarı 8.000 YTL.yi geçmiyor. Yani aynı gün içinde 8.000 YTL.sınırını geçmeyecek şekilde tahsilat uygundur.
selamlar

Tesvik zorunluluğu V.U.K 320, 323,324 ve 332 seri nolu tebliğleri ile düzenlenmiş olup 320 sıra nolu tebliğde

Tespit edilen tutarın üzerinde kalan işlemlerin tevsik zorunluluğundan kaçınmak amacıyla parçalara ayrılması kabul edilmeyecek, aynı günde aynı kişi veya kurumlarla yapılan işlemler tek bir ödeme veya tahsilat kabul edilecektir. denmektedir.

Bu metinden anlaşılacağı üzere aynı kişi ve kuruma aynı gün içerisinde 8.000 YTL limiti aşan işlemler tesvik zorunluluğu kapsamındadır.
selamlar