fonradar

84 Nolu KDV Genel Tebliğine Göre Özel Esaslara Tabi Olma ?

gulpembe

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar 2013 yılınının başından beri çalışmakta olduğum bir mükellefe vergi dairesinden bir yazı gelmiş. Yazıda
"Bilgisayar kayıtları tetkikinde 2008 döneminde sahte ve muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenlediği belirtilen ..... vergi numaralı mükelleften mal/hizmet alışlarının olduğu görülmüştür.Söz konusu mükelleften yaptığınız mal/hizmet alışlarından dolayı 84 seri nolu KDV genel tebliğine gmöre Özel Esaslara tabi mükellef olduğunuz hususu bilgilerinize" diye bir yazı gelmiş.
Bunun tam olarak anlamı nedir ve ne yapmamız gerekli?

Ödevli sahte belge kullanımı bakımından özel esaslara tabi tutulmuştur. Yani ister kara deyin ister kırmızı listeye girmiştir. Bunun sakıncası iadelerinde problem yaşayabileceği gibi ticari anlamda da itibar zedeleyici ve sıkıntı oluşturacak bir durumdur. Ödevlinin incelenmesi gerekecektir ki 2008 yılı zamanaşımına uğradığı için incelemeye çoktan başlanmış olmalıdır. inceleme sonucu çıkacak cezalar ödenir faturalar kayıtlardan çıkarılır ve beyannameler düzeltilirse özel esaslardan çıkabilirsiniz.

Aynı tarihler, aynı durumla bir mükellefimiz karşı karşıya.. 2013 Aralık ayında tebliğ edildi yazı, ancak 2008 yılında kdv artırımı söz konusuydu.. Yani bakış açısı şu maliyenin: Sen artırım yaptın sana kıyak geçtim aldığın faturadan daha az ödeme yapıp kurtuldun, kurtuldun sandın ama kurtulmadın aslında 5 yılda geçse, artırımda yapsan seni fişledim ve kara listeye aldım, hadi devam et bakalım ticari faaliyetine edebiliyor musun..

Cevaplarınız için teşekkürler arkadaşlar. Faturalar 2009 yılına aitmiş. Perşembe günü vergi müfettisi bir bayan aradı ve 2009 yılı defter ve evrakları istedi. Bakalım sonuç ne olacak..

Aynı tarihler, aynı durumla bir mükellefimiz karşı karşıya.. 2013 Aralık ayında tebliğ edildi yazı, ancak 2008 yılında kdv artırımı söz konusuydu.. Yani bakış açısı şu maliyenin: Sen artırım yaptın sana kıyak geçtim aldığın faturadan daha az ödeme yapıp kurtuldun, kurtuldun sandın ama kurtulmadın aslında 5 yılda geçse, artırımda yapsan seni fişledim ve kara listeye aldım, hadi devam et bakalım ticari faaliyetine edebiliyor musun..

6111 sayılı kanun hükümlerine göre matrah artırımında bulunan mükellefler artırımda bulunulan yıllar için incelemeye tabi tutulmayacak, o dönem incelemesi olanlarında matrah artırımı gözönüne alınarak işlemleri bu yönde tamamlanacaktır. Dolayısıyla özel esaslara alınırken ilgili vergi dairesi bu hususu gözönüne almalıdır. Şayet ödevli matrah artırımında bulunmuş ve borçları ödenmişse incelemeye alınmayacak özel esaslara alınmayacaktır. (Bu hususu idare ile görüşmelisiniz )

6111 sayılı kanun hükümlerine göre matrah artırımında bulunan mükellefler artırımda bulunulan yıllar için incelemeye tabi tutulmayacak, o dönem incelemesi olanlarında matrah artırımı gözönüne alınarak işlemleri bu yönde tamamlanacaktır. Dolayısıyla özel esaslara alınırken ilgili vergi dairesi bu hususu gözönüne almalıdır. Şayet ödevli matrah artırımında bulunmuş ve borçları ödenmişse incelemeye alınmayacak özel esaslara alınmayacaktır. (Bu hususu idare ile görüşmelisiniz )

Kesinlikle. Eğer matrah artırımına isabet eden tüm borçları ödemiş iseniz bir dilekçe ile başvurup tekrar Genel Esaslara geçebilirsiniz.