85615 sayılı kanunla ilgili

Üyelik
29 Eyl 2010
Mesajlar
13
merhaba arkadaşlar, 85615 sayılı kanuna tabi olan işyerinde asgari ücretten yüksek ücret ile çalışan personelin sgk prim hesaplamasında farklılık var mı?
 
Üyelik
26 May 2010
Mesajlar
661
Konum
MERKEZ
Ynt: 85615 sayılı kanunla ilgili

Asgari ücrete isabet eden işveren hissesinin % 80'i teşvik kapsamındadır.

Asgari ücret üzerindeki ücretler için asgari ücreti aşan kısma ait işveren hissesi için indirim bulunmamaktadır.
 
Üyelik
29 Eyl 2010
Mesajlar
13
Ynt: 85615 sayılı kanunla ilgili

teşekkürler, 2009-12 sayılı genelgede prime esas kazanç üstünden diyor asgari ücretle sınırlamıyor. Bu sonucu nerden buldun yardımcı olursan sevinirim. Kanunu ve uygulama talimatı lazımmış.
 
Üyelik
26 May 2010
Mesajlar
661
Konum
MERKEZ
Ynt: 85615 sayılı kanunla ilgili

5084 sayılı kanunun ilgili maddesinde belirtilmiştir.

Sigorta primi işveren hissesi teşviki

Madde 4 ? (Değişik: 12/5/2005 ? 5350/3 md.)

Prime esas kazançları üzerinden 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun 72 ve 73 üncü maddeleri uyarınca hesaplanan sigorta primlerinin işveren hissesinin; organize sanayi veya endüstri bölgelerinde kurulu iş yerleri için tamamı, diğer yerlerdeki iş yerleri için yüzde sekseni Hazinece karşılanır.

Hazinece karşılanacak tutar, işçi sayısı ile Sosyal Sigortalar Kanununun 78 inci maddesi uyarınca belirlenen prime esas kazanç alt sınırına göre hesaplanan işveren hissesi prim tutarının çarpımı sonucu bulunacak değer üzerinden, yukarıda belirtilen oranlara göre saptanan tutarı aşamaz
 
Üyelik
29 Eyl 2010
Mesajlar
13
Ynt: 85615 sayılı kanunla ilgili

revizyon arkadaş prime esas kazanç alt sınırına göre diyor ama genelge 2009-12 de ise prime esas kazanç diyor. bu konuda örnek varmı acaba. çünkü biz asgari ücretten yüksek personel alacağız. kolay gelsin.
 
Üyelik
26 May 2010
Mesajlar
661
Konum
MERKEZ
Ynt: 85615 sayılı kanunla ilgili

5084 sayılı kanunun uygulaması yaptığım işyerleri mevcut, 5084 sayılı kanunda da prime esas kazanç alt sınırı üzerinden diye belirtilmiş, Zaten E-bildirge sitesinde Aylık bildirge düzenlerken sistem asgari ücreti aşan kısmı sistem teşvik kapsamında değerlendirmez. Kolay gelsin.
 

Benzer konular

Üst