fonradar

9009 Ölüm Beyannamesi Hatası

Üstadlar hepinize merhaba,
07.01.2018 tarihinde vefat etmiş bir mükellefim var.
2017 gelir vergisi beyannamesini vermek istediğimde;

'' Mükellefin Ölüm Tarihi 07/01/2018 . Ölüm Tarihi, Vergilendirme Döneminin Bitiş Tarihi İle Verginin Kanuni Süresinde Vadelendirmesi İçerisindedir. Tahakkuk Türü Ölüm Halinde (9009) Beyanname Seçilmelidir. '' uyarısını alıyorum.

Ne bdpde nede int.verg.dairesindeki onay seçeneklerinde bu 9009 ölüm halinde şıkkını bulamadım. Artı düzenleme bölümünü mirasçı olarak denedim yine aynı hatayı aldım.

4440189 aradığımda vd.sine elden bildirim yapmanız gerekir dediler

İlgili vd.si de elden alamayız internet ortamından vermeniz gerek dediler. Fakat ne şekilde verileceğini vd.de bilmiyor neyazıkki.

2018 yılı beyannamesini kıst dönem seçip gönderdim sıkıntı yok fakat 2017 yılı muallak bişekilde bekliyor. Bu sorun nasıl çözülebilir ?
Saygılar

e-beyan hazırlarken dönemi kısmında "kısıt dönem" seçip Nedeni olarak "vefat" seçeneği ve vefat tarihini doldurarak mı hazırladınız? düzenleyen kısmı mirasçı seçilerek doldurulmalı. Tabii herşeyden önce vd ölüm bildirilmiş olmalı. Birde onay aşamasında özel onay->vefat seçeneği var.

Son düzenleme:
e-beyan hazırlarken dönemi kısmında "kısıt dönem" seçip Nedeni olarak "vefat" seçeneği ve vefat tarihini doldurarak mı hazırladınız? düzenleyen kısmı mirasçı seçilerek doldurulmalı. Tabii herşeyden önce vd ölüm bildirilmiş olmalı. Birde onay aşamasında özel onay->vefat seçeneği var.

Değerli üstadım ilginiz için teşekkür ederim.
v.dsine ölüm tarihi bildirildi daha önceki beyannameler de dediğiniz gibi (özel onay - vefat) seçeneği seçilerek yapıldı
2018 yılı beyannamesini de aynen dediğiniz gibi kıst dönem seçerek gönderdim buraya kadar bir problem çıkmadı

2017 yılında ise şu durum sözkonusu :
mirasçı olarak da hazırlasam smmm olarak da hazırlasam beyannameyi

'' Mükellefin Ölüm Tarihi 07/01/2018 . Ölüm Tarihi, Vergilendirme Döneminin Bitiş Tarihi İle Verginin Kanuni Süresinde Vadelendirmesi İçerisindedir. Tahakkuk Türü Ölüm Halinde (9009) Beyanname Seçilmelidir. '' diyerek reddediyor.

+ özel onay seçeneğini de göstermiyor
damga vergisi muafiyeti - ihtirazi kayıt - İzah özel işareti dışında başka özel onay seçeneği bulunmamakta

bir yerde yanlış yapıyorum ama ne çözemedim

2017 yılını da kısıt dönem seçip dönem olarak 01-2017/12-2017 seçip denediniz mi? (2018 beyanına benzer şekilde.)

Aynı sorun ile karşı karşıyayım Alo 189 u aradım elden verin dedi elden verdim ama tahakkuk kesmediler biz sizi arıycaz daha süreniz var dediler

Aynı sorun ile karşı karşıyayım Alo 189 u aradım elden verin dedi elden verdim ama tahakkuk kesmediler biz sizi arıycaz daha süreniz var dediler
Bütün yolları denedim kıst seçtim. mirascı seçtim. kaydetmiyor tek kaydı 31/12/2017 ölüm tarihi yazarsak kaydediyor ama oda olmaz
başka çözüm var mı bulamadım bulursanız paylaşırsanız memnun olurum