fonradar

A.Ş. De Pay Devri Nasıl Yapılır G.Kurul Süreci Nasıldır

SerhanSerhan

Tanınmış Üye
Tek kişilik A.Ş. paylar bastırılmamış yani nama yazılı paylardan oluşmaktadır
Şirket tek ortağı aynı zamanda yönetim kurulu tek üyesi ve yk başkanıdır
Şimdi bu A.Ş. nin ortağı ve yk tek üyesi ve başkanı şirketteki tüm hissesini başkasına devir edecek ve devir alan kişi aynı zamanda yk tek üyesi ve yk başkanı da olacaktır
Bu işlem için neler yapılmalıdır? Benim bilgim şu yöndedir
- Hisse devri olacak (Daha garanti olması için noterden hisse devri yapılacak ve tüm hisseler devir edilecek)
Hisse devri yapıldıktan sonra neler yapılmalıdır?
- Yön. kurulu hisse devri ile ilgili karar almalı mıdır?
- YK değişikliği nasıl yapılmalıdır? G.kurul yapılıp yeni yönetim kurulu mu seçilmelidir?
- G.kurul yapılacaksa hazurin cetveline eski ortak mı yoksa yeni ortak mı yer almalıdır?
- G. kurul tutanaklarını eski ortak mı? Yeni ortak mı imzalamalıdır?

Not: Durum biraz acil olduğundan hisse devri-YK değişikliği işlemlerinin hızlı şekilde (o.üstü genel kurul ile) yapılmak istenmektedir
Konu ile ilgili YK kararı-G.Kurul kararı örneği paylaşılırsa sevinirim
Teşekkürler

Doğrudan genel kurul yaparak yeni yönetim seçmeniz en kolay yol olacaktır.
Eski yönetim kurulu genel kurul kararı alır,
Ticaret sicile gerekli bildirimi yapar.
Hisseleri devreder. (notere gerek yok) Bunu karar defterine yazar.
Genel kurul yeni ortağın katılımıyla yapılır
Genel kurul yeni ortağı yönetim kurulu olarak seçer ve süresini belirler (en fazla 3 yıl)
Genel kurul tescil edilir. Daha sonra ticaret sicilinde ilan edilir.
Yeni yönetim kurulu bu gazete ile tescil ve ilan edilmiş olur
İmza sirküleri hazırlanır.

Bütün bunlar 2 gün içinde yapılabilir. İlan süreci biraz daha sürer. (1 hafta falan)

Üstat Teşekkürler
Genel kurul Hazurin de eski ortak yer almayacak mı?
Genel kurul tutanağı nı yeni ortak mı imzalayacak?
Genel kurul yapılırsa ayrıca hisse devri hususu ile ilgili yk kararına gerek olmaz mı?
Saygılar Teşekkürler

Üstat Teşekkürler
Genel kurul Hazurin de eski ortak yer almayacak mı?
Genel kurul tutanağı nı yeni ortak mı imzalayacak?
Genel kurul yapılırsa ayrıca hisse devri hususu ile ilgili yk kararına gerek olmaz mı?
Saygılar Teşekkürler

Hayır önce devir genel kurul yeni ortakla yapılır.
Evet eski ortak genel kurula katılmayacak
Hayır gerek var yoksa devir tamamlanmaz. önce devir sözleşmesi , Sonra bunu Yönetim kurulu kararına yazılacak (eski ortak) Sonra genel kurul.

Hayır önce devir genel kurul yeni ortakla yapılır.
Evet eski ortak genel kurula katılmayacak
Hayır gerek var yoksa devir tamamlanmaz. önce devir sözleşmesi , Sonra bunu Yönetim kurulu kararına yazılacak (eski ortak) Sonra genel kurul.

Üstat
A.Ş. de 15.04.2016 da hisse devri yapılacak ve bir ortak ortaklıktan ayrılacak ve yeni bir ortak girecek
Firma da 30.04.2016 da 2015 yılına ilişkin olağan genel kurul yapacak
Hisse devri 2016 yılında (15.04.2016) yapılmış bu durumda 30 nisan daki olağan genel kurulunda hazurinda eski ortak yazmayacak ve g.kurula katılmayacak bunun yerine yeni ortak hazurinde yer alacak ve g.kurula katılacak doğru mudur?
Ayrıca g.kurul tutanağında hisse devri ile ilgili herhangi gündem yazmaya gerek var mıdır?
Teşekkürler

İşlemler doğrudur. Genel kurul hazirunda yeni ortak yer alacak.
Hayır sadece hazirun ve tutanak yeterli.

Sn. serhan serhan işlemlerinizi gerçekleştirdi iseniz ortaklık değişimi tescil ve toplam masraflar nekadar tutdu diye sorsam...?