A.Ş. Geçici İlmühaber Bastırılması Hk.

Değerli meslektaşlarım,
Tek kişilik bir A.Ş.'nin Sermaye maddesini tadil ederek paylarını nama yazılıdan hamiline yazılıdır olarak değişikliği gerçekleştirdim. A.Ş. lerde hamiline pay senedi bastırmak için önce MKK kaydı, kayıt ücreti ve bildirimleri, sonrada Yönetim kurulu kararının tescile verilmesinden sonra pay senedi bastırılabiliyormuş. Ancak önden geçici ilmühaber ile işlem yapmak istiyoruz ve bunun tescil zorunluluğu yok. Daha önce tecrübe etmiş meslektaşlarımdan A.Ş. Geçici İlmühaber basımı kararı ve örnek bir ilmühaber dosyası varsa paylaşmasını rica edeceğim. Saygılarımla.

Değerli meslektaşlarım,
Tek kişilik bir A.Ş.'nin Sermaye maddesini tadil ederek paylarını nama yazılıdan hamiline yazılıdır olarak değişikliği gerçekleştirdim. A.Ş. lerde hamiline pay senedi bastırmak için önce MKK kaydı, kayıt ücreti ve bildirimleri, sonrada Yönetim kurulu kararının tescile verilmesinden sonra pay senedi bastırılabiliyormuş. Ancak önden geçici ilmühaber ile işlem yapmak istiyoruz ve bunun tescil zorunluluğu yok. Daha önce tecrübe etmiş meslektaşlarımdan A.Ş. Geçici İlmühaber basımı kararı ve örnek bir ilmühaber dosyası varsa paylaşmasını rica edeceğim. Saygılarımla.
Sayin CKESER
Geçici ilmühaber çıkarmak için, herhangi bir kurumdan izin almaya gerek yoktur. Hisse senedine benzeyen bu ilmühaberler, herhangi bir matbaada bastırılabileceği gibi, bilgisayarda hazırlanıp çoğaltılması da mümkün bulunmaktadır.

İlmühaberlerin, hukuken bir hüküm ifade edebilmesi, başka bir anlatımla hisse senedi gibi kabul edilebilmesi için, anonim şirketin yönetim kurulu başkanı ve bir üye tarafından imzalanıp, ortaklara “imza karşılığı” teslim edilmesi gerekir.

Geçici İlmühaber örneği
GEÇİCİ İLMÜHABER

…………………………..SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

………………………………………………………………….İSTANBUL

Ticaret Sicil Numarası :

Düzenleme Tarihi
Seri No
Sıra No
/ /​

ŞİRKETİN :

Şirketin Toplam Nominal Sermayesi
Toplam Pay Adedi
Bir Hissenin Nominal Değeri

BELGE SAHİBİ ORTAĞIN :

Adı Soyadı
Vergi Kimlik Numarası
İkametgah Adresi
Nominal Sermayesi
Hisse Adedi
Belge Değeri (TL)

İşbu geçici hisse senedi ilmühaberi, belge sahibine ait yukarıda bedeli ve toplam tutarı belirtilen

hisse senetleri yerine kaim olmak üzere verilmiş olup, basıldığında asıl hisse senetleri ile

değiştirilecektir.

Bu ilmühaberin muhteviyatında değişiklik gerektiğinde, yenisi düzenlenerek

verilecektir.

İşbu nama yazılı belgenin başkalarına devri, şirketimizin devir ile ilgili olarak

belge üzerinde yazılı izni ve devrin pay defterine kaydedilmesi şartı ile geçerlidir.

......... tarih, ..../.... toplantı karar no.lu yönetim kurulu kararına istinaden çıkarılmıştır.

Yönetim Kurulu Başkanı Adı Soyadı Şirketin Kaşesi İmza Hissedar Ortağın Adı Soyadı
Yönetim Kurulu Başkanı Yrd. Adı Soyadı Şirketin Kaşesi İmza

İmza​