A.Ş. Genel Kurul Yapma Zorunluluğu

furkan6602

Katkı Sunan Üye
öncelikle tüm arkadaşlara iyi günler dilerim, a.ş. lerde genel kurul her yıl yapılmak zorundamı, biz 2 yılda bir yapıyoruz ve şu ana kadarda bir sorun çıkmadı. bu senede 2. yılı ve şirkette hisse devirleri yaşanacak, bu yüzdende şirket müdürü, yönetim kurulu vs. kurulları bu devirlere göre oluşturmak istiyor, bu yüzden genel kurulu 11.12. ayda yada bir sonraki sene 3. yılında yapmamızda bir mahsur varmıdır. birde şu an bazı hisse devirleri yapıldı ama kendi aralarında hisse devri ile noter onayı olmadan yapıldı.(basılı hisse senedi yok) bende tüm hisse devirlerini bu şekilde yapıp, genel kurulda ana sözleşme 6. maddesi tadil tasarısı yapıp, yeni hisse oranlarıyla genel kurul tutanağını yapıp, gazetede yayınlatsam yeterli olurmu devir için, birde ortaklar pay defterinde bu devri nasıl gösterceğim, bendeki ortaklar pay defterinde sadece iştrirak tablosu ve üyeye yapılan ödemeler sütunu var, devirle ilgili bir bölüm yok. biraz uzun oldu kusra bakmayın, ilginizden dolayı teşekkürler

Sorularınızdan birinin cevabı;
Kod:
Genel kurul toplantı süreleri
TTK
B) TOPLANTILAR 

I - DAVET 

1. UMUMİ OLARAK 

MADDE 364 - Umumi heyetler âdi ve fevkalâde olarak toplanırlar. Adi toplantı her hesap devresi sonundan itibaren üç ay içinde ve en az yılda bir defa olur. Bu toplantıda 369 uncu madde gereğince müzakere gündemine konulması gereken hususlar müzakere olunur. 

Yılda birkaç kere kazançlarını dağıtan anonim şirketlerde her dağıtma için, umumi heyeti toplantıya davet lâzımdır. Umumi heyet, lüzumu halinde fevkalâde toplantıya davet olunur.

Hisse seneletlerinin devri
Kod:
IV - HİSSE SENETLERİNİN DEVRİ 

1. HAMİLE YAZILI SENETLER 

MADDE 415 - Hâmiline yazılı hisse senetlerinin devri şirket ve üçüncü şahıslar hakkında ancak teslim ile hüküm ifade eder. 

2. NAMA YAZILI SENETLER 

a) DEVİR KABİLİYETİ 

MADDE 416 - Nama yazılı hisse senetleri, esas mukavelede aksine hüküm olmadıkça devrolunabilir. 

Devir ciro edilmiş senedin devralana teslimi ile olur. Şu kadar ki; devir, şirkete karşı ancak pay defterine kayıtla hüküm ifade eder. 

b) PAY DEFTERİ 

MADDE 417 - Şirket, nama yazılı hisse senetleri sahiplerini ad, soyad ve adresleriyle bir pay defterine kaydeder. 

Hisse senedinin yukarıki maddeye uygun olarak devredildiği ispat edilmedikçe devralan pay defterine yazılamaz. 

İdare meclisi, kaydın yapıldığını hisse senedine işaret eder. 

Şirkete karşı ancak pay defterinde kayıtlı bulunan kimse ortak sıfatını haizdir.

sayın güneş ilginizden dolayı teşekkür ederim, bu yazılanları bende okudum ancak, genel kurulun her sene yapılmamasından dolayı uygulanacak bir ceza maddesi göremedim, yine yaptığım araştırmalarda, genel kurul yapılmamasından dolayı eğer yönetim kurulunun süresi dolmuşsa, yönetim kurulunun toplantıya davet yetkisi kalmadığından dolayı, toplantıya davetin başka şekilde yapılması ve yönetim oluşturulması diye bir özellik var ancak bizde yönetim kurulunun yetkisi 3 yıllık ve buda 2007 nisan ayında dolacak bu yüzden sanırım bu tarihe kadar genel kurul toplantısı yapmamızda bir mahsur olmaz, çünkü şirket bu 3 yıllık dönemdede zarar etti dolayısıyla kar dağıtımı kararı alınmasına gerek yok. diye düşünüyorum, yanıldığım nokta varmı, birde ortaklar pay defterine yeni giren ortağa yeni sayfa açıp yazabiliriz, ancak hisse devri yapan kişi hisselerinin bir kısmını devrettiği zaman, bu devredilen hisse miktarını ortaklar pay defterinde göstereceğimiz bir sütun göremedim, aceba bu devirlerin işleme şekli nasıl yardımcı olursanız sevinirim.

Sayın denetmen2000 konu ile ilgili bir makale buldum. Paylaşmak istedim;
Kod:
Genel kurul bu süre içinde "olağan genel kurul" toplantısına çağrılmamış ise, Türk Ticaret Kanunu içinde bunun bir yaptırımı yok~tur. Ancak bu kusur yönetim kurulunun sorumluluğunu gerektirir. Bu takdirde genel kurulu toplantıya çağırma yetki ve görevi denetçilere ait olacaktır. 

Anonim ortaklıklarda, olağan genel kurulun mart ayı içinde yapılmış olmasının hem yasal, hem de bilançonun onanması açısından yararları vardır. Çünkü nisan ayı içinde verilmesi gereken kurumlar vergisi beyannamesine, genel kurulun onayından geçmiş bir bilanço ve gelir tablosu eklenmiş olacaktır. Bu bakımdan anonim ortaklık şeklinde faaliyet gösteren vergi mükelleflerine, Mart/2003 ayı içinde olağan genel kurullarını yapmalarını öneriyoruz.
Ancak makaleden benim anladığım toplantıya davet yapılmamışsa , yönetim kurulunun süresinden bağımsız şekilde toplantıya çağırma yetkisi denetim kuruluna geçiyor.

Re: a.ş. genel kurul yapma zorunluluğu

denetmen2000' Alıntı:
öncelikle tüm arkadaşlara iyi günler dilerim, a.ş. lerde genel kurul her yıl yapılmak zorundamı, biz 2 yılda bir yapıyoruz ve şu ana kadarda bir sorun çıkmadı. bu senede 2. yılı ve şirkette hisse devirleri yaşanacak, bu yüzdende şirket müdürü, yönetim kurulu vs. kurulları bu devirlere göre oluşturmak istiyor, bu yüzden genel kurulu 11.12. ayda yada bir sonraki sene 3. yılında yapmamızda bir mahsur varmıdır. birde şu an bazı hisse devirleri yapıldı ama kendi aralarında hisse devri ile noter onayı olmadan yapıldı.(basılı hisse senedi yok) bende tüm hisse devirlerini bu şekilde yapıp, genel kurulda ana sözleşme 6. maddesi tadil tasarısı yapıp, yeni hisse oranlarıyla genel kurul tutanağını yapıp, gazetede yayınlatsam yeterli olurmu devir için, birde ortaklar pay defterinde bu devri nasıl gösterceğim, bendeki ortaklar pay defterinde sadece iştrirak tablosu ve üyeye yapılan ödemeler sütunu var, devirle ilgili bir bölüm yok. biraz uzun oldu kusra bakmayın, ilginizden dolayı teşekkürler

Merhaba,
Bildiğiniz gibi yönetim ve denetim kurulları en çok üç yıl için seçilirler.
Son genel kurulunuzdaki seçim sürelerine göre işlem yapın.
Hisse devirleri ve tadil metni söylediğiniz şekilde olacak.
Ortaklar Pay Defterindeki bilgiler ışığında not düşmeniz yeterli olur.
Komiserler, sizin hazırladığınız evrak doğrultusunda işlem yapıyor, evraklarınızı, tarih ve hesaplamalarınızı doğru ve dikkatli yapmanız dışında endişe etmeyin lütfen.
Kolay gelsin.

Not: yönetmelikte yapılan son değişikliğe göre, son GK tarihinin süre bitimini 6 ay geçirmeden yapın genel kurulunuzu. Bu süre geçirilirse mahkeme kararı gerekiyor.

ilginizden dolayı teşekkür ederim, sayın el pln Not: yönetmelikte yapılan son değişikliğe göre, son GK tarihinin süre bitimini 6 ay geçirmeden yapın genel kurulunuzu. Bu süre geçirilirse mahkeme kararı gerekiyor.
demişsiniz bunu pek anlamdım, bu yönetmeliği nasıl bulabilirim belirtirseniz sevinirim yani biz 2005 yılında hiç genel kurul yapmadık bu dediğinize göre mahkeme kararı ilemi genel kurul yapmamız gerekiyor. birde ortaklar pay defterine hisse devrini nasıl işleyeceğim, devirle ilgili bir bölüm yok ortaklar pay defterinde yardımlarınız için teşekkürler.

Merhaba,
Yönetim Kurulunuz, kaç yıl için göreve seçilmişse ve görev süresinin tescilinden itibaren hesaplamanızı yapın.
Ort.Pay defterinde yer alan sütunlardaki bilgiler ışığında kayıt düşün.

İlgili yönetmelik...

Link çalışmıyorsa; Alomaliye ana sayfadan Yönetmelikleri tıklayın. Şubat 2006.tarihli sermaye şirk.hük.kom.yönetmeliğinde yapılan değişiklik...

Kolay gelsin.

sayın el pln 2004 4. ayında yönetim kurulu 3 yıl için seçilmiş yani 2007 4. yada görev süresi dolacak, brlittiğniz yönetmeliğe göre, yönetim kurulu 2007 3. ayında görev süresi devam ettiği için genel kurul kararı alıp 2004-2005-2006 yılları genel kurulunu o tarihte yapabilirmi, normalde anonim şirketler takvim yılı bittikten sonraki ilk 3 ay içerisinde genel kurul yapmak zorundadır diyor, ben bunu ticaret sicil müdürlüğü ile görüştüm, normalde her sene yıl bitiminden sonra 3 ay içerisinde yapmak zorundalar, yapmazlarsa sorumluluk yönetim kuruluna ait olur diyor. peki yapmazlarsa ne olur diyorum, orasını bilmeyiz diyorlar, bende anlamadım, sizce ben dediğim gibi 2004-2005-2006 olağan genel kurullarını 2007 martta yapsam bir sorun çıkarmı teşekkürler.

Merhaba,
Türk Ticaret Kanunu sermaye şirketleri için için ilk üç ay içinde genel kurul yapılmasını zorunlu kılıyor, ama yapılmazsa herhangi bir yaptırımı yok.
Bence (eğer Yönetim Kurulunun süresi dolmamışsa) sadece Yönetim Kurulu ibra edilmemiş olur. Yani Vergi hukuku veya Ticaret hukuku açısından sorun oluşturmaz. Yapmanız gereken, 2004 yılında genel kurul toplandığına göre 2005 yılında toplanmamış oluyor ve siz 2006 yılı nisan ayında genel kurulu toplantısını yaparsanız herhangi bir sorun oluşmayacaktır.