fonradar

A.Ş. Genel Kurula Çağrı

A.Ş. de Genel kurul kararı ile bir sonraki genel kurullara çağrıların sadece belirli bir payın üzerindeki ortaklara yapılacağı kararı alınabilir mi acaba? Bindelikli hisseye sahip ortaklar var ve onlara her seferinde taahütlü posta ile tebligat yapmak istemiyorum.Sadece gazete ilanı ile yapılır davetler die genel kurulda karar alabilmiyim acaba?? Yasal bir sakınca oluşurmu??
tşkler

Ynt: A.Ş. Genel Kurula Çağrı

Ana sözleşmenize bakın. Orda genel kurulun toplantıya çağırma usulu yazılıdır. Eğer tahhütlü mektupla bildirilir diyorsa yapacak birşey yok. Aksi halde ilanla yapabilrisniz.

Ana sözleşmede değişiklik yapacağım. Mesela "%1'in altında hisse sahibi olan ortaklara Genel Kurula çağrıların sadece t.ticaret gazetesi ve yerel gazete ile yapılır " şeklindeki değişiklik T.T.K. hükümlerine bir şekilde aykırı olmaz sanırım..

Ancak ana sözleşmeyi yalnızca genel kurulda değiştirebilirsiniz. Bu genel kurul için ise şu anda geçerli olan ana sözleşmeye uymak zorundasınız.

Sn NGuroy, Sanayi Bakanlığı ile de görüştüm, Ticaret yasasına da baktım, Genel Kurulda da olsa davet şekillerinde yasanın öngördüğü asgari şartlara uymakla yukumlu olduğumuz için anasözleşme değişikliği yapılamaz. Yasada da tüm ortaklara taahütlü posta ile tebligat yapılır yazıyor. (SPK mevzuatında bazı istisnalar yapılmış-borsaya kayıtlı şirketlerin genel kurularına belirli şartlarda çağrılar sadece gazete ile yapılabiliyor)

Ya da tüm ortaklar asaleten veya vekaleten genel kurulda hazır bulunmalıdır.