fonradar

A.Ş. Genel Kurulunda Hisse Devri Yapılır mı ?

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Merhaba;

5 Ortaklı bir A.Ş. için genel kurul yapacağım.Bu genel kurulda tadil tasarısı yaparak Ana Sözleşmedeki Y.Kurulu ile ilgili maddeyi değiştirip, tek kişiye indireceğim ve sermaye artışı yapacağım.
Ancak 5 ortağın bütün hisselerini de dışardan birine devredeceğiz ve o kişiyi g.kurulda tek yetkili olarak atayacağım.

Sorum, hisse devrini genel kuruldan önce mi yapmak gerekir?
Yoksa genel kurul sırasında mı?

Genel Kuruldan önce yaptığımızda Y.K. nun yetkisizliğe düşmesi gibi birşey olabilir mi?
Yada dışardan Y.K.' na hisseleri devir alacak kişiyi atadıktan sonra, g.k.sonrası mı yapmak gerekir?

Fikirlerinizi alabilir miyim?

YMM Aydın Erdim'in 3.ekim.2012 tarihli bir yazısı var konu ile alakalı, belki işinizi görür.
"
Anonim ortaklıkta ortak sayısını azaltmak için ilk önce yapılacak iş, esas mukavelenin değiştirilmesidir.Esas mukavele değişikliği de genel kurul kararına bağlıdır. Her neyse şimdiki ortaklarla genel kurulu toplayıp esas mukaveleyi değiştirmek zor bir iş değilse de, bilindiği gibi, genel kurullarla ilgili en zor ve hazzedilmeyen iş bakanlık temsilcisini getirip götürmektir.Hele ilçeler bakımından bu iş bayağı dert oluyordu. Eski kanunda, genel kurullarda bakanlık temsilcisinin bulunması şartı vardı. Şimdi bu şart kaldırıldı ama, bulunup bulunmayacağı, hangi ahvalde bulunacağı, görev ve yetkilerinin ne olacağı ve ücret tarifesi Ticaret Bakanlığının çıkaracağı yönetmelığe bırakıldı.Halen 1996 yılında çıkarılmış bir yönetmelık var ama, eski kanuna göre çıkarıldığı için bütün anonim şirketler için geçerli.Oysa yeni yönetmelik, bazı şirketleri temsilci zahmetinden kurtarabilir. Bu bakımdan esas mukavele değişikliği için bu yönetmeliği beklemekte yarar olduğunu düşünüyorum.Esas mukavele değişikliği ile ortak sayısı ve yönetim kurulu sayısı belirlenince iş kolaylaşır. Dolgu maddesi ortaklar, paylarını, ortaklığa devam edecek olana veya olanlara devredip, ortadan çekilirler. Ortak sayısının bire inmedikçe her hangi bir tescil ve ilana gerek yoktur.Sayı bire indiği takdirde 338’inci madde işlemeye başlar.O tek kişi hem genel kurul, hem yönetim kurulu olur ve işler yürür gider.

Pek tabii ki o tek ortak, yönetim kurulunun kanunda yazılı bütün görevlerini yapacak ve yetkilerini kullanacaktır.Tüm defterlerin kırtasiyeden alınıp tasdik ettirilmesi ve içlerine bir şeyler yazılması, bu kişinin başlıca görevidir."

Bilindiği gibi Anonim şirketlerde hisse devri tescile tabi bir işlem değildir. zaten hisse devri ortakların şahsını ilgilendirdiği için genel kurula kadar beklemenin bir manası olmadığını düşünüyorum.
öncelikle hisse devri yapılır, genel kurula kadar mecvut yönetim kurulu görevine otomatikman devam eder. genel kurulda ise yeni yönetim kurulu teşekkül eder.

Selamlar,

Biraz geç oldu ama Kemal Bey in dediği gibi şirketi tek paylı olduğuna dair kararı tescil ettirip ondan sonra genel kurulu yapabilirsiniz, genel kurulunuzda ana sözleşmedeki gerekli tadilatı gündeme alıp sonrasında tek kişilik yönetim kurulunu seçersiniz.
1- tadil tasarısında yön.kurulu 1 kişiden oluşur derseniz 2. bir yönetici seçtiğinizde tekrar ana sözleşme değişikliği olacaktır.
2- pek tabiki yakın zamanda genel kurulu yapacaksanız yönetim kurulunu ibraz etmeniz için g.t. ve bilançonuzun hazır olması gerekiyor.
biraz geç oldu belki işinizi hallettiniz ama sizde gerekli işlemleri yaptıysanız konu altında paylaşınız lütfen

herkese kolay gelsin, bir sorum olacaktı, geçen yılki genel kurulda yönetim kurulu üç yıllığına seçildi bu seneki gn.kuruldu ana sözleşmeyi değiştirerek yönetim kulununu tek e düşürüyorum bu tek üyenin görev süresi ni kalan iki yıl olarak mı yoksa yeniden üç yıllığına mı seçmeliyim. şirket a.ş.
saygılarımla;

Selamlar,

Biraz geç oldu ama Kemal Bey in dediği gibi şirketi tek paylı olduğuna dair kararı tescil ettirip ondan sonra genel kurulu yapabilirsiniz, genel kurulunuzda ana sözleşmedeki gerekli tadilatı gündeme alıp sonrasında tek kişilik yönetim kurulunu seçersiniz.
1- tadil tasarısında yön.kurulu 1 kişiden oluşur derseniz 2. bir yönetici seçtiğinizde tekrar ana sözleşme değişikliği olacaktır.
2- pek tabiki yakın zamanda genel kurulu yapacaksanız yönetim kurulunu ibraz etmeniz için g.t. ve bilançonuzun hazır olması gerekiyor.
biraz geç oldu belki işinizi hallettiniz ama sizde gerekli işlemleri yaptıysanız konu altında paylaşınız lütfen

Bir kaç gün önce yazsaydınız keşke, g.kurulum iade oldu, tek pay sahipliğini bildirmeyi unutmuşuz. :)
Yinede teşekkürler.

herkese kolay gelsin, bir sorum olacaktı, geçen yılki genel kurulda yönetim kurulu üç yıllığına seçildi bu seneki gn.kuruldu ana sözleşmeyi değiştirerek yönetim kulununu tek e düşürüyorum bu tek üyenin görev süresi ni kalan iki yıl olarak mı yoksa yeniden üç yıllığına mı seçmeliyim. şirket a.ş.
saygılarımla;

3 yıllığına seçebilirsiniz.