fonradar

A.Ş.'ler de Yönetim Kurulu Üyelerinin ölmesi.?

herkese iyi forumlar ben yüksekokul muhasebe bölümü öğrencisiyim size bir sorum olacaktı çok kafam karıştı o yüzden buraya sorma ihtiyacı duydum yardımlarınızı belkiyorum lütfen.

soru: dökümsa a.ş. 1964 yılında kurulan ve üzerinde çok kıymetli gayrimenkuller var olan beş ortaklı bir şirkettir.şirketin ödenmiş sermayesi 50.000.000 tl olup en son 1991 tarihinde genel kurul yapmış, sonrasında genel kurul yapmamış. şirketin ticaret sizil memurluğunca ilan edilen son genel kurul toplantısına ilişkin hazirun kayıtlarında beş ortaktan oluştuğu ve hisse dağılımının
ahmet tuna:%50
süleyman kuş:%10
kemal ay:%20
ayşe çelik:%19,50
gülten dayı:%0,50 olduğu görülmekte.
yapılan incelemede bu kişilerin tamamının öldüğü ve şirketin yönetim anlamında sahipsiz kaldığı ancak varislerinin var olduğutespit edilmiş.bu şirket adına tapuda kayıtlı gözüken g.menkuller 20.000.000 tl tutarındadır .şirket ortaklarından %0,50 paya sahip olan gülten dayının iki kızı 1992 yılında ölmüş kendisinden geriye şule dayı ve gaye dayı isminde iki kızı kalmış.şirketin diğer ortaklarına ait veraset ilanı elimizde olup ismi geçen diğer şahıslara ulaşılamamaktadır

Mehmet sağlam isimli bir şahıs şirket ortağı gülten dayının kızı şule dayıyı bulmuş ve hissesini 10.000 tl ye almış. bu vatandaş sahip olduğu bu hisse ile şirketin tamamını ele geçirebilir mi?

Ynt: A.Ş.'ler de Yönetim Kurulu Üyelerinin ölmesi.?

ele geçirme olması neredeyse imkansızdır ancak mahkemeye başvurup şirketin tasfiyesi için karar aldırıp sonrasında tasfiye neticesi hissesine düşen payı alabilir ama tabi bu işlemler çok zaman alan işlemlerdir..