fonradar

A.ş.'lerde Genel Kurul ticaret sicil gazetesinde yayınlanır mı?

atakan005

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar aklıma takıldı A.ş.'nde genel kurul yaptıktan sonra evrakları ticaret sicile veriyoruz yaa yapılan genel kurulda sermaye artırımı yada madde tadili yoksa ticaret sicil gazetesinde yayınlatma zorunluluğu var mıdır yok mudur ?
Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Ynt: A.ş.'lerde Genel Kurul ticaret sicil gazetesinde yayınlanır mı?

Genel kurul tescil edilir. Ticaret sicil memurluğunca. Sicil gazetesinde yayınlanarak da 3, şahıslara da hüküm ifade eder.

Teşekkür ediyorum Nizamettin bey ama benim bu soruyu sormamdaki sebep daha önceki genel kurullara istinaden ticaret sicil gazetelerine baktım sermaye artırımı yada madde tadili olmayan genel kurulların ticaret sicil gazeteleri yok aceba yayınlanmamış mıdır ? İnternettende kontrol ettim hakkaten yok yani genel kurullar.

Nizamettin bey :)

Sadece Genel kurul toplantı tutanakları yayınlanıyor gazetede.

Öncelikle adım NİZAM; :)

Evet genel kurul TTK gereği yasal bir organdır. Bu organ toplantılarını Bakanlık komseri katılımı ile yasal olarak toplanır.
Kararları da tutnağın tescil edilmesi ile resmiyet ve geçerlik kazanır. Sonuç olraka genel kurul tutnağaı tescil edilmez ise hiç bir hükmü yoktur.
Tescil edilen herşey de ilan edilerek 3. şahıslara karşı geçerli olur.

Üstad, Merhaba

Bazen kooperatiflerde olağanüstü genel kurul ise bir de seçim yoksa tescile gerek yok diye geri geliyor, parayıda geri alana kadar okadar yol parası harcıyoruz :)

Saygılarımla

Doğrudur. Değişen birşey yok diye tescil etmiyordur.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Genel kurul zabıtları tescil ve ilana tabidir.

koopertifler genel kurul tutanaklarını gazetede yayınlamadıkları zaman tasfiye girişi ve tadil işlemleri yapamaz.ayrıca sanayi bakanlığı tarafından münfesif durumuna geçer ve bu pek iyi bir durum olmaz.kooperatifler ve A.Ş. genel kurullarını tescil ettirmeleri gerekmektedir.yaptırmazlarsa kaçmış oldukları masrafların çok katı kadar para çıkar ileride.benden demesi...

Aynen fakat zaman zaman olaganustu genel kurulda secim yoksa ticaret sicil geri gönderiyor .O durumlardada ayrı bir dilekçe ile tekrar basvuruyoruz. O zaman tescil ediyorlar. Zaten tescil etmediklerinde yatırdığınız parayı geri almak o kadar zorki ne yapıp edip tescil ettiriyoruz:)

genelde A.Ş.lerde olağan genel kurullar yayınlanmaz.ancak ticaret sicil yayınlanmayan yıllara ait toplu halde genel kurulları kabul edip tescilini yapar.aynısı kooperatifler içinde geçerli.zaten seçimli genel kurullar (koop.ler ve A.Ş.ler için) 2-3 senede bir olur.çok azı senede 1 seçim yaparlar.uzun lafın kısası genel kurulları tescil ettirmek herzaman kuruluşlar için büyük avantajdır.aksattığınız genel kurullar sizlere masraf olarak fazlasıyla geri döner.devlete parasını veripte geri alan ben daha hiç görmedim.:))) devletten parasını almıştır ama kaç zamanda almıştır:)))

Yeni TTK çıksın bırakın tescil ettirmeyin bilançolara kadar web sitelerine koymak gerekecek :)

şimdi ticaret sicillere MTK geliyor.2011 yılında hizmete girecek.artık tescil,tadil ve terkinler bu sistemden yapılacak.2 seneye kalmaz noter tastikleri dilekçeler v.s. gibi evraklarda ortadan kalkacak.otomatik olarak vergi numarası alacak,direk SGK ya kayıt olacak.çok yeni ve güzel işlem oluyor MTK(MERKEZİ TÜZEL KİŞİLİK)şirket ve şahıslar bu işleme alışana kadar vay muhasebecilerin haline.yine bir yük bindi :)))