fonradar

A.Ş. lerde Yönetim Kurulu üyelerinin vergi borçlarından dolayı eşlerinin malvar.

Bir A.Ş. de Yönetim Kurulu üyesiyim. Vergi borcumuzdan dolayı malvarlığımız ile sorumluyuz. Eğer malvarlığımız vergi borcumuzu ( yada kamu alacağını) karşılamazssa, acaba eşimizin üzerine kayıtlı malvarlığına haciz konurmu? Teşekkürler.

Ynt: A.Ş. lerde Yönetim Kurulu üyelerinin vergi borçlarından dolayı eşlerinin malvar.

6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkındaki Kanunun mükerrer 35. maddesine göre, anonim şirketin kamu borçları nedeniyle sorumluluğu öncelikle şirket tüzel kişiliğine aittir. Şirket tarafından ödenmeyen kamu borçları için sorumluluk, şirketin kanuni temsilcisi sıfatıyla yönetim kuruluna aittir. Yönetim kurulunun anonim şirket kamu borcu nedeniyle sorumlu tutulabilmesinin de iki temel şartı vardır:
a. Şirketin kamu borcunu ödememiş olması
b. Kamu alacağının şirket malvarlığından tahsil edilememiş olduğunun hukuken tespiti gerekir .

Anonim şirketler, vergi yükümlülüklerini yasal temsilcileri eliyle yerine getirirler (VUK.m.10). Eğer, bu vergi yükümlülüğü yerine getirilmez ve vergi yükümlüsünün (şirket) malvarlığından da alınamazsa, şirket adına imza atarak onu temsil etme yetkisine sahip yönetim kurulu üyesi/üyelerinin şahsi malvarlığından alınır (VUK.m.10/II)

Ynt: A.Ş. lerde Yönetim Kurulu üyelerinin vergi borçlarından dolayı eşlerinin malvar.

Teşekkürler, anladığım kadarı ile eşlerimizin mal varlıklarına haciz işlemi uygulanamıyor?

Bu o kadar kesin değil. Evlilik sırasında seçilen mal ayrılığı veya ortaklığı rejimine bağlıdır.
Tabi eşinizin evlenmeden önce elde etmiş olduğu mal varlığı varsa bu dokunulmazdır.