fonradar

A.Ş.Ortağının Sigortalılık Durumu Hk.

huseyinsisman

Katkı Sunan Üye
A şahsı öteden beri SSK lı olarak çalıştığı işyerinde (A.Ş.) 2002 yılında ölen ortağın yerine %1 lik hisse ile ortak oluyor.Bu esnada SSK sı kesintisiz devam ediyor.2003 yılında SSK dan çıkıyor 20 gün sonra tekrar SSK ya işe giriş yapıyor(Bu sırada A.Ş nin normal ortağı yine)
2005 yılında 12.ayda A.Ş nin Yönetim Kurulu'na seçilip imza yetkisi alıyor.
Bu kişinin SSK ya giriş-çıkışından dolayı Bağ-Kur sigortalısı olması gerekir mi?
Eğer gerekmiyorsa 2005/12. aydan itibaren Bağ-Kur sig. olması gerekir mi?
Tüm üstadlara ve forumdaşlara şimdiden teşekkür ederim...

aradaki boşluktan dolayı bağkurlu olaması zorunluydu. şu anda aradaki boşluktan sonra tekrar çalışmadığı tarihten sonrası için bağkura borcu bulunmaktadır. en iyisi ssk ya ödediğiniz pirmleri bağkura aktarılması yönünde sskdan talepte bulunabilirsiniz. hatta bunu yapılandırma süresi içinde yapınki arada pirm borcu çıkarsa yapılnadırmadan yararlanabilirsiniz

Sayın Muro ilginize teşekkür ederim.Bağ-Kur kanununun ilgili 24.maddesinde sigortalıları sayarken I/9 bendinde "Anonim Şirketlerin kurucu ortakları ile Yönetim kurulu üyesi olan ortakları" şekline belirtiliyor.
Bu sigortalı SSK dan çıkış yaptığı 2003 yılında A.Ş nin sadece ortağı durumunda, kurucu ortak değil ve bu tarihte yönetimde de değil.Kaldı ki Yönetim Kuruluna girdiği tarihte SSK sı devam etmekte.
Eğer dediğiniz yol doğru ise buradaki mantık SSK nın kesintisiz devam etmesi karinesi midir?
Kolay gelsin...

Merhaba,
Kurucu ortak olmadığı ve Yönetim kurulunda görev almadığı için ortak olduğu dönemde Bağ-Kur kanunu kapsamına girmeyecektir. Eğer 2005 Aralık ayında SSK sigortalılığı devam ediyorsa, yine SSK sigortalılığı devam ettiği sürece Bağ-Kur kapsamına girmeyecektir.

düzelttiğiniz için teşekkür ederim. ben bütün a.ş. ortaklarını bağkurlu olması zorunlu biliyordum. ssk sitesinden yaptığım araştırmada

Kanunen şirketi idare ve temsil yetkisi bulunmayan ortaklar, şirkette çalışmaları durumunda, şirket ile aralarında hizmet akdi ilişkisi bulunacağından sigortalı sayılacaklardır.

kısmını yeni öğrendim. sağolun

Teşekkürler

Konuyu açıklığa kavuşturduğu için değerli üstad Tamer beye teşekkür
ederim.Bu konuda bilgilenmiş olduk.2007 yılından itibaren bütün sigorta
kurumlarının birleşeceğini düşünürsek,sigortalılık uygulamalarının daha basite döneceğini umuyorum.
Kolay gelsin...