fonradar

A Tipi Sigorta Acenteleri

arkadaşlar öncelikle tüm meslek mensubu ve aday meslek mensubu arkadaşlarıma selamlar herkezin işleri kolay gelsin

tali sigorta acentesi mükellefim a tipi sigorta acenteliği alacak evrakları hazırlıyoruz forumda arama yaptım bazı konular netleşti bazı konular kafamda soru işereti oldu
1- işletme defteri tasdik ediyoruz ama rejistro defteri tutmaları gerekiyor bu defterin sigorta şirketleri tarafından mı tasdik edip gönderiliyor.yoksa bizmi diğer defterleri gibi tedarik edip noterde tasdik ettiriyoruz. bir arkadaşımız forumda bizim tasdik ettirdiğimizi ve firmanın dökümünü alıp yıl sonunda bize gönderdiğini yazmış biraz kafam karıştı bu konuda
rejistro defterini bilen bir arkadaş konuyu açarsa sevinirim ve elinde örnek olan varsa hem diğer arkadaşlarda bilgi sahibi olur

bunun yanında işletme tali acente fotokopi ve trafik müşavirliği işi de yapmakta biliyorsunuz a tipi acenteler diğer işleri yapamazlar ama yapan arkadaşlarımız var böyle bir uygulamanın doğru olmadığı kanaatindeyim hatta bu konuda tartışıldı forumda ben bu işletmenin diğer işlerini başkası adına defter açılışı yapıp aynı işyerinde başka işimle yaptırıcam ve tic sicilinde de sadece ünvan değişikliği yaptırıcam sizce arkadaşlar,.,,,,

işe başlama sırasını çözdüm kullandığı evrak ise poliçe ve tali ecentelere de iş yaptırırsa komisyon gider belgesi düzenliycez. fatura kullanmıyoruz tüm para hareketleri b.s.m.v. beyanına tabi beyanname her ayın 15 inde beyan ediliyor oran ise %5 kdv mükellefiyeti ise yok

işlem sırası ise ipotek verilmesi ve sözleşmenin noterde tasdiki ardından tic sicilinde ve yerel gazetede sigorta şirketi tarafından gönderilen ilan metninin yayınlanması arkadaşlar araştırmalarım sonucu geldiğim nokta bu yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. uygulama yapan arkadaşlardan yardım istiyorum

Sn. Günal

Rejistro defteri sizin tarafınızdan Notere tasdik ettirilerek Bağlı bulunduğunuz Sigorta şirketine gönderilmesi gerekir. 11X33 ebatında sürekli form şeklinde isteniyor.

selamlar.