fonradar

A4 Kağıdına Senet Tanzim Edilmesi

• Konbuyu başlatan TAMER00
  • Başlangıç tarihi
T

TAMER00

Ziyaretçi
arkadaşlar. siz hiç a4 kağıdına düzenlenmiş bir senet ve hatta hatta bu senedin takasa verildiğini gördünüz mü. Benim bildiğim senet değerli kağıtlar kanununa tabidir ve maliye bakanlığınca belirlenmiş yerler ve mal sandıklarında satılır. bununla ilgili bilgisi olanlar benimle paylaşırsa memnun olurum.

Ynt: a4 kağıdına senet tanzim edilmesi

Önemli olan kanunda geçen, senette bulunması gereken bilgilerin yer almasıdır diye düşünüyorum.
Bu güne kadar kağıdının ebatı hakkında bi bilgiye rastlamadım.

üzerine "iş bu senet karşılığı ...." yazısı ve altında imza olan her şey senettir.

nane ' Alıntı:
üzerine "iş bu senet karşılığı ...." yazısı ve altında imza olan her şey senettir.

Bende aynı görüşteyim. Kibrit kutusunun üstünde bile olabilir.

peki,

1- Değerli kağıtlar kanununda bahsedilen şeyin bu işle bağlantısı ne?
2- Neden bir çok kimse gidip kırtasiyeden para verip haldır haldır boş senet alıyorlar?

TAMER00 ' Alıntı:
peki,

1- Değerli kağıtlar kanununda bahsedilen şeyin bu işle bağlantısı ne?
2- Neden bir çok kimse gidip kırtasiyeden para verip haldır haldır boş senet alıyorlar?

Senet Değerli kağıtlar kapsamından çıkartılmıştır.

Önemli olan TTK daki bono unsurlarını taşımasıdır.
Vade, Tutar, ödeme yeri, tanzim tarihi, borçlu adresi ve imzası vb..
Şimdi bankalar matbu olmayan A4 kağıdına hazırlanmış senet formu kullnıyorlar daha çok.

Kırtasiyenin sattığı senetlerde değerli kağıt değildir. Sadece şekilsel olarak matbu evraktır.
Eskidende (değerli kağıt kapsamında iken) damga pulu yapıştırılmak suretiyle değerli kağıt haline getiriliyordu. Maliye Bakanlığı'nın sattığı bazı "değerli kağıt" parası ödenerek alınan evrakları yıl geçtiğinde de kullanabilmek için aradaki fark kadar damga pulu yapıştırılarak değerli kağıt özelliğini koruması sağlanıyordu.