Acele 5 Gün Ücretsiz İzin

ALP

Hafta içi 5 gün çalışan 2 gün tatil yapan bir şirkette fakat 7 gün ücret alan bir şirkette;

BİR personel 5 gün ücretsiz izin alırsa (pazartesiden -cumaya ) cumartesi pazar günü için ücret hakedermi

BİR diğer soru ise hafta içi bir çalışan en fazla kaç gün ücretsiz izin alamalıdırki cumartesi ve pazar günü için ücret almayı haketsin?

KANUN VE MADDE İLE KONUŞURSAK ÇOK İİ OLUR ÜSTADLAR...

önceki tartışmalardan bir alıntı

sn erenin cevabı
Benim çok çok değerli meslekdaşlarım maalesef bende eskiden sizin gibi düşünüyordum ancak ssk müfettişinin bizzat görüşü ve bu konuda mahkemenin vermiş olduğu bir yargıtay kararı var.Zaten bu konu daha önce uzun uzadıya forumda tartışıldı.yeni iş kanunu ve değişiklikler uzman kişilerle beraber çok iyi yorumlanmalı ve ayrıntılara çok çok dikkat edilmelidir.İşçi eğer devamsızlık yapıp haber vermeden işe gelmezse elbetteki ücretini haketmez ve hafta tatilinde çalışırsa normal ücret alır.Ancak dikkatinizi çekmek istiyorum.İşverence 1 haftaya kadar verilen izinlerde hafta tatili ücreti kaybolmaz deniliyor.Yani cumartesine kadar izinli olan işçi pazar tatilini veya çalışırsa zamlı yevmiyesini hakeder ama 1 haftadan fazla sürerse hakedemez. 4857 sayılı işkanunu madde 46 c fıkrası iyi okunup yorumlanmalıdır.Hafta tatili ücreti : 4857/46-c : Bir haftalık süre içerisinde kalmak üzere işveren tarafından verilen diğer izinlerle hekim raporuyla verilen hastelık ve dinlenme izinleri çalışılmış günler gibi hesaba katılır.İlginize ve bilginize önemle arz