Açık Masraflar Hk.

Gümrük şirketlerinin gümrükte ödemek zorunda kaldıgı belgesiz masraflar için yapılabilecek birşey varmı

Teşekkürler

Ynt: Açık Masraflar Hk.

Rüşvet gibimi? Rüşvet haricindeki belgesiz harcamları aşağıdaki şartlara uymak koşuluyla yapabilirsiniz.
Vergi Usul Kanunu?nun ?Tevsiki Zaruri Olmayan Kayıtlar? başlıklı 228. maddesinde; aşağıdaki şekilde yer verilmiştir.

1- Örf ve teamüle göre bir belgeye dayandırılması mutat olmayan (alışıla gelmemiş) çeşitli giderler (bahşiş, yol harcırahı gibi),

2- Belgenin sağlanmasına olanak bulunmayan çeşitli giderler (şehir içi ulaşım dolmuş, otobüs, posta pulu ve telefon harcamaları gibi),

3- Vergi Kanunları?na göre götürü olarak tespit edilen giderler

Yasal bir gider olsaydı, Gider Pusulası kesip, gelir vergisini muhtasarda, kdvsinide Kdv2 ile ödeyin derdim ;D ;) :p

Teşekkür ederim ;)
bu giderler bazen birşeye dayandırılamıyor ;)

Bunlardan otobüs-minibüs gibi olanlarının kaydını ne şekilde yapabiliriz altına nasıl bir evrak koymamız gerekir

O günkü gidilen yerlerin nereden nereye olduğunu açıklayıcı bir evrak ile kdv ayırmadan gider yazınız.

Arkadaşlar gümrükte başımdan geçen ilginç bir anıyı anlatmak istiyorum.
Gümrükte vezneye ödeme yaptım makbuzu bekliyorum. Vezne memuru makbuzu vermiyor.
Hadi dedim makbuzu ver. Ödemeyi yap verim dedi. Bir an kendimden şüphelendim. Acaba ödeme yapmadımmı diye. Sonradan durum anlaşıldı... Ayrıca aidat istiyormuş. (Gümrükte ismi rüşvet değil aidat :D) :D :D

espadon ' Alıntı:
Bunlardan otobüs-minibüs gibi olanlarının kaydını ne şekilde yapabiliriz altına nasıl bir evrak koymamız gerekir

Masrafı yapanın beyanı ile defterlerinize kaydedebilirsiniz. Bir masraf beyan formu oluşturun (Belli bir şekil şartı yoktur) ve masrafı yapanların doldurarak imzalamasını sağlayın.

:D hep istemişimdir gizli kamera eşliğinde rüşvet vermeyi ama bir türlü yapmak kısmet olmadı.Ama hep aklımda kafamı bozan bi memura birgün kısa metrajlı bir film çekicem mutlaka :D

sercan ' Alıntı:
:D hep istemişimdir gizli kamera eşliğinde rüşvet vermeyi ama bir türlü yapmak kısmet olmadı.Ama hep aklımda kafamı bozan bi memura birgün kısa metrajlı bir film çekicem mutlaka :D
:D :D :D
İ

Peki bu giderlerden kdv ayıracakmıyım yoksa ayırmayacakmıyım bu konudada yardımcı olurmusunuz
ilgili ücretler kdv'ye tabi görünüyor çünkü

espadon ' Alıntı:
Peki bu giderlerden kdv ayıracakmıyım yoksa ayırmayacakmıyım bu konudada yardımcı olurmusunuz
Kdv ayrılmaması gerekiyor.

espadon ' Alıntı:

Tabikii ayırmayacaksın, tamamını gider olarak düşüneceksiniz. Üzerinden KDV ayırabileceğin herhangi bir belge yok burada. Sadece çalışanınızın yaptığı bir beyan söz konusu.

Maliye Bakanlığı?nın 22.07.1996 tarih ve 33611 sayılı muktezasında, mükelleflerin kullanmış oldukları posta pulları için ödedikleri bedeller karşılığında vesika temin edememeleri halinde, bu bedellerin gerçek miktarı üzerinden kayda geçirilmesi ve miktarlarının işin genişliği ile mahiyetine uygun bulunması gerektiği yukarıda açıkladığımız nitelikteki bir listenin, yapılan harcamanın tevsikinde kullanılabileceğini belirtilmiştir. Yine aynı muktezada, pul bedeli içerisindeki KDV?nin 11 ve 22 seri nolu KDV Genel Tebliğlerine belirtilen esaslar çerçevesinde iç yüzde yoluyla hesaplanarak indirim konusu yapılabileceği belirtilmiştir.

Aynı zamanda nettende olayı ınceledıgım ıcın bazı durularda ayrılabılıyor gorundu bana

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim

Çok merak ediyorum büyük firmalar rüşvetleri nasıl kayıt altına tutuyorlar ?
direkt kasadan çıkıp kkeg mi yoksa faturamı buluyorlar ;D

Tamer Başkan ' Alıntı:
Masrafı yapanın beyanı ile defterlerinize kaydedebilirsiniz. Bir masraf beyan formu oluşturun (Belli bir şekil şartı yoktur) ve masrafı yapanların doldurarak imzalamasını sağlayın.

Şirket cirosuna göre küçük rakamsa görmezden gelinebilir ama bu şekilde belgelendirme vergi yasalarına uygun değildir.

Geçtiğimiz senelerde bir personelimiz bir devlet birimine 300 tl rüşvet vermiş ve yerine bakkaldan fiş alıp fişin arkasına tükenmez kalemle falanca iş için verilen rüşvet yazmıştı :D

M.Gür ' Alıntı:
Çok merak ediyorum büyük firmalar rüşvetleri nasıl kayıt altına tutuyorlar ?
direkt kasadan çıkıp kkeg mi yoksa faturamı buluyorlar ;D

Büyük firmalar da rüşveti veren personel belgesiz harcama olarak masrafını yazar ve kkeg olarak kayda alınır.Yada yerine yemek vs fişi yazıp açığı kapatabilir.Veya patrona durumu izah eder elden parasını alır.

sercan ' Alıntı:
Geçtiğimiz senelerde bir personelimiz bir devlet birimine 300 tl rüşvet vermiş ve yerine bakkaldan fiş alıp fişin arkasına tükenmez kalemle falanca iş için verilen rüşvet yazmıştı :D
;D ;D ;D