fonradar

Açıköğretim Dersanesinde Muhasebe Öğretmenliği

hamdilevent

Katkı Sunan Üye
bildiğim kadarıyla açıköğretim dersanesinde muhasebe öğretmenliği yapabiliyoruz kısmi süreli olarak
bu konuda deneyimi olan varmı?deneyimlerini paylaşabilir mi?ders saat ücreti ne kadar alınıyor?memnunlar mı?ne gibi sorunlar yaşıyor? ::)

Ynt: Açıköğretim Dersanesinde Muhasebe Öğretmenliği

Ögretmenlik yapabilirsin ama ücret konusunda bildğim kadar stajer öğretmen maaşı alıyorsun sonra seni öğretici öğretmen de yapabiliyorlar

tanıdığım bir arkadaşım haftada 2 gün öğretmenlik yapıyor.. bir açıköğretim dersanesinde; ki daha önce buranın öğrencisiydi..genel muhasebe, maliyet muhasebesi ve genel işletme dersleri veriyor..ücretide saat başına 50.-TL

ama bu her dersahane için farklıdır bende ögretmenlik için basvurdum sadece hafta sonları derse gırıcem muhasebe dersi için maas 350 tl felan alıcam ama bu acıkogretım dersahanesı degıl normal bılgısıyar muhasebe dersı verılen dersahaneler

kısmi çalışmanız sözkonusu olacak uygulaması nasıl oluyor siz serbest meslek makbuzu mu keseceksiniz ya da karşı taraf gider pusulası mı kesecek ya da çalıştığınız süreler part time çalışma olarak sigortanız mı hesaplanacak bu durum oda ile sıkıntı yaratır mı? ::) ::)

Eğer haftanın 7 günü calışırsan sigorta yapıyor ama iki gün calıstığın için sigorta istemiyorsun

işte bu durumda nasıl yapıyorsunuz serbest meslek makbuzu mu kesiyorsunuz?

serbest meslek makbuzu kesilmiyor. Açıköğretim dersanesinin bordrosunda part-time ücretli olarak gözüküyor..En azından benim Açıköğretim dersanesinde öğretmenlik yapan smmm tanıdığım o şekilde işlem görüyordu..Herhangi bir makbuz düzenlemiyor.

Odanında bu konudaki tavrı yönetmelik gereğince süreklilik arz etmemek kaydıyla; buradaki süreklilik kavramı 30 günlük süreyi içeriyor..Halbuki sürekli değil sadece haftada 2 kez gidiyor. Bu da ayda 8 gün eğitim vermek anlamına geliyor.

sn stajyer 35 ismmmo'nun danışma soru cevap bölümünde şu cevaba rastladım serbest meslek makbuzu kesilmesi gerekiyor
Soru : S.M.M.M. olarak bağımsız çalışmaktayım. Yasamıza göre meslekle bağdaşan işler arasında " Kadrolu olarak çalışmamak şartıyla öğretim ve eğitim amacı ile ders vermek " bulunmaktadır. Buna göre bağımsız çalışan serbest meslek mensubu olarak eğitim firmaları tarafından düzenlenen iş dünyasına dönük eğitimlerde Eğitimci olarak görev alıp bu hizmetim karşılığında serbest meslek makbuzumu düzenleyerek ücretimi tahsil edebilir miyim? Eğitim firmaları le yine serbest meslek mensubu sıfatı ile ( kadrolu ve ücretli olmadan ) eğitim projelerinde görev almak ve verdiğim eğitimin bedelini ( eğitim başına hesabı ile ) mevcut serbest meslek makbuzum ile tahsil etmek üzere anlaşma yapabilir miyim? Saygılarımla

Cevap : Sayın Aksu, Serbest çalışan meslek mensuplarımız meslekle ilgili eğitim çalışmalarına katılamları halinde elde etmiş oldukları gelirin serbest meslek makbuzu ile belgelendirmek zorundadırlar. Bu şekilde hizmet verebilirler. İyi çalışamlar. Genel İdare Müdürlüğü