fonradar

Acilen Yardım Adi ortaklıkta ortağın sorun çıkarması???

Öncelikle forumdaki bilgiler insanları çok bilgilendirici bunun için teşekkür ediyorum.

Ben ve bir arkadaşım kasım ayında adi ortaklık kurarak bir işyeri açtık.

Ben (x) Ortağım (Y)

x=5704
y=4437 lira sermaye koyduk. ortağım sonradan 800 tl getirdi gerisini getirmedi. Şubat ayında yaz aylarının gelmesiylşe işlerimizde düşüşler oldu ve kira bedeli içe girdik. Bunuda ben kendim kredi çekerek dükkana dahil ettim. Bedel 2000 ( ama şuan kalan borç 1700 benim sermayeye eklenen). Şimdi yine toplamda 10000 tl borcumuz var. Ben kendi payıma düşen 5000 tl tutarı buldum. Kendisi durumu olmadığını 5000 tl bulduğum tutarı koyarak kalan 5000 borcumuzu bir şekilde dükkandan karşılayacağımızı söylüyor. Bende bu sefer fedakarlık yapmak istemiyorum. Şimdiki sermayeyi hesapladığımızda tutar 7300 TL olarak çıkıyor. Devralmak istediğimde kendisine 1120 lira ödiyerek yanlış bilmiyorsam devralabiliyorum.

Sizden ricam konu nedir ne yapabilirim . Kendisi devretmek yada devralmak istemiyor. Bende dükkanı kapatmak istemiyorum. 10000 Tllik borcumuzun 5000 Tllik tutarı icraya düşmek üzere ihtarname geldi. Dükkan sahibinede işyerinin merkezi olarak kendi şahsi ikamet adresimi yazmıştım. Ortağımda bunu bildiği için süre kazanıp eve icra gelmesini böylelikle şuan elimde olan 5000 tlyi ödememi geri kalan borçlarında senet vb. bir şeye bağlı olmadığı için yavaş yavaş kapatacağımıza dair bir plan yapmış durumda. Ben hisse arttırmak yada devretmek yada vefakarlık yapmak istemiyorum. Şuan ne yaparda devralırım yada bu durumdan kurtulurum . Şimdiden teşekkür ederim