Açılış Yoklamalarında Smmm İmzası

URUM79

Fenomen Üye
Vergi Dairesi ilk açılış işlemlerine ilişkin olarak
- Açılış yoklamaları S.M.M.M. imzası ile mükellefiyet tescil edilebiliyor sonrasında 30 gün sonra daire yoklamaya mı tabi tutar.
- S.M.M.M. imzası kullanılarak açılan işyerleri için sonrasında meslek mensupları için sıkıntı arzeden durum olabiliyormu. (Örneğin firmayı tanıyamadığımız için usulsüz işlerle uğraşabilecek kuşku uyandırması v.b.)

Özetle S.M.M.M. imzası kullanılarak açılan işyerleri için görüşleriniz ve tecrübeleriniz ışığında bilgi pylaşabilirmisiniz. Uygulamada uzun zamandır aklıma takılan bir konudur.

Yoklama yapılmadan açılış işlemi yapıldığından siz o firma/şirketin paravan olmadığını gerçekten ticari/serbest meslek faaliyetinin olacağını taahhüt etmiş oluyorsunuz.

Yoklama yapılmadan açılış işlemi yapıldığından siz o firma/şirketin paravan olmadığını gerçekten ticari/serbest meslek faaliyetinin olacağını taahhüt etmiş oluyorsunuz.
Bende bundan dolayı çekimser kaldım. İnanın bu şekilde bizleri arayanlar var ve direkt olarak bu konu üzerinde yoğunlaşıyorlar. Bizzat bende bu şekilde açılış işlemini yapamayacağımı ve birçok meslek mensubununda çekimser kalabileceğini söyeleyerek işi reddediyorum.

Selamlar
Dışarıdan gelen tanımadığınız kişilere ve özellikle adresi yerinde tesbit etmediğiniz kişilere 22 kod ile açılışta bulunmayınız..

22 Genel Tebliğe göre açılış için Vergi Dairesine durumu belirtir dilekçe ile mi yoksa belli bir formatı varmıdır.?

Smmm sözleşmesini ekliyorsunuz.Yanısıra işe başlama bildirimi üzerine "kod 22'ye göre açılış yapılması" şeklinde bir not düşmeniz yeterlidir.

Teşekkürler yardımınız için belirttiğiniz üzere işlemimi tamamladım.

Merhaba, işyeri ilk açılışı için 22 kod ile SMMM açılış yapıldığında sonrasında yoklama esnasında yerinde bulunamama, ilgilinin yerinde bulunamaması v.b. gibi nedenlerle olumsuz tutulan yoklama da 22 kod ile açılış yapan SMMM için herhangi bir sıkıntı arz eden yada sorumluluk düzeyi nedir?

Benzer bir durum başıma geldi.
Bir mükellefim açılıştan bir hafta sonra adresini taşıdı.Nakil müracatını da yapmıştık.Ancak nakil için neden yoklamaya gelinmediğini sormaya gittiğimizde ilk açılış yoklamasına 2 defa gidildiğini ve ikisinde de adreste bulunamadığı için yoklama tutulmadığını belirttiler.Ve bize son bir şans daha verdiler :) Tekrar yeni adrese yoklama çıkaracağız bunda da bulunmazsa başkanlığa durumu bildirileceklerini,açılışı yapmayacaklarını ve kod 22'ye göre açılışı yaptığımdan meslek odasına da durumu bildireceklerini söylediler.Allahtan son yoklamayı sorunsuzca tutturup sorunu hallettik.Odaya bildirselerdi ne olurdu? Hiç başıma gelmediği için tam olarak bilemiyorum.Benden izahat isterler ve büyük ihtimalle de kınama cezası verirlerdi.

Bu arada tabiki adreste bulunamama ile ilgilinin yerinde bulunmaması sanıyorum aynı şey değildir.Sonuçta firma adreste bulunmuşsa,ilgilinin nerede olduğu bizi çokta fazla ilgilendirmeyeceğini düşünüyorum. Ama tekrar söyleyeyim,bendeki olay bu sonuca ulaşmadan hallolduğu için tam olarak ne olabilir,bende çok emin değilim.

Bir baska konu ile ilgili merak ettigim husus acilisa konu sahis firmasinin sahibi bir baska firmada 4A statusunde fiilen calismakta bu durumda ilk yoklama nasil gerceklestirilir.? Yani ofisini aksam ve hafta sonlari kullanmakta. Bu durumda mukellefiyet daire nezdinde gerceklestirilebilirmi?

vatandaş işinden izin alıp bir şekilde yoklama esnasında işyerinde olursa sorun olmaz

Vergi daireside sizin belirttiginiz gibi belirsiz bir cevap aldim. Mukellef 1 hafta izin mi alacak simdi.😀

İşyerinde mükelleften başka kimse bulunuyor mu şu an.
Memur işyerine gelsin,yeterki işyerini açık bulsun.Büyük ihtimalle mükellefi göremeyince görüşme mektubu bırakacak.
Mükellef veya meslek mensubu,görüşme mektubuna evraklarla icabet etsin,daire bünyesinde yoklama tutulur.Ancak;
Memur işyerine gelirde,o an orada bulunan şahıs nezdinde yoklama tutarsa (ki çok düşük ihtimal),o şahıs,işçi olarak kayıtlara geçer,ssk'dan da ceza yeme ihtimali var.
Veya şöyle birşey de mümkün olabilir;
Açılıştan hemen ertesi gün sabah erken (en geç 9'da) ilgili yoklama birimine müracaat edilerek,ilgili yoklama memuru bulunup o gün getirilmesi (veya bir gün sözü alarak) mümkün de olabilir.Mükellefte belirtilen gün de işyerinde bulunursa sorun hallolur.Bir hafta işyerinde beklemek gibi bir durumda ortadan kalkar.
Yani bir kaç alternatif denenebilir.

Merhaba,
Sayın arkadaşlar, mukellefin yoklaması bir türlü tutulmadıgindan bir meslek mensubu arkadaşım, bana söyle bir şey önerdi.
Smmm sozlesmesine istinaden açılış yoklaması yapabilirsin, vergi dairesi yapmaya mecbur dedi, kanun maddesi de varmış ama bulamadım.
Vergi Dairesi ilk yoklamada işyeri kapalı olduğu için mükellefiyeti resen kapatmış, bunu yapamazlar ilk yoklamada, ama yaptılar.
Sigortalı giriş var, prim tahakkuk ettirmem lazım temmuz ayına, muhsgk verebilmem için defter portala girmem lazım, yoklama tutulmayinca aktif defter açılmadı.
Kısaca e birlik sozlesmesine istinaden açılış yoklaması yaptırabilir miyiz

Bende de aynı şekilde, tadilatta olan firma var, yoklaması olumsuz tutuluyor. Ben açılışı imzalamak istiyorum desem de, işyerine gelmemiz gerekiyor diyorlar. Dairede bunu yapabilmemiz gerekiyor? Yapabilir miyiz acaba?

Açılış matbu dilekçesine SMMM kaşe ve imza atılınca yoklama beklenilmeksizin açılış işlemlerini yapmaları lazım. Ama... (ötürdüğüm düdük meselesi) Yapılmaz ise sırası ile VD başkanlığı/defterdarlık sonuç alınamaz ise bakanlığa şikayet başvurusu yapabilirsiniz.

Şahıs işletmelerini interaktiften yapıldığı için sorun yok. Şirketler de İTO'dan geldiği için sorun yok. Her ikisi de açılıyor.
Ancak VD açılıştan sonra yoklamaya memur gönderiyor, çeşitli sebeplerden dolayı eğer 3 kere de olumsuz tutulursa bu sefer, VD res'en kapatma yoluna gidebilir. Problem burada, mali müşavir VD giderek yoklamayı tutun, ben imza atacağım diyebilir mi?

Kanunen bu dememiz halinde böyle bir yetkimiz ve hakkımız var mı? Mesele bu!

bende daha ilk yoklamaya gelmişler, işyeri kapalıymış adam gidiyor, vergi dairesi resen kapatıyor daha ilk yoklamada ben müdür yardımcısına, defterdarlığa şikayette bulunacağım dedim, istediğin yere şikayet et dediler bana.
açılışı yapmaları lazım, resen kapatma işlemi yapmaları yanlış uygulama.