Açılışta Olmayan Bakiye

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan juılet
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

juılet

Katkı Sunan Üye
merhaba, yeni bir meükellef geldi arkadaşlar.

Ancak 01.01.2008 açılış bilançosunda bir firmanın cari hesap bakiyesi gözükmüyor meblağda 3000 ytl civarında karşı tarafada var bende yok. ben bunu nasıl düzeltebilirim.

Ynt: Açılışta olmayan bakiye

Bence ilk önce bu bakiyenin nasıl oluştuğunu ve hesabın nasıl kapandığına bakmalısın.Yeni mükellef olduğu için bilgisayar ortamında bilgilerin olmasada defterlerinden bakıp bunun ödemesinin gerçekten belgesi olup olmadığına bakmalısın.
Eğerki asılsız bi ödeme ise 1 ocak itibari ile hangi hesaplar kullanılmışsa ters kayıt yaparak yeniden oluşturabilirsin açıklama olarak hesapların düzeltilmesi yazılabilir

Ynt: Açılışta olmayan bakiye

Hangi Bakiye Doğru?

Alacağın için, karşı taraf doğru ise gelir yazarak düzeltme kaydı atarsın. Fakat geçen yılki matrahın yaklaşık 30.000.-YTL'nin altında tutarlarda ise düzeltme vermelisin.

Ynt: Açılışta Olmayan Bakiye

Bir firmanın muhasebe kayıtlarını kendi bünyesinde tutma kararı aldık. Muhasebe bürosundan kapanış mizanını aldık.Yaklaşık 20 trilyon cirosu olan,5 adet euro kredili araç alımı, 4 adet leasingle alınmış makinaları kayıtlarda yok. 320 hesabı yok, banka ve pos hesabı yok. Öncelikle açılış fişini olduğu gibi girdim. 01.01.2008 günü tüm alacak, borç ve kredileri hesaplara ekleyerek farkları zaten hakim olan (%97 ortak) ortağın borç hesabına yazdım. Aklıma daha başka bişi gelmedi, yanlış bir işlem mi yaptım dersiniz?

Ynt: Açılışta Olmayan Bakiye

Banka ve pos hesabı yok diyorsunuz. Bence şu adımları izlesiniz daha mantıklı olur. Likit varlıkları bire bir tutturun. çünkü işletmenin her türlü hesabı likit varlıklardan dönemk zorunda olduğu için kayıtlarını doğru olacaktır. Banka ekstrelerini temin edip kayıtlara yansıtın. Banka hesabı olmaması imkansız. KAsa hareketleri makul bir seviyeye çekin.

Kredi tutarını ve leasing bakiyesi ve tutarını bildiğinize göre. Ortak cari hesap yerine doğru hesaplara kayıt yapabilirsiniz.