fonradar

Adat faturalama babs

FATİH PESEN

Katkı Sunan Üye
131 hesapla ilgili limited şirket ortağına kesilen faiz faturası 5.000 TL nin üzerinde, Şirket bu faturayı Bs formunda gösterilecek mi ?

Aynı zamanda Ortagın kendi adına sahıs firması var, ortagı oldugu ltd den aldıgı paralar sahıs firmasının ticari kredi ödemeleri için kullanılıyor.

Ortak, şahıs firmasına kesilen bu faiz faturasının tamamını gider yazıp kdv sini düsebilir mi ? Şahıs firması şirketin kesitigi faiz faturası Ba formunda gösterilecek mi ?

Ynt: Adat faturalama babs

Kdv hesaplamadan sadece faiz geliri tahakkuku yaparak uygulayan arkadaslar varmı ?

ben kasa ve ortaklar carinin toplamlarına günlük olağan kasa tutarlarını düşerek uyguluyorum. bir incelemede eleman bu iki hesabın toplamına adat hesaplamıştı.hatta o hesapta kasada olması gereken tutar bile yoktu.6111 çkınıca pek oralı olmadık. ayrıca kdv de hesaplanıyor.31.12 de ayırtmış olduğunuz faturada enaz 17faiz 18kdv belirtin.
689b
642a
391a
950b
951a
hesapları kullanıyorum.

(karşı taraf) şahıs firması olan kişi için kkeg olur diye düşünüyorum kdv de indirilmez.iki tarafta b formunda gösterir.
fakat bence bir sözleşme düzenlenir ve vadesi şu faizi şu denirse yani olayın gerçek mahiyeti borçlanma para kullandrma ise ve sözleşme ile sabitse ödenen faiz ve kdv indirilebilir .

Fatih Bey, adatlandırmaya ilişkin faturaları KDV hariç BA-BS de bildiriyorum. İyi çalışmalar