adat

Üyelik
2 Ara 2006
Mesajlar
7
Konum
ankara
Sayın üsdatlarım


Firmamız dönem içerisnde Grup içi sermayesine iştirak ettiğimiz diğer firmalarımıza dönem içerisnde muhtelif tarihlerde finans sağlamış borç para alıp vermiştir.
Bu sebeple grup içi firmalarımıza adat çalıştıracakmıyız, dönem içerisinde yine şirket ortaklarına borç para verip almış bulunmkatayız bunlarıda adatlandıracakmıyız.
Son olarak yine ortak girişim olarak kurmuş olduğumuz adi ortaklıklardan aynı şekilde adat çalıştıracakmıyız.eğer
çalıştıracak isek kdv varmı faturayı alan kdv'yi indirim konusu yapacakmı ,gider olarak kayıtlarına intikal ettirecekmi.

teşekkür ederim saygılarım sunarım


Saygılarımla,

Murat ÖCAL
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: adat

Sorularınızı tek tek cevaplayalım.
Firmamız dönem içinde Grup içi sermayesine iştirak ettiğimiz diğer firmalarınıza dönem içerisnde muhtelif tarihlerde finans sağlamış borç para alıp vermiştir.
Bu sebeple grup içi firmalarımıza adat çalıştıracakmıyız, dönem içerisinde yine şirket ortaklarına borç para verip almış bulunmkatayız bunlarıda adatlandıracakmıyız

Şirket ortağı olan gerçek ve tüzel kişiler size borçlu olurlarsa örtülü kar dağıtımı sayılır. Bu nedenle eğer borçlu iseler bunlara piyasada geçerli oran ile adat hesaplayıp faiz tahakkuk ettirmeniz ve fatura ederek kdv eklemeniz gerekir.

Bunun tersi de ortak cari hesapları devamlı alacak bakiye gösteriyorsa o zaman da örtülü sermayeden söz edilebilir. Ancak bu o kadar kötü bir durum değildir.


Eğer vade farkı faturası kesiyorsanız veya size kesilmiş faturayı işliyorsanız bunu indirim konusu yapabilir kdv sini de indirebilirsiniz.
Kolay gelsin.
 
Üst