fonradar

Adi ortaklığın ortaklarından biri kendi adına firma kurabilirmi?

stajyeradayi

Katkı Sunan Üye
Üstadlar merhaba bir yerde takıldım sizlere sormak istiyorum. Adi ortaklığın ortaklarından birtanesi gene aynı faaliyet kolunda kendi adına ortaklıktan ayrı olarak iş yapmak istiyor. Mesela ortaklıkla elma satıyor ama ortak, adi ortaklığı bozmadan kendi adına bir işyeri kiralayıp kendi adına elma satmak istiyor. Bu mümkünmüdür? Mümkünse yeni gerçek kişi olarak işe başlamasına işletme hesabı esasına başlayabilir mi? Vergi dairesi işlemleri nasıl gerçekleşir? Şimdiden teşekkürler...

Ynt: Adi ortaklığın ortaklarından biri kendi adına firma kurabilirmi?

Kendi adına işletme açabilir. ortalık ta tutulan defter işletme ise işletme defteri tutabilir. bir kişiye nasıl işe başlama yapıyorsan aynısını maliyeye bildireceksin.

Selamlar
Ortak elbetteki kendi adına ayrı bir firma kurabilir.Ortaklık olması engel teşkil etmez.
Sadece o ortağa ait verilen beyannamelere dikkat etmeniz lazım.Örneğin geçici vergi veya gelir vergisi beyanını verirken;
kendi firmasındaki kar-zararı %100 oranında
ortaklıktan gelen kar-zararı hissesi oranında dikkate alarak,
gelir toplamı yapmalısınız.
Adi ortaklık örneğin bilanço olsada şahsi faaliyeti işletme olarak başlatabilirsiniz.
Saygılar

Adi ortaklık bilanço usulüne göre defter tutuyor. Ortak kendi adına işletme defteri olarak işe başlayabilir ve hiçbir sorun olmaz diyorsunuz? Doğru anladım sanırım üstadlar... Şimdiden teşekkür ederim...