turkcell

Adi Ortaklık Araç Gideri Hk.

Üyelik
28 May 2014
Mesajlar
1,015
Konum
istanbul
Kafama bir soru takıldı. Adi ortaklığın Ortaklarından olan B Kişisine ait Binek aracın Benzin vb. Giderlerini Adi ortaklığa gider olarak yazabilir mi?

Kira sözleşmesi yok.
Ruhsatta araç B Kişisi üstüne kayıtlı
Araç Adi Ortaklığın işlerinde kullanılıyor.
 

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
5,789
Konum
İSTANBUL
Kafama bir soru takıldı. Adi ortaklığın Ortaklarından olan B Kişisine ait Binek aracın Benzin vb. Giderlerini Adi ortaklığa gider olarak yazabilir mi?

Kira sözleşmesi yok.
Ruhsatta araç B Kişisi üstüne kayıtlı
Araç Adi Ortaklığın işlerinde kullanılıyor.

Kira sözleşmesi olacak, Ruhsatta araç B Kişisi üstüne kayıtlı zaten öyle olacak Araç Adi Ortaklığın işlerinde kullanılacak. Tamam buraya kadar doğru Sözleşmede yapıldıktan sonra sen Gider pusulası düzenle Stopaj %20 kes Kdv uygula %18 2 nolu KDV ile beyan et .

Önemli not bu arada aracı kiralayan şahsa dikkat et .Ödediğiniz araç kirası G.V.K 103 diliminin II sırasındaki 30.000.-tl rakamını aşarsa bu sefer o G.M.S.i beyan eder

 
Üyelik
28 May 2014
Mesajlar
1,015
Konum
istanbul
Üstadım bende öyle biliyorum G.V.Kanunu 40. Madde 5. Bende göre de O şekilde. Ama 40. Madde o kadar kafa karıştırıyor ki Bir yoruma ihtiyaç duyuyor insan
 

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
5,789
Konum
İSTANBUL
G.V.Kanunu 40. Madde 5. Bende göre de O şekilde. Ama 40. Madde o kadar kafa karıştırıyor ki'' Zaten bunlar onun için var
 
Üst