fonradar

Adi Ortaklık Geliri

merhaba değerli üstadlarım.
ben mesleğin çok başındayım ve sizlerden öğreneceğim çok şey var. bir şirkette ön muhasebede çalışıyorum. bizim şirketin bir adi ortaklığı var ve yıllık ciro hesaplanırken adi ortaklıkdan gelen geliri de dahil etmeli miyim.

Adi ortaklıklar KDV mükellefi ve stopaj sorumlusu olarak mükellefiyetlerini tesis ettirmek ve defter tutmak zorundadırlar. Ortaklığın kazancı esas itibariyle yılda bir defa tespit edilerek ortaklara ödenir.Yıllara sari inşaat ve onarım işlerinde ise kazanç, işin bittiği yıl tespit edilir ve ortaklar tarafından o yılın kazancı olarak birbirlerinden ayrı vergilendirilir.Bu alternatifte vergi yükü ortağın gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olmasına göre değişir.

Ortak gelir vergisi mükellefi ise %20’den başlayıp %35’e kadar artan bir tarifeye göre vergilendirilir.

Kurumlar vergisi mükellefi ortak ise, adi ortaklıktan elde ettiği kazancı kurum kazancı olarak beyan eder. Bu durumda kurumlar vergisi yükü %20’dir. Kurumlar Vergisi mükellefi olan ortağın bu kazancı dağıtması halinde dağıtılan kısım üzerinden ayrıca %15 kar payı tevkifatı yapılır. Karın tamamının dağıtıldığı varsayımı altında vergi yükü %32 olur.

teşekkür ederim cevabınız için. kurumlar vergisi mükellefiyiz. yani ben ortaklıktan gelen gelirin %20'sini mi ciroma dahil edebilirim :(

Adi ortaklığın % 20 hissesini Hissedarı bulunduğunuz Kurumlar Verghisine tabi olan Şirketin (Kurumun) Cirosuna dahil edemezsiniz.