fonradar

Adi Ortaklık İçin Smmm Sözleşmesi Hakkında

2 Ortaklı Adi ortaklığın sözleşmesini 1 tane ortaklık adına hazırladım ortaklar adına gelir ve geçici vergi göndereceğim için onlar içinde ayrı bir sözleşme yapmam gerekiyor mu çünkü beyanname gönderebilmek için e beyanname yetki belgesi girişi yapmam gerek ?

Selamlar
Eğer aracılık ve sorumluluk sözleşmelerini ayrı ayrı hazırlamak gibi bir prensibiniz varsa ve sözleşme numaralarınıda bu şekilde takip ediyorsanız ortaklar adına da ayrı ayrı sözleşmeler hazırlayabilirsiniz.Ama şahsım adına söyleyeyim bence gereksiz olur.
Nitekim vergi dairesinden bugüne kadar ortaklar adına ayrı ayrı sözleşme istendiğine şahit olmadım.
Fakat beyannameleri onaylayabilmeniz için ivd sistemine hem ortaklık adına sorumluluk sözleşme girişini hemde ortaklar adına aracılık sözleşme girişlerini (ben bunlara aracılık onayı yapıyorum) ayrı ayrı tanıtmalısınız.Sözleşme numarasının takibi açısından şöyle bir uygulama yapabilirsiniz.
Vergi dairesi için ortaklık sözleşmesi hazırlayın ve daireye sunun.Ortaklar adına da sözleşme hazırlayın ama bunu daireye sunmayın.Ben sözleşme numaralarını takip edebilmek için şöyle bir uygulama yapıyorum.Onayladığım sorumluluk sözleşmeleri için ayrı bir tablo aracılık sözleşmeleri içinde ayrı bir tablo hazırlıyorum (excel) ve sürekli tabloları güncelleyerek sözleşme numaralarını buradan takip ediyorum.Ortaklar adına ayrı sözleşmeler hazırlamıyorum.
Siz,kendinize göre bir sistem geliştirirsiniz artık..
Saygılar

teşekkürler tahsinbey ortaklar adına vergi dairesine sunmadan hazırlayacağım sözleşmenin yıl sonunda faturasını kesecek miyim ? yoksa adi ortaklık adına keseceğim fatura yeterli olacak mı ? Ortaklar adına hazırlayacağım aracılık sözleşmesini damga beyannamesine ekleyecek miyim ?

yukarıda baksettiğiniz üzere adi ortaklık sözleşmesine 64 numarasını verdim. Ortaklar için yapacağım sözleşme için 64 numarasını versem sisteme girişte sıkıntı olur mu

Farklı bölümlerden giriş yaptığınız için numarada sıkıntı olmaz.Ama hepsini sorumluluk bölümünden girerseniz haliyle çakışma olacaktır.
Hayır,ortaklar için hazırlayacağınız sözleşme için faturaya gerek olmadığı gibi,vergi dairesine sunmadığınız müddetçe damga vergisine de gerek yoktur.Maliyeye sunmayada gerek yoktur.
Saygılar

Sadece adi ortaklığın girişinin yapılması ile, Ortaklar adına, e-beyanname sözleşme girişi yapmadan, beyanname göndermeye sistem müsaade ediyor mu?
Deneyen oldu mu?

ortaklık adına ve ortaklar adına hepssine yapılıyor.ortaklığın numarası diyelim 2013/10
ortakların 2013/10-a
2013/10-b

Ortakların ayrı ayrı geçici vergisini onaylamak istediğimde yetki uyarısı alıyorum.Sözleşme numarasını sistem otomatik verdiği için yukarıda yazılan 10/a ya da 10/b gibi numaralar da veremem diye düşünüyorum. Yeni sözleşme mi yapmam gerekiyor her bir ortaklık için. Ne yapmalıyım.

Bilen arkadaşlar cevap verebilir mi yardımlarınızı bekliyorum.

Beyan gönderme sözleşmelerini ort.için 10, ortak1 için 10/a, ortak2 için 10/b şeklinde ve muhasebe sözleşmesi olarak ort. adına tek sözleşme yapıp hepsinde aynı noyu kullanabilirsiniz.

E birlikten yaptığım sözleşmeyi ort. adına yaptım zaten. O zaman ortakların kendi adına hiç sözleşme yapmadan internet vergi dairesinde sözleşme nosuna dediğiniz gibi a ve b şeklinde yapılıyor doğru mu? Bazı sitelerde ortakların şahsı için de ayrıca sözleşme yapılacağı yazıyor. O yüzden emin olamadım.

Defter tutma ile ilgili SMMM sözleşmesi tek, beyan gönderebilmek için olan aracılık sorumluluk sözleşmesi ort. adına + ortak sayısı kadar olacak şekilde birden fazla.