Adi Ortaklıklarda 600-602 Hesap?

Üyelik
4 Tem 2005
Mesajlar
74
Bilindiği gibi adi ortaklıklarda geçici ve yıllık vergi verilmiyor.

Peki

1-5510 SGK indiriminden doğan farkı 602 hesaba yazıyoruz, bunu yıl sonunda ne yapacağız?
2-Adi ortaklık elindeki fazla malzemeyi ortaklardan birine satmış, malzeme 740 hesaptaydı, satış işlemini nasıl muhasebeleştireceğiz, geçici-yıllık vergi yok, ne yapacağız?

Teşekkürler
 
Üyelik
22 Ocak 2008
Mesajlar
121
Ynt: Adi Ortaklıklarda 600-602 Hesap?

sayın burus dediğiniz gibi adi ortaklıkta geçici vergi ve yıl sonlarında ortaklar kendi adlarına yıllık gelir vergisi beyannamesi vereceklerdir. sizin dediğiniz 602 hesap ortaklık karının hesabında kullanılan bir hesaptır. ve yıl sonunda bu hesap dönem kar zararı hesabına aktarılarak dönem karının tesbitinde kullanılır. adi ortaklıklarda ayrıcalıklı bir durum söz konusu değildir yani. zaten siz adi ortakların gelir vergisi beyannamesi ekindeki gelir taplosunu dolduruken gelirleri ve giderleri ortakların pay oranlarına göre ayırmıyorsunuz. tüm gelir ve giderler ortak tabloda gelir tablosunda daha doğrusu doldurulur ve çıkan kar ortakların pay oranları orantılı olarak dağıtırlır.
2. sorunuza sıra gelince, bu sorunuza tam olarak yanıt verebilmek için, ne tür bir faaliyetle uğraştığınızı ve 740 hesaba ne tür maliyetleri attığınızı bilmemiz gerekir. sorunun ikinci kısmını biraz daha açarsanız elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız. saygılarımla...
 
Üyelik
4 Tem 2005
Mesajlar
74
Ynt: Adi Ortaklıklarda 600-602 Hesap?

İnşaat faaliyetiyle uğraşılmaktadır, yıllara sarkan bir inşaat işidir, iş ortaklığı 2007 yılında kurulmuştur, dönem sonunda 740 hesapları 170 hesaba intikal ettiriyoruz.
kdv, muhtasar veriyoruz ortaklık adına.

Aklıma takılan soru, ilk kez adi ortaklık kurduk fakat yıl sonlarında ortaklar için ayrı bir gelir vergisi beyannamesi vermedik???

İki ortak da ayrı ayrı kurumlar vergisi mükellefi olan inşaat şirketleridir, bir hata mı yaptık?
 
Üst