fonradar

Adi ortaklıklarda kapanış işlemleri

FUNDA

Katkı Sunan Üye
Merhabalar

bu konuyu forumda aradım ancak ortaklardan birinin ayrılmasıyla ilgili bilgilere rastlayabildim.

bu firma 6-7 ay önce kuruldu. Muhasebecileri fatura bastırmamış , onlarda fatura bastırmaları gerektiğini yeni öğrendiler. Bu süre zarfında herhangi bir işte yapamadıklarından faturaya gereksinim duymamışlar

adi ortaklıklarda kapanış işlemleri sırasıyla nelerdir bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum

Ynt: Adi ortaklıklarda kapanış işlemleri

Fatura kesmeyi gerektiren bir durum yok ise ft bastırılmasına gerek de yoktur. Kapanış yapılacağına göre noere 1 cilt tasdik ettirip kullanabilirsiniz. Matbaaya gitmeyin 1 cilt için çok daha yüksek bedel ödemek zorunda kalırsınız.

Onun dışında ne gibi özellikler arz ediyor adi ortaklıklarda kapanış işlemleri , neler yapmak gerekiyor?

Şahıs firması ile hemen hemen aynı. Y.kasa adi ortaklıktaki payları oranında ortaklar adına ayrı ayrı ft kesilecek.

slm, öncelikle firmada bulunan demirbaş ve emtialar ortaklara fatura edilecek. Ortaklık ve ortaklar adına ayrı ayrı işi bırakma dilekçesi verilecek varsa fatura ve diğer belgelere ait iptaller yapılacak.

T U R K O ' Alıntı:
Şahıs firması ile hemen hemen aynı. Y.kasa adi ortaklıktaki payları oranında ortaklar adına ayrı ayrı ft kesilecek.

Yani 1 tane yazar kasa icin 2 ortagada (kasa degeri 400 tl olsun, %50 hisseli ) ayrı ayrı 200 tl lik faturamı kesecegiz? yoksa tek faturada 2 ortagında isminimi belirtecegiz ?