fonradar

Adi Ortaklıklarda Taşıt Kaydı

suleyman057

Katkı Sunan Üye
mrb arkadaşlar,
adi ortaklık olan firmalarda alınan taşıtlar adi ortaklığın taşıtlar hesabına mı kaydı yapılacak yoksa adi ortaklığı oluşturanlar kendi defterlerine yüzdesel oranlarıda mı kayıtlara alacaklardır?

Ynt: adi ortaklıklarda taşıt kaydı

Merhaba ;

Soruyu tekrar gözden geçirmelisiniz.

Her adi ortaklıkta, ortakların kendilerine ait ayrı vergi mükellefiyeti olmayabilir.

Alınan taşıt hem VD hemde trafikte adi ortaklık adına tescil edilmiş ise tabi ki kayıtlarda da ortaklık hesaplarına alınacaktır.

Ya da soruyu ben anlamadım :(

sayın muhasebe,

durum şöyle 3 vergi mükellefinin birleşmesi ile bir adi ortaklık oluşturulmuş ve adi ortaklık adına taşıtlar alınmış alınan taşıtların faturaları adi ort.adına fakat trafik tescilinde sadece ort.birinin adı geçiyor diğerleri ise ilgili diye yazan bir yerde yazıyor bu durumda taşıtın kaydı adi ort.da mı olacak yoksa payları oranında diğer ortakların defterlerinde mi gözükecek

Merhaba ;

Kesinlikle adi ortaklık adına olacak.

Trafikte neden tek isim o konuyu tam bilemiyorum.

Ama ,örnek ; Süleyman57 ve ortakları ise olabilir tabi ki.

suleyman057 ' Alıntı:
mrb arkadaşlar,
adi ortaklık olan firmalarda alınan taşıtlar adi ortaklığın taşıtlar hesabına mı kaydı yapılacak yoksa adi ortaklığı oluşturanlar kendi defterlerine yüzdesel oranlarıda mı kayıtlara alacaklardır?

Adi ortaklığı oluşturanlar defter tutmazlar. Adi ortaklık adına tek bir defter tututlur.

Ynt: Adi Ortaklıklarda Taşıt Kaydı

Trafik tescilinde bazen tek isim gibi ruhsata o şekilde yazabiliyorlar, hemen alt tarafa rehinli kısımlarınada yazabiliyorlar ama vergi dairesinde muhakkak ortaklık adına kayıt yapılıyor ve her ortağın adı geçiyor.Yer yetmediği için bu şekilde yazılabiliyor.

Ortaklık adına yani ortaklık vergi numarası adına alınan araç ortaklığındır ve her ortak hissesi kadar sahiptir.
Ortaklık defterinde 254 hesapta takip edilmeilidir.

Ynt: Adi Ortaklıklarda Taşıt Kaydı

Adi ortaklık 2 kişi. ortaklardan biri adına ticari araç alıyor ve satışlar bu araçla yapılıyor. 1.sınıf defter tutuyorlar. aracı envantere alıp kdv sini indirebilirmiyiz ? tşk