zirve

Adi Ortaklıktan LTD.ŞTİ'ne Nevi Değişikliği

Üyelik
16 Tem 2009
Mesajlar
26
Konum
izmir
Merhabalar,
1.sınıfa tabi şahıs firmamızın vefatından dolayı 1 kişinin feragatı sonrası 2 kişi yine 1.sınıfa tabi Adi Ortaklık olarak işe başlama verdik. Firma E-Fatura mükellefi idi. (2021 de E-Deftere tabi olacaktı.) Kurmuş bulunduğumuz Adi ortaklık firmasını aktifiyle pasifiyle devraldık. E fatura işlemlerine devam edebilmek için vergi dairesi açılışından ve SGK intikal işlemlerinden sonra Mali mühür başvurusu yapıldı.
Sormak istediğim birkaç sorum olacak, daha önce böyle bir şeyle karşılaşmış arkadaşlarımız varsa bilgilendirebilirse çok sevinirim.
-Birincisi, adi ortaklık firması yeni yılda faaliyetine ltd.şti olarak devam etmek istiyor. Nevi değişikliği yaparak ltd.şti olursak işlemleri 01.01.2021 de resmi tatil olduğu için yapamayacağız. 02.01.2021 de yaparsak adi ortaklık firması 1 günlük de olsa E-Defter vermek zorunda kalacak mı? Ya da tam tersi, Aralık ayı son günlerinde ltd.şti’ne dönüşebilirsek 3-5 günlük de olsa ltd.şti adına 2020 yılı için defter onaylamak zorunda kalacak mıyız?
-İkincisi Adi ortaklık firması için aldığımız mali mühürle devam edebilecek miyiz, yoksa ltd.şti adına yeni bir mali mühür başvurusu mu yapacağız?
Teşekkürler..
 
Üst