Adres nakli hk.

ppoemee

Katkı Sunan Üye
merhaba;

bir mükellefimiz için adres değişikliği yaptık sgk yada bildirimi yapıldı şimdi tüm işe girişleri 03/05 tarihi ile yapacağız

1- iş girişleri yaparken 1 aylık süre geçerlimi yoksa 10 gün içinde yapılmasımı gerekiyor
2- 2.sorun daha önceden gelen bilgiye istinaden eski sgk numarasına 04/05 tarihli işe giriş yapılmış , biz eski yere yapılan girişler için dilekçe versek yeni yerede 04/05 ile işe giriş yapsak bu durumdada yine 1 aylık yada 10 günlük süre geçerlimi ? yada başka bir çözüm bulabilirmiyiz.

teşekkür ediyorum..

Ynt: Adres nakli hk.

ppoemee ' Alıntı:
merhaba;

bir mükellefimiz için adres değişikliği yaptık sgk yada bildirimi yapıldı şimdi tüm işe girişleri 03/05 tarihi ile yapacağız

1- iş girişleri yaparken 1 aylık süre geçerlimi yoksa 10 gün içinde yapılmasımı gerekiyor
2- 2.sorun daha önceden gelen bilgiye istinaden eski sgk numarasına 04/05 tarihli işe giriş yapılmış , biz eski yere yapılan girişler için dilekçe versek yeni yerede 04/05 ile işe giriş yapsak bu durumdada yine 1 aylık yada 10 günlük süre geçerlimi ? yada başka bir çözüm bulabilirmiyiz.

teşekkür ediyorum..

MERHABA

geçenlerde bir adres nakili bende yaptım fakat giriş çıkış gibi işlemler yapmadım neden yapmadın diye soracak olursa gittim sgk ya dilekçe ile başvurumu yaptım orda çalışan herkes diğer tarafa geçmiş oldu sgk numarası değişmediği için sadece adresi değiştiriyorlar

Aynı Sigorta Merkezi İçinde Adres değişikliği olursa işçi çıkışı girişine gerek yok.

Ama farklı Sigorta merkezlerine geçişlerde işlem nasıl oluyor bilmiyorum..

lrtysh ' Alıntı:
Aynı Sigorta Merkezi İçinde Adres değişikliği olursa işçi çıkışı girişine gerek yok.

Ama farklı Sigorta merkezlerine geçişlerde işlem nasıl oluyor bilmiyorum..

ewt haklısın aynı merkezde olduğu için giriş çıkışa gerek yok diğer şekilde bi sgk yı arayıp konuşmak gerek çünkü hepsi ayrı telden çalıyor ne gibi işlemler gerek onların söylemesi daha iyi bence

1-Yeni işveren dosya numarası alacağınız için yeni açılış oluyor ve 1 aylık süreniz burada da var.

İstanbul da farklı bölge müdürlükleri arasında adres değişikliği yapılıyorsa yeni işveren dosyası açtırıyorsunuz.İşçileride yine çıkış/giriş yapıyorsunuz.
Normalde 5510 da il içinde çıkış/giriş yapılması gerekmiyor diyor ancak, uygulamada sistemleri uygun hale getiremedikleri için eski tas eski hamam işlem yapmaya devam ediyor Sgk Müdürlükleri.Bilginize!

merhaba;

aynen dediğiniz gibi Beşiktaş tan Kadıköy Sgk ya geçince yeni dosya numarası verdiler çıkış girişleri yapacağız 1 aylık süre içinde o noktada sorun kalmadı , ayın 4 ü ne eski numaraya yaptığımız giriş içinde eski müdürlüğe dilekçe vereceğiz , bu ayın 4 ündeki giriş için yeni iş yeri numarasına işe girişi yaparken 1 aylık süre geçerlimi orda takılıyoruz çünkü beşiktaş 1 ay içinde yapabilirsin derken , kadıköy hayır ayın 3 ündekileri 1 ay içinde yapabilirsin ama 4 ünde yapacağın işe girişi 10 gün içinde yapacaksın diyor...

teşekkürler

Merhaba Arkadaşlar

Maalesef Sgk'da birçok konuda olduğu gibi bu konuda da kanunla uygulama açısından ciddi bir sıkıntı sözkonusu.
Çünkü 5510 sayılı kanunun 11.maddesinde
''İşyerinin aynı il sınırları içinde Kurumun diğer bir ünitesinin görev alanına giren başka bir adrese nakledilmesi halinde, adres değişikliğinin yazı ile bildirilmesi yeterlidir. Bu işlerde çalışan sigortalıların, sigorta hak ve yükümlülükleri devam eder.'' hükmü bulunmakta olup Sosyal Sigortalar İşlem Yönetmeliği 33.md.ile de durum aşağıdaki şekilde açıklanmıştır:
''İşyerinin aynı il içinde başka bir ünitenin görev bölgesine nakledilmesi hâlinde işyeri bildirgesi verilmez. Ancak, nakil tarihini takip eden 10 gün içinde durum, işverence eski ve yeni üniteye bir yazı ile bildirilir. Yeni ünite, nakil bilgilerine dayanarak işverene işyeri sicil numarasını bildirir. Eski ünitede bulunan işyeri dosyasındaki tescile esas bilgi ve belgelerin birer örneği yeni ünitedeki dosyasına konulur.'' Hal böyle iken diğer forumdaş arkadaşların da belirttiği şekilde SGK Ünitelerinde farklı işlemler(yeni işyeri bildirgesi, işe giriş bildirgesi) istenebilmektedir. Ancak bu konuda kanun ve yönetmelik çok açık dolayısı ile İstanbul için bir üniteden başka bir üniteye nakil durumunda nakil tarihinden itibaren 10 gün içinde yazılı bildirim yapmak yeterli. Benim de maalesef iki şirketim merkezini yeni taşıdılar(13.10 itibari ile) ve gerekli bildirimleri kanunun söylediği şekilde yapıp sonuçları sizlerle burda paylaşacağım.
Bütün forumdaşlara iyi çalışmalar ve kolaylıklar dilerim.

Geçen aylarda uyguladığım kadarıyla eğer başka bir İl Müdürlüğüne adres geçişi olmuşsa yeni sgk numarası almak üzere işyeri açılışı yaptırıyorlar. Kağıthane'deki işyeri Alibeyköy'e taşındığında Beşiktaş Fındıklı'ya gidip kapanış veriyorsunuz, GOP SGK gidip de açılış vermeniz gerekiyor. Açılış işlemlerinden sonra 1 ay içinde çalışanlarınıza sigorta girişi yapıyorsunuz.
Lütfen adres değişikliğinde bir taraf için kapanış veriyorsanız kişilerin sigorta çıkışlarını 10 gün içinde yapmayı unutmayın!

Yönetmelikde açıkca yazılı aynı müd. ise dilekçe değilse yeni açılış gibi.