AGİ Bedeli Maaş Hariciyken Maaşıma Dahil Edildi Haklarım Nelerdir?

Üyelik
15 Ağu 2013
Mesajlar
8
Konum
Ankara
Merhabalar,

Öncelikle 1150TL olan maaşım 2013 Temmuz ayına kadar her ay düzenli olarak 73,40TL Agi ödemem yatıyordu. Yani Banka Ödemeli 1150TL (....... Ayı Maaş Ödemesi) + yine Banka Ödemeli 73,40TL (....... Ayı AGİ Ödemesi). Ağustos ayında her sene zam yapılırken bu sene sözlü olarak enflasyon oranına göre %6 zam yapıldığını belirttiler ve hesabıma 1220 TL maaş yattı. Sonrasında AGİ ödemesi yapmayacaklarını bugün öğrendim ve bu durumda ben -3,50 TL eksik yatırılmış gibi oluyorum. (3 Yıl 2 Ay mevcut çalışma süresi) Sorularıma gelince;

1) Bu durumda ben Noterden ihbarnabe çekerek Kıdem Tazminatım - Yıllık İzin Ücretlerim vs. alacağım ücretleri alıp istifa edebiliyor muyum?
2) Bunlar hadi agi ücretlerini içinde yaptılar diyelim bu durumda yukarıda da belirttiğim gibi 3,50TL maaşımdan kesmiş oluyorlar ve yine aynı şekilde 1. sorumda belirttiğim gibi istifa edip çıkabiliyor muyum?

Özetle arkadaşlar bu durum altında ben tazminatımı alıp çıkabilir miyim? Neyi ne şekilde nasıl savunmam ne yapmam gerekiyor? Kim haklı durumda anlamış değilim kafam çok karışık ne yapacağımı bilmiyorum Acil yardımlarınıza ihtiyacım var. Çok teşekkürler...
 
Üyelik
11 Eki 2008
Mesajlar
196
Konum
kocaaeli
Merhabalar,

Öncelikle 1150TL olan maaşım 2013 Temmuz ayına kadar her ay düzenli olarak 73,40TL Agi ödemem yatıyordu. Yani Banka Ödemeli 1150TL (....... Ayı Maaş Ödemesi) + yine Banka Ödemeli 73,40TL (....... Ayı AGİ Ödemesi). Ağustos ayında her sene zam yapılırken bu sene sözlü olarak enflasyon oranına göre %6 zam yapıldığını belirttiler ve hesabıma 1220 TL maaş yattı. Sonrasında AGİ ödemesi yapmayacaklarını bugün öğrendim ve bu durumda ben -3,50 TL eksik yatırılmış gibi oluyorum. (3 Yıl 2 Ay mevcut çalışma süresi) Sorularıma gelince;

1) Bu durumda ben Noterden ihbarnabe çekerek Kıdem Tazminatım - Yıllık İzin Ücretlerim vs. alacağım ücretleri alıp istifa edebiliyor muyum?
2) Bunlar hadi agi ücretlerini içinde yaptılar diyelim bu durumda yukarıda da belirttiğim gibi 3,50TL maaşımdan kesmiş oluyorlar ve yine aynı şekilde 1. sorumda belirttiğim gibi istifa edip çıkabiliyor muyum?

Özetle arkadaşlar bu durum altında ben tazminatımı alıp çıkabilir miyim? Neyi ne şekilde nasıl savunmam ne yapmam gerekiyor? Kim haklı durumda anlamış değilim kafam çok karışık ne yapacağımı bilmiyorum Acil yardımlarınıza ihtiyacım var. Çok teşekkürler...

Madde 62 - Her türlü işte uygulanmakta olan çalışma sürelerinin yasal olarak daha aşağı sınırlara indirilmesi veya işverene düşen yasal bir yükümlülüğün yerine getirilmesi nedeniyle ya da bu Kanun hükümlerinden herhangi birinin
uygulanması sonucuna dayanılarak işçi ücretlerinden her ne şekilde olursa olsun eksiltme yapılamaz.

İş Kanunu madde 62 de görüldüğü gibi ücrette eksiltme yapılamaz. Bu durumu ispatlayabildiğiniz an iş akdinizi haklı gerekçe ile feshedip yukarı da bahsettiğiniz ücret ve yıllık izin alacaklarınız ile Kıdem Tazminatınızı talep edebilirsiniz.
 
Üyelik
15 Ağu 2013
Mesajlar
8
Konum
Ankara
Oncelkle ilginize tesekkur ediyorum. Bu durumu ispatlama konusunda banka extrelerim yeterli olur mu? Yani 1 ay oncesinde 2 islemde (maas+agi) toplamda 1223.40 yatarken bu ay tek islemde maas bedeli olarak 1220tl hesabima para yatirilmis durumda. Belirttigim sebep 62. Maddeye uygun mudur?

Isveren kendi cikarlarini gozeterek matrahta degisiklik yaparsa kendini garantiye almis olur mu? Kisacasi hakliyken haksiz duruma beni dusurebilirler mi?
 
Üyelik
11 Eki 2008
Mesajlar
196
Konum
kocaaeli
Oncelkle ilginize tesekkur ediyorum. Bu durumu ispatlama konusunda banka extrelerim yeterli olur mu? Yani 1 ay oncesinde 2 islemde (maas+agi) toplamda 1223.40 yatarken bu ay tek islemde maas bedeli olarak 1220tl hesabima para yatirilmis durumda. Belirttigim sebep 62. Maddeye uygun mudur?

Isveren kendi cikarlarini gozeterek matrahta degisiklik yaparsa kendini garantiye almis olur mu? Kisacasi hakliyken haksiz duruma beni dusurebilirler mi?

İhtiyatlı davranmakta fayda var. Daha önce 1.150 TL ayrı, 73,40 TL ayrı olarak ve ayrı isimlerle mi yatıyordu. Maaş Bakiyesi 1.150 TL, AGİ 73,40 TL diye. Bu ay ise tek seferde ve 1.220 TL Maaş Bakiyesi diye mi yattı.

Eğer böyle ise AGİ için biraz bekleyin onu da yatırabilirler. Ayrıca firmada ki herkese mi yapıldı aynı uygulama
 
Üyelik
15 Ağu 2013
Mesajlar
8
Konum
Ankara
Evet ayni dediginiz gbi bu aya kadar ayri bu ay tek seferde 1220tl ytti ve muhaseben arkadas agileri yatirayim mi demis. O da bundan snra agi odemesi yapmayacaz demis. Firmada kimseye yatirmamislar yatmayacakmista.

Bu ay bittigi taktirde 01.09.2013 e kdr yatmadgi taktirde hakli durumda ayrilabiliyor muyum? Yani bi ust cevabimda dediklerim gecerli oluyor mu
 
Üyelik
11 Eki 2008
Mesajlar
196
Konum
kocaaeli
Bakın yanlış yönlendirmemek adına ince eleyip sık dokuyalım. Çünkü sizin verdiğiniz bilgiler ışığında hareket ederken bir yanlış yapıp sizi mağdur etmek istemem. Temmuz Ayı Bordronuzu alıp incelediniz mi?

Bordro da Net Ücret: 1220 TL
Agi: 73,40 ve
Net Ödeme : 1293,40 TL mi yazıyor.

Yoksa bordro da Agi maaşa mı giydirilmiş?
yani Net Ücret: 1.146,60 TL Agi: 73,40 Net Ödeme: 1220 TL mi görünüyor.

Bu bilgileri de alırsam sizi doğru yönlendirebilirim
 
Üyelik
15 Ağu 2013
Mesajlar
8
Konum
Ankara
Bakın yanlış yönlendirmemek adına ince eleyip sık dokuyalım. Çünkü sizin verdiğiniz bilgiler ışığında hareket ederken bir yanlış yapıp sizi mağdur etmek istemem. Temmuz Ayı Bordronuzu alıp incelediniz mi?

Bordro da Net Ücret: 1220 TL
Agi: 73,40 ve
Net Ödeme : 1293,40 TL mi yazıyor.

Yoksa bordro da Agi maaşa mı giydirilmiş?
yani Net Ücret: 1.146,60 TL Agi: 73,40 Net Ödeme: 1220 TL mi görünüyor.

Bu bilgileri de alırsam sizi doğru yönlendirebilirim

Zaten ayrılmayı düşünüyorum madur olacak bi durumum yok zamanla soğuttular bu şekilde davranarak işten. Sorduğunuz soruya gelecek olursak bu zamana kadar elime hiçbir zaman bordro geçmedi ayrıca onları imzalamıyoruzda. Bu yüzden bu bilgiye şu anda cevap veremiyorum. burda belirttiğinizde 1293,40 TL görünse ne olur 1220 TL görünse ne olur? yani sonuç itibariyle genel toplamda 1223,40 TL maaş alıyorken şimdi 1220 TL tek seferde ödeme yapılması sorun değil midir? maaşımdan düşürülmüş olmuyor mu? (62.madde)
 
Üyelik
11 Eki 2008
Mesajlar
196
Konum
kocaaeli
Zaten ayrılmayı düşünüyorum madur olacak bi durumum yok zamanla soğuttular bu şekilde davranarak işten. Sorduğunuz soruya gelecek olursak bu zamana kadar elime hiçbir zaman bordro geçmedi ayrıca onları imzalamıyoruzda. Bu yüzden bu bilgiye şu anda cevap veremiyorum. burda belirttiğinizde 1293,40 TL görünse ne olur 1220 TL görünse ne olur? yani sonuç itibariyle genel toplamda 1223,40 TL maaş alıyorken şimdi 1220 TL tek seferde ödeme yapılması sorun değil midir? maaşımdan düşürülmüş olmuyor mu? (62.madde)

Tabi ki maaşınızdan düşülmüş oluyor. Ancak bordro da bu zammı yansıtmış olmalarına rağmen ödemiyorlarsa ayrıca bir haklı gerekçe oluşur diye sordum. Şu durumda temmuz ayı maaşı olduğu için ücretin ödeme gününden itibaren 20 günlük ödeme süresini beklemeniz gerekiyor. Bu sürede de ödenmezse noterden ihtar çekerek ücetinizin ödenmemesini gerekçe göstererek iş akdinizi feshedebilirsiniz. Bu durumda Ücret - İzin ve Kıdem Hakkınız doğar.

Ayrıca;

İş Kanunu madde 37 ye göre de işyeri Ücret Hesap Pusulası vermek zorundadır

MADDE 37


İşveren işyerinde veya bankaya yaptığı ödemelerde işçiye ücret hesabını gösterir imzalı veya işyerinin özel işaretini taşıyan bir pusula vermek zorundadır.
 
Üyelik
22 Eki 2012
Mesajlar
99
Konum
İZMİR
Öncelikle maaş bordrolarınıza bir bakın. İmzalamış olmanız gerekiyor. O bordrolarda sizin eski ve yeni dediğiniz bordrolarda maaşınız ne görünüyor? Bordroda AGİ gösterilmek zorunda ve size ödenmek zorunda. Maaşınız ne olursa olsun işveren sizin maaşınızdan keserek sizin adınıza devlete yatıracağı vergiden, size iade edilmek üzere AGİ kadar bir payı devlete eksik ödüyor. Bunu size ödememezlik yapamazlar. Brüt maaşınız artmış mı artmamış mı buna da bir bakın. Maaşınız düşürüldüyse kanuni haklarınız kullanırsınız. Maaşınızı arttırıp, agi tutarını ödemediler ise talep edin. Ödemezler ise vergi dairesine şikayet edebilirsiniz? Bordronuzu görmeden bu kadar bilgi verebilirim. Kolay gelsin.
 
Üyelik
15 Ağu 2013
Mesajlar
8
Konum
Ankara
Anladım çok teşekkür ediyorum. Maaşlar 5. yatmıştı Ben 11 - 12 gün sonra Haziran ve Temmuz ayına ait bordro isteyim ve ikisi arasındaki farkı sizinle paylaşayım. Bununla ilgili olarak resmi muhasebemizi tutan mali musavirden bordroyu istediğimde durumu çakmaz mı? Bordroda yazan rakamlara göre hareket edelim.
 
Üyelik
22 Eki 2012
Mesajlar
99
Konum
İZMİR
Bordronuzu istemek sizin en doğal hakkınız. Çok çeşitli yerlerde kullanabilirsiniz. Mesela bankalarda... Sorun olmaz.
 
Üyelik
15 Ağu 2013
Mesajlar
8
Konum
Ankara
Öncelikle maaş bordrolarınıza bir bakın. İmzalamış olmanız gerekiyor. O bordrolarda sizin eski ve yeni dediğiniz bordrolarda maaşınız ne görünüyor. Bordroda agi görünmek gösterilmek zorunda ve size ödenmek zorunda. Maaşınız ne olursa olsun işveren sizin maaşınızdan keserek sizin adınıza devlete yatıracağı vergiden, size iade edilmek üzere AGİ kadar bir payı eksik ödüyor. Bunu size ödememezlik yapamazlar. Brüt maaşınız artmış mı artmamış mı buna da bir bakın. Maaşınız düşürüldüyse kanuni haklarınız kullanırsınız. Maaşınızı arttırıp, agi tutarını ödemediler ise talep edin. Ödemezler ise vergi dairesine şikayet edebilirsiniz? Bordonuzu görmeden bu kadar bilgi verebilirim. Kolay gelsin.

ErCAY bey teşekkür ediyorum "CanDostum" unda dediği gibi bordro olmadan ezbere hiçbirşey yapamıyoruz. Dediğim gibi 11 - 12 gün beklemede kalıp bordroları talep edeyim ve ona göre sizlerle paylaşayım bi çözüme kavuşturalım.

Teşekkürler.
 
Üyelik
15 Ağu 2013
Mesajlar
8
Konum
Ankara
2013 yılı içeirisnde son 7 Aylık hizmet dökümüne baktığımızda 2013/07 dönemine ait genel kazançta bir düşüş görünüyor bu maaştan düştüğü anlamına mı gelir? yani şimdilik bordroya ulaşamadığım için içimi rahatlatmak adına bunu tekrardan sizinle paylaşıp fikir almak istedim?

İL/ŞUBE DÖNEM/AY BELGE KODU GÜN SAYISI KAZANÇ
06/02 201301 01A 30 1.608,60
06/02 201302 01A 30 1.608,60
06/02 201303 01A 30 1.608,60
06/02 201304 01A 30 1.608,60
06/02 201305 01A 30 1.608,60
06/02 201306 01A 30 1.608,60
06/02 201307 01A 30 1.603,84

2013 Yılı Toplamı 210 11.255,44
 
Üyelik
11 Eki 2008
Mesajlar
196
Konum
kocaaeli
Bu verdiğiniz bilgiler ışığında tahmin ettiğim gibi maaşınız ilk altı ay için (1150+73,40) 1223,40 TL olarak, 7.aydan itibaren ise (1146,60+73,40) 1.220,00 TL olarak yatırılmış. Bu durumda maaşınızda küçükte olsa bi azaltma yapılmış. Buda size haklı gerekçe ile fesih hakkı verir. Dediğiniz gibi biraz beklemekte (en azından 20 günlük süreyi) fayda var.
 
Üyelik
15 Ağu 2013
Mesajlar
8
Konum
Ankara
Tamam çok teşekkür ediyorum sizlere. Bu sürenin dolmasını bekleyim ve sonucunda 2 aylık bordro isteyim ve ilgili yerlere başvuru yapmadan önce sizinle tekrardan bu başlık altında iletişim kurayım.

Yardımcılarınız için çok çok teşekkür eder iyi çalışmalar diliyorum...
 
Üst