fonradar

AGİ Maaşa Dahil Edilebilir mi ?

Merhaba. Mayis 2014 is degistirdim ve yeni bir ise girdim. 1500 tl maasa anlastik. Ise basladim. Daha sonra ogrendim ki agi yol ucretleri 1500 un icine dahilmis. Daha onceki calistigim yerlerde agi hep maasdan ayri olarak yattigi icin sorma geregi duymadim. Simdi ne yapabilirim. Isveren anlastigim maasin icine agi yi dahil edebilir mi? Hakkimi arasam isten cikarilma ile karsi karsiya kalir miyim. Tesekkurler.

Evet aylık ücrete dahil olabilir AGİ,
Anlaşmanız yazılı sözleşme ile değilse, işveren agi dahil ücret ödüyoruz , sizinle de bu şekilde anlaştık diyebilir.

Kanunen Agi'nin maaş ile birlikte verilmesi gerekiyor. Ancak sözleşmedeki ücretin içinde sonradan Agi'de var denemez. Ancak sözleşmede Maaş+Agi gibi bir madde olsaydı olabilirdi. Dahil edilemez.

Sözleşmede bunlardan bahsedilmiyor. Bir diger konu resmi tatil calismalarini normal gun mesaisi gibi 1 e 1 veriyor. Devlet bunlari denetlemiyor mu. Nasil boyle rahat oluyorlar. Is kanununu kimsenin uyguladigi felan yok. Calisanda is kaygisindan sesini cikartamiyor. Tesekkurler.

Devletimiz işçiyi değilde işvereni koruyor çünkü sağolsun.Çoğu işveren uygulamıyor kanunları.Yapabileceğin tek şey şikayet etmek haklarını almak için.Ama bu seferde işten çıkarılmaz korkusu var.O yüzden işçiler herşeyi kabulleniyor ve bu şekilde korkuyla çalışmak zorunda kalıyor.

Evet aylık ücrete dahil olabilir AGİ,
Anlaşmanız yazılı sözleşme ile değilse, işveren agi dahil ücret ödüyoruz , sizinle de bu şekilde anlaştık diyebilir.
sn.Keremcem ben anlayamadım.
Bildiğim Agi net ücrete dahil edilemez, buna göre siz,
"Agi net ücrete dahil edilmez ama işveren sizinle bu şekil(yol +agi dahil toplam net 1.500 tl.ye)anlaştık bunun içinde agi de var/vardı diyebilir"demek mi istediniz?

Sözleşmede bunlardan bahsedilmiyor. Bir diger konu resmi tatil calismalarini normal gun mesaisi gibi 1 e 1 veriyor. Devlet bunlari denetlemiyor mu. Nasil boyle rahat oluyorlar. Is kanununu kimsenin uyguladigi felan yok. Calisanda is kaygisindan sesini cikartamiyor. Tesekkurler.

Sözleşmelerde ücret konusuna ayrıca önem verilmeli,bu nedenle net den gidersek (agi hariç)aylık net ücret + iş günleri net yol + iş günleri net yemek bedelleri ayrı belirtilmeliidr.
Genel tatil çalışmaları da bilindiği üzre 47 ci maddeye göre"...tatil yapmayarak çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenir"

Sözleşmelerde ücret konusuna ayrıca önem verilmeli,bu nedenle net den gidersek (agi hariç)aylık net ücret + iş günleri net yol + iş günleri net yemek bedelleri ayrı belirtilmeliidr.
Genel tatil çalışmaları da bilindiği üzre 47 ci maddeye göre"...tatil yapmayarak çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenir"

Yani bu durumda yine patronun dedigi oluyor. Hukumet istedigi karar kanun cikarsin. Denetim yok. Olan biz gariban iscilere oluyor. Bu durumda sendikalarda isine geldigi gibi davraniyor....