fonradar

AGI'lerin (devletin aile yardımı) net maaşın içinde gibi gösterilmesi hk.

Bir örnekle açıklamak istiyorum; Mülakat esnasında maaşınızı diyelim ki "net 1000 TL "olarak anlaşıyorsunuz. Maaşınızı 1000+ 54 TL olarak yatırılmasını beklersiniz çünkü devletin verdiği aile yardımı yani AGI'nin anlaşma esnasında anlaşılan net maaştan ayrı olduğu bir gerçektir. Ama bu AGI hiçbir zaman yatmayınca anlıyorsunuz ki anlaştıgınız net maaşın içinde AGI'de varmış megerse! Bordroya bir bakıyorsunuz ki net maaşınızın brütü 54 TL eksik gösterilmiş ve 54 TL ile beraber elinize geçen rakam 1000 TL...sorunca bu niye böyle diye "aaa anlaştığımız rakamın içindedir AGI sonuçta sizin elinize 1000 TL geçiyor siz ona bakın" gibi bir cevap alıyorsunuz.

Bu durumda haklarım nelerdir? Bana mülakat esnasında bu net maaşın içinde AGI'de var demediler...şimdi devletin bana verdiği yardımı alamıyorum. Resmen el konuyor AGI'me ve bunu kitabına da uydurmuşlar tabi.

Ynt: AGI'lerin (devletin aile yardımı) net maaşın içinde gibi gösterilmesi

Sözlü olarak yapılan anlaşmada nasıl bir hakkınız olmasını bekliyorsunuz?

Buradan bir şey çıkaramazsınız.. Agi veriyor mu vermiyor mu? önemli olan bu.. Gayrı ihtiyari.. kazancınız 1000 lira demişlerdir.. ve bunda da aginin dahil olduğunu düşünmüştür..Ama size söylenmemiştir..bunda bir art niyet aramayın bence..

Kurumsal Bir Şirket Kimsenin AGİ sine tenezzül Etmez bu riski almaz.

Küsuratlar sorun olduğu için genelde maaşın netini belirlerken agi dahil belirliyorlar, bordroda da göründüğüne göre agi alıyorsunuz demektir :)

Agi işveren tarafından personele sağlanan bir menfaat değildir ki

Sayın madure, sizin başka sıkıntılarınız var belli. Agi' yi bahane etmeyin.
Böyle saçmalık mı olur? Madem öyle siz sorsaydınız AGİ hariç mi dahil mi diye.

Böyle konular için forumu meşgul etmeyin.

Sayın Hresources,

Net maaşın içerisinde AGI dahil mi diye hiçbir iş yerinde sormadım şimdiye kadar ve her zaman da ANLAŞILAN NET MAAŞ artı AGI ödenmiştir. Bunu sormaya gerek yoktur. Devletin tüm SGK'lılara yaptığı bir yardımdır.
NET MAAŞ kavramını yanlış anlıyorsunuz sanırım. Sözleşme esnasın anlaşılan net maaş demek kurumun size yaptığınız iş karşılığında ödediği bedeldir. Net Maaşın içerisine AGI'nin dahil olması diye bir şey söz konusu olamaz ki bordrolarda da zaten AGI ayrı olarak gösterilmektedir.
Burada kurumun yaptığı bir "kandırmaca" "yanıltma" söz konusudur.
Bana "bu 1000TL'nin içerisine AGI'niz de dahil" demesi gereken kurumun kendisidir.

Bu forumu mesgul ettiğimi düşünmüyorum. Eğer siz soruyu beğenmediyseniz bu fikrinizi kendinize saklayınız ve siz beni mesgul etmeyiniz lütfen.

madure ' Alıntı:
Net maaşın içerisinde AGI dahil mi diye hiçbir iş yerinde sormadım şimdiye kadar ve her zaman da ANLAŞILAN NET MAAŞ artı AGI ödenmiştir. Bunu sormaya gerek yoktur. Devletin tüm SGK'lılara yaptığı bir yardımdır.
NET MAAŞ kavramını yanlış anlıyorsunuz sanırım. Sözleşme esnasın anlaşılan net maaş demek kurumun size yaptığınız iş karşılığında ödediği bedeldir. Net Maaşın içerisine AGI'nin dahil olması diye bir şey söz konusu olamaz ki bordrolarda da zaten AGI ayrı olarak gösterilmektedir.
Burada kurumun yaptığı bir "kandırmaca" "yanıltma" söz konusudur.
Bana "bu 1000TL'nin içerisine AGI'niz de dahil" demesi gereken kurumun kendisidir.

Katılıyorum..

Ben bundan 2 ay önce bir işçi işe aldım.. maaşına da.. o an ki iş yoğunluğumdan dolayı küsürata girmeyerek net 600 dedim.. ( agi dahil net asgari ücret )..ay sonu maaşını bankaya yatırdım.. tabiki bu arkadaş.. 600 nete anlaştığı için kendisine AGİ verilmediğini iddaa etti..halbuki ben öyle demek istememiştim.. sözleşmesinde de asgari ücret diye belirtmiştim..benim için korkulacak bir durum yoktu ama.. 50 lira için de kimseyi kırmaya lüzum görmedim..Sonuçta o para ona daha çok lazımdı..bende maaşını 600 net..+ 54,68 yaptım.. şimdi herkes mutlu.:)

Atıyorum.. siz mülakatı insan kaynaklarıyla.. ya da şirket yetkilisiyle yapmışsınızdır.. ama sizin bordronuzu ve maaşınızı da personel departmanı yapıyordur..onların arasında bir anlaşmazlık olmuştur.. ve personel departmanı bu anlaşmazlıktan dolayı sizin hesabınızı yanlış yapıyordur.. siz söyleyince de..hata yaptığını farkedip.. kıvırmaya çalışıyordur..

Bu nedenle direk işverene yüklenmenize lüzüm yok..tamam siz haklısınız.. net maaş 1000 lira ise.. buna agi dahil edilmesi gerekir.. ama bazen sözle yapılan anlaşmalarda ( ki siz mülakat sırasında bu rakamları telaffuz etmişsiniz ) bu tarz yanlış anlaşılmalar söz konusu olabilir.. bunun illaki bir çözümü vardır..direk negatif bakmayın herşeye.. işveren öcü değil ki.:)

bazıları öcüden de ... :)

evet böyleleri malesef var...peki devlet bu uygulamadan vazgeçtiği zaman 1.000 tl lik maaşı 950 tl ye mi indirecek

Tabi ki inmeyecek, devlet bu uygulamayı iyi niyetle yaptı ama maalesef yine işçiye değil işverene yaradı...

Ynt: AGI'lerin (devletin aile yardımı) net maaşın içinde gibi gösterilmesi hk.

HResources ' Alıntı:

Forumda sorulmayacak derecede "boş" bir soru değil, daha öncelerde tartışıldı.

ZİNDAN ' Alıntı:
HResources ' Alıntı:

Forumda sorulmayacak derecede "boş" bir soru değil, daha öncelerde tartışıldı.

bencede...hiç kafanıza saksı düştümü konusu varken :)

Hayırlı akşamlar,

İfadem biraz sert olmuş sanırım, ancak bazı kişilerin buradan kendi duymak istedikleri şeyleri, diğer üyelere söyletmeye çalışmasını aklım almıyor. Arkadaşın yazdığı diğer mesajlara bakın anlarsınız.
Ne yani biz sana yok kardeşim olmaz öyle şey, seni işverenin aldatıyor, resmen seni enayi yerine koymuş, git hemen haklarını iste.. vs. vs. mi diyelim? Sende koş personelcine, olur olmaz konuş. Burda yüzlerce üye var, senin bu sorduğun konu net cevabı olan bir soru değil, kaldı ki herkes seni tatmin etsin....
Çalıştığın yerden maaşlarını geç alıyorsun, orada çalışmak istemiyorsun, bak bordronuda erken imzalatmak falan istiyorlar (buda senden faydalandıklarını gösterir), bir sürü problemlerin var, bütün üyeler sana çalışsa cevap yetiştiremez :)
Neyse sen sormak istediklerini bana özelden sorabilirsin her konuda yardımcı olurum sana ama bu şekil değil...Seni avukat patlar gerçi...

Bu arada sayın Zindan uyarınız için teşekkürler.

Teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

Sayın E-Mansur'un sorduğu soru:
"evet böyleleri malesef var...peki devlet bu uygulamadan vazgeçtiği zaman 1.000 tl lik maaşı 950 tl ye mi indirecek " sanırım soruma aradığım cevabın ta kendisidir ve tartışmaya noktayı koymuştur. Teşekkür ederim sayın E-Mansur.

İşte bu forumu bunun için seviyorum.
Seviye düşürülmeden tartışmalarımızı yapıyoruz, yeri geldiği zaman hatamızın farkına varabiliyor, özür dileme erdemliğini gösterebiliyoruz, doğruya doğru diyebiliyoruz.

Herkese teşekkürler. :)

mes_ar ' Alıntı:
Tabi ki inmeyecek, devlet bu uygulamayı iyi niyetle yaptı ama maalesef yine işçiye değil işverene yaradı...

devlet bunu iyi niyetle falan yapmadı.. önceki uygulamada "vergi iadesi" vardı ve aylık 54,68 den çok daha fazla alınıyordu.. bu sistem neresinden bakarsanız adaletsiz..

seyran ' Alıntı:
mes_ar ' Alıntı:

devlet bunu iyi niyetle falan yapmadı.. önceki uygulamada "vergi iadesi" vardı ve aylık 54,68 den çok daha fazla alınıyordu.. bu sistem neresinden bakarsanız adaletsiz..

ama önceden çoğu firma ssk yı alınan gerçek maaş üzerinden değil asgari ücretten yatırıyordu ve bu da çoğu kişinin vergi iadesini az almasına neden oluyordu .. şuanda rakam az belki ama her ay sabit ;)